Інтрига Зе-Кабміну: хто стане прем'єром і очолить основні міністерства

Уряд може очолити людина з МВФ, голова "Нафтогазу" або реформатор-варяг

Фото: kmu.gov.ua

Фото: kmu.gov.ua

Кабмін: три персони

На роль прем'єр-міністра України, за даними українських, іноземних ЗМІ, експертів і представників команди президента, розглядають відразу кілька кандидатур. Основних з них три. Перший – заступник виконавчого директора від Укрaїни в МВФ Владислав Рашкован. На зорі своєї кар'єри він викладав банківський аналіз в одному з вузів Одеси, потім працював на керівних посадах в приватних банках, а з 2014-го був членом правління НБУ.

Друга кандидатура – голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв. Тут він працює з 2002 року, а в березні цього року Кабмін ще на рік продовжив його контракт. При цьому Коболєв раніше зазначав, що своє прем'єрство ні з ким не обговорював, а сам хотів би закінчити всі свої ініціативи в "Нафтогазі".

Третім називають екс-голову Мінекономрозвитку Айвараса Абромавичуса. Литовський підприємець 2014-го став одним з членів "спецназу реформ" – команди іноземних фахівців, яких запросили на держпосади в Україні. Під його керівництвом була запущена система електронних закупівель ProZorro. Подав у відставку в лютому 2016-го, а покинув пост в квітні.

Кадри: хто на МОЗ та МОН

За словами голови виборчого штабу "Слуги народу" Олександра Корнієнка, основним кандидатом на пост міністра охорони здоров'я розглядається засновник однієї з великих мереж приватних клінік Михайло Радуцький. Зазначимо, що днями Зеленський призначив його своїм позаштатним радником. 2014-го Радуцький працював заступником голови КМДА, відповідаючи за медицину, а пізніше займався тими ж питаннями, але вже на посаді радника голови КМДА. Однак нещодавно він заявив, що не планує очолювати МОЗ, а готовий, скоріше, стати головою комітету ВР з охорони здоров'я. Цього тижня у нього виникла суперечка з чинною в.о. голови МОЗ Уляною Супрун. Причиною конфлікту стали претензії Радуцького до розвитку української медицини, а також питання впливу генетичних і расових відмінностей на специфіку лікування пацієнтів.

Крім того, назвали в "Слузі народу" і претендента на пост міністра освіти. Ним може стати нардеп, 11-й у списку партії Сергій Бабак. Економічну освіту він отримав в Київському національному економічному університеті та в Единбурзькому університеті Нейпіра (Шотландія). Бабак є директором освітніх програм Українського інституту майбутнього, був заступником генсека Українського національного комітету Міжнародної торгової палати, а також членом Нацагентства із забезпечення якості вищої освіти.

Спікер: перший номер партії

На посаду спікера Верховної Ради сьогодні розглядається тільки кандидатура голови партії "Слуга народу" і перший номер в її списку Дмитро Разумков. "Обличчя" і головний спікер передвиборчої кампанії Володимира Зеленського закінчив Київський інститут міжнародних відносин (спеціальність – "міжнародні економічні відносини") і Нацуніверситет податкової служби ("правознавство"). З 2006 року працював політконсультантом. За словами четвертого номера в списку "Слуги народу" Давида Арахамії, за нього буде "мінімум 250 голосів" в парламенті.

Крім того, за словами Арахамії, першим заступником спікера, найімовірніше, стане представник президента в парламенті Руслан Стефанчук.

Плани: бесіди і злиття без коаліції

Зазначимо, що у президента кажуть про скорочення кількості міністерств з 20 до 12-13. Заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко навіть розповів про деталі планів. Зараз, за ​​його словами, напрацьовується стратегія створення одного міністерства з гуманітарної політики (на базі Мінкульту, Міністерства молоді та спорту, а також Мінінформполітики). Секретар РНБО Олександр Данилюк вважає, що можна об'єднати Мінфін з Міністерством економічного розвитку, а також Мінсоцполітики з Міністерством охорони здоров'я. При цьому кандидатури деяких ключових міністрів наразі залишаються в секреті. Данилюк наголошує – команда президента відразу ж повідомить, коли на пост міністра оборони з'явиться кандидат. Нагадаємо, що на цю посаду претендував військовий експерт і радник президента Іван Апаршин. Про це він сам заявляв наприкінці весни, проте незабаром від цих слів відхрестився, підкресливши, що "не має жодних претензій і взагалі ставиться до цього дуже спокійно". А ось міністр фінансів Оксана Маркарова, за словами членів команди президента, може залишитися на своєму посту. При цьому у гаранта додають: в уряді не буде опозиції і коаліція забере всі міністерські крісла. Загалом, за словами глави ОП Андрія Богдана, кадрові рішення приймає особисто президент: "Він проводить співбесіди, зустрічається з багатьма людьми. У тому числі з кандидатурами на відповідні міністерства, на відповідні центральні органи влади".

За словами політолога Ігоря Петренка, наразі до кадрових новин варто ставитися обережно:

"Так, напевно спікером парламенту в дійсності стане Дмитро Разумков, як лідер партії, що перемогла на виборах. З іншого боку, щодо кандидатури прем'єра будуть побажання і у наших міжнародних партнерів. Я думаю, що команда президента все ще в процесі обговорення окремих претендентів, а те, що виходить в публічний простір, – це щоб українці обговорювали і ворожили, хто куди піде. Запит же є на це".

Раніше новини "Сьогодні" розповідали, як президент Зеленський відреагував на спробу подарувати йому його ж гіпсовий бюст.

00:00:00 / 00:00:00