Ось уже п'ятий рік поспіль в Україні діє "податок на розкіш". Так в побуті називають податок на майно, введений в Україні п'ять років тому і передбачений розділом XII Податкового кодексу. Як проходять розрахунки? Які суми надходять до бюджету від цього податку? Чи багато боржників? З цими питаннями розбирався сайт "Сьогодні".
Незважаючи на те, що в період обговорення та прийняття "податку на розкіш" це була актуальна тема, сьогодні вона піднімається вкрай рідко. Звичайно, Державна фіскальна служба періодично звітує, скільки податку на майно зібрали в тому чи іншому регіоні. Також ДФС повідомляє, що зібрані суми рік від року зростають. Однак зрозуміти, чи всі, кому належить, платять "податок на розкіш", чи є боржники, які суми заборгованостей і т. п. – неможливо. Ні статистики, ні баз даних щодо сплати податку на майно у відкритому доступі немає. Можливо, тому, що цей податок збирається до місцевих бюджетів. Тому ми поставили ці запитання безпосередньо співробітникам фіскальної служби.
Що таке податок на майно
"Податок на розкіш", або, як правильно його називати, податок на майно, включає в себе кілька видів податків: на нерухомість, на землю і на транспорт.
Відповідно до Податкового кодексу, податок на нерухомість повинні платити власники нерухомості, фізичні та юридичні особи, якщо вони є власниками квартири площею понад 60 кв. м або будинку – площею понад 120 кв. м. Або якщо у них у власності знаходяться кілька об'єктів нерухомості загальною площею понад 180 кв. м. Є, втім, низка винятків: для бюджетних організацій, багатодітних родин, людей з інвалідністю тощо. Категорії громадян, які звільнені від податку на майно, перераховані в розділі XII Бюджетного кодексу. Однак місцева влада може доповнювати цей перелік на свій розсуд.
Також саме місцева влада визначає розмір податку на нерухомість. У Бюджетному кодексі тільки зазначається, що ставка податку для кожного платника податку не повинна перевищувати 1,5% розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року, за кожен квадратний метр "зайвої" площі (понад 60 кв. м за квартиру на одного платника податків, 120 кв. м за будинок і 180 кв. м за кілька об'єктів нерухомості).
Також в Податковому кодексі записано, що за квартиру площею понад 300 кв. м і за будинок – понад 500 кв. м власник повинен платити додатково 25 тис. грн (крім суми, нарахованої за "зайві" метри).
2019 року, наприклад, максимальний розмір ставки податку на нерухомість становив 55 грн 85 коп (мінімальна зарплата звітного, 2018 року, була 3723 грн). Таким чином, за квартиру площею 90 кв. м її єдиний власник повинен був заплатити максимум 1675,5 грн на рік. А за будинок площею 600 кв. м – 26 808 + 25 000 = 51 808 грн.
Така максимальна ставка була встановлена, наприклад, в Києві. Однак є населені пункти, де розмір податку на порядок менше. Наприклад, навіть біля Києва є села і міста, де власники нерухомості платять за надлишкові метри всього за 0,05% мінімальної зарплати. У таких населених пунктах єдиний власник квартири площею 90 кв. м повинен був заплатити 2019 року всього 55,85 грн, а не 1675,5, як киянин.
Податком на землю обкладаються всі земельні ділянки та паї. Розмір податкової ставки також встановлює місцева влада, а в Податковому кодексі наведено максимальні значення, які не можна перевищувати. Перелік пільговиків, які повністю або частково звільнені від сплати земельного податку, місцева влада також може доповнювати.
Звільняються від сплати податку власники ділянок для ведення власного господарства – площею до 2 га, для садівництва – 12 соток, для гаражів – 1 сотка. Для будівництва і обслуговування житлового будинку – 25 соток для сіл, 15 соток для селищ і 10 соток для міст і для дачних ділянок.
Стосовно ставок земельного податку, вони розраховуються за складнішою формулою. При цьому враховується, проведена чи ні нормативна грошова оцінка ділянки, де вона знаходиться (населений пункт чи за його межами, лісові чи сільськогосподарські землі і т.д.).
Ну, і, нарешті, третій вод податку на майно – транспортний податок – встановлюється для власників автомобілів "молодше" 5 років, середня ринкова вартість яких становить понад 375 мінімальних зарплат. У цінах звітного 2018 року це 1 396 125 грн, або близько 53 тис. доларів. За такі елітні автомобілі (Lexus та ін.) власникам щорічно доводиться платити 25 тис. грн.
Скільки грошей приносить до бюджетів "податок на розкіш"
Як повідомили на запит сайту "Сьогодні" в Державній фіскальній службі, торік три види податку на майно принесли до бюджетів понад 4,7 млрд грн. І це тільки гроші, які сплатили приватні особи. Зокрема, найбільше збирається податку на землю – 3791,8 млн грн 2018 року. У вигляді податку на нерухомість українці сплатили того ж року 798,9 млн грн, а транспортного податку – 176 млн грн. 2017 року надходження від цих трьох податків становили менше 4 млрд грн: податок на землю – 3412,3 млн грн, на нерухомість – 444,7 млн, на автомобілі – 132,2 млн грн.
"В даний час спостерігається позитивна динаміка надходжень податку на майно фізичних осіб", – відзначають в ДФС. Стосовно податків на землю і нерухомість, це не дивно, оскільки одна з причин, ймовірно, – те, що щорічно зростає мінімальна зарплата.
2019 року за півроку поки зібрано 1228 млн грн плати за землю, 355,9 млн грн податку на нерухомість і 69,3 млн грн – на автомобілі.
Скільки українці заборгували за "розкіш"
Порівняно з сумами, сплаченими до бюджету, податкова заборгованість за майно досить невелика. Так, за землю українці заборгували 1,08 млн грн, за квартири – 406,8 тис. грн, за автомобілі – 138,1 тис. грн.
Як показало невелике опитування, проведене сайтом "Сьогодні", далеко не всі знають про існування таких податків. А тим більше не всі знають, чи повинні вони щось платити. А коли дізнаються, що вони в числі боржників, виявляється, що треба сплатити не тільки податок, але ще і пеню за прострочення платежів.
Як повідомили в ДФС, нараховувати податок на власність і надсилати повідомлення із зазначенням реквізитів для платежів повинні підрозділи податкової служби. Такі повідомлення вони зобов'язані направляти на податкову адресу людини.