Святі благовірні князі Петро і Февронія шануються православною Церквою як покровителі християнського шлюбу. Саме їм слід молитися про дарування в сім'ю світу, про зміцнення подружніх уз, про досягнення сімейного щастя. Вони поставлені в один ряд з апостолами і мучениками, та іншими великими святими. І удостоєні вони такого прославлення "заради мужності і смиренності", проявлених ними в зберіганні заповідей Божих щодо шлюбу. Значить кожен з тих хто працює в християнському шлюбі і наслідує їх приклад, може бути поставлений в цей ряд і може стежити вінець, якого удостоїлися святі Петро і Февронія Муромські.
Історія життя святих князів Петра і Февронії - це історія вірності, відданості і справжньої любові, здатної на жертву заради коханої людини.
Благовірний князь Петро був другим сином Муромського князя Юрія Володимировича. Він вступив на Муромський престол в 1203 році. За кілька років до цього святий Петро захворів проказою - тіло князя покрилося струпами і виразками. Ніхто не міг зцілити Петра від тяжкої хвороби. З покорою переносячи муки, князь у всьому віддався Богу.
У сонному видінні князю було відкрито, що його може зцілити дочка бджоляра благочестива діва Февронія, селянка села Ласкавого в Рязанській землі. Святий Петро послав у те село своїх людей.
Февронія, як плату за лікування побажала, щоб князь одружився на ній після зцілення. Петро пообіцяв одружитися, але в душі злукавив, оскільки Февронія була простолюдинкою: "Ну як це можна - князю дочка древолаза взяти собі в дружини!". Февронія зцілила князя, але оскільки дочка бджоляра прозріла лукавство і гордість Петра, вона веліла йому залишити незмазаним один струп як свідоцтво гріха. Незабаром від цього струпа вся хвороба відновилася, і князь із соромом знову повернувся до Февронії. Февронія знову вилікувала Петра, і вже тоді він одружився на ній.
Разом з молодою княгинею Петро повертається в Муром. Князь Петро полюбив Февронію за благочестя, мудрість і доброту. Святе подружжя пронесли любов один до одного через всі випробування.
Після смерті брата, Петро став самодержцем в місті. Бояри поважали свого князя, але гордовиті боярські дружини не злюбили Февронію і, не бажаючи мати правителькою над собою селянку, підучують своїх чоловіків недоброму. Горді бояри зажадали, щоб князь відпустив свою дружину. Святий Петро відмовився, і подружжя вигнали. Вони на човні відпливли з рідного міста. Свята Февронія підтримувала і втішала Петра. Але незабаром місто Муром спіткав гнів Божий, і народ зажадав, щоб князь повернувся разом зі святою Февронії. Приїхали посли з Мурома, благаючи Петра повернутися на князювання. Бояри посварилися через владу, пролили кров і тепер знову шукали миру і спокою. Петро і Февронія зі смиренністю повернулися в своє місто і правили довго і щасливо, щоб виконувати всі заповіді і настанови господні бездоганно, молячись безперестанку і милостиню творячи всім людям, які перебували під їх владою, як чадолюбні батько і мати.
Святе подружжя прославилися благочестям і милосердям. Святості вони досягли лише не многочадіем, але взаємною любов'ю і зберіганням святість шлюбу. Саме в цьому - сенс і призначення його.
Коли прийшла старість, вони прийняли чернецтво з іменами Давид і Єфросинія і благали Бога, щоб померти їм в один час. Поховати себе заповідали разом в спеціально приготованій труні з тонкою перегородкою посередині. Шлюбні обітниці навіть після постригу зберігають для них свою силу, тому що вони виконали свою обіцянку один одному.
Пётр и Феврония Муромские. Художник Александр Простев
Померли вони в один день і одну годину 25 червня 1228 року, кожний в своїй келії. Люди вважали нечестивим ховати в одній труні ченців і посміли порушити волю покійних. Двічі їх тіла розносили по різних храмах, але двічі вони, дивним чином опинялися поруч. Так і поховали святе подружжя разом в одному гробі біля соборної церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Так Господь прославив не лише Своїх святих, але і ще раз зобразив святість і гідність шлюбу, обітниці якого в даному випадку виявилися не нижче чернечих.
Петро і Февронія були канонізовані на церковному соборі 1547 року. Днем пам'яті святих є 25 червня (8 липня).
Святі Петро і Февронія є зразком християнського шлюбу. Своїми молитвами вони зводять Небесне благословення на молодят. Досі в молитві до святих вдаються сім'ї, мир в яких похитнувся через різного роду спокуси. Моляться Петру і Февронії і про дарування дітей, і диво входить в життя кожного, хто звертається в молитві за допомогою.