Експерти очікували стабільних цін на автомобільне паливо в липні, але заправки істотно опустили цінники. Сьогодні, в перші дні серпня, заправити повний бак на 48 л бензином А-95 обійдеться на 64 грн дешевше, ніж місяць тому.
Що вплинуло на вартість бензину, дизпалива і автогазу в липні, і яких цін чекати українцям на пальне в серпні, розбирався сайт "Сьогодні".
Гривня допомогла бензину
Зменшення котирувань на нафту і сильна гривня. Це два фактори, які вплинули на вартість пального в липні. АЗС знизили ціни за останній місяць більш ніж на 1,3 грн.
/ Фото: Олександр Яремчук, "Сегодня"
Потенціал для ще більшого зниження був за всіма видами палива: бензину, дизпалива, зрідженого газу. Оптові ціни на пальне впали значно більше. Але через зміну влади, коли на валізах сидять міністри Кабміну, і т.д., оператори не поспішають знижувати ціни. Тому споживачі не відчули великих змін. При цьому, для трейдерів та операторів зараз хороший сезон: липень, серпень і вересень – найактивніші місяці споживання нафтопродуктів", – говорить Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO.
Як змінилися ціна на пальне з 01.07.19 по 01.08.19:
- А-95+ – мінус 1,23 грн;
- А-95 – мінус 1.34 грн;
- А-92 – мінус 1,35 грн;
- Дизпаливо – мінус 1,35 грн;
- Автогаз – мінус 1,14 грн.
Чого чекати в серпні
Тенденції до зростання цін на різні види бензину і дизпаливо немає. Протягом останнього тижня цінники коливалися буквально на одну-дві копійки. Олександр Сіренко вважає, що потенціал для зниження цін на пальне залишається в межах однієї-двох гривень.
Деякі великі мережі все-таки дають лояльним клієнтам хорошу знижку. Іноді вона покриває цю різницю.
Що буде з цінами в серпні, залежить від того, як довго сильною буде гривня. Світові ринки нафти і газу дуже непрогнозовані, каже експерт, їх вплив оцінити важко. Точно не подорожчає дизпаливо і зріджений газ через їх профіцит.
Тільки за останній тиждень вартість автогазу по Україні впала на 56 коп.
Що впливає на ціни на пальне
В Україні ціни на нафтопродукти – бензин, дизпаливо – залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини експорту палива приходиться на ці три країни. В Україні переробляється не так багато нафти, щоб ці обсяги впливали на ціни. Значний вплив на вартість автомобільного палива надає курс валют.
За прогнозами Світового банку середня ціна на нафту в 2019 і 2020 роках становитиме до 67 доларів за барель. Ціни на пальне в Україні залежатимуть від зовнішнього ринку і курсу долара. Національний банк України прогнозує, що долар 2019-го може коштувати 29,4 грн.
До того ж, щомісяця на вартість палива впливає і акциз, оскільки він нараховується в євро, тобто залежить від стабільності гривні. Коли національна валюта падає, то наступна закупівля нафтопродуктів обходиться АЗС дорожче, через що доводиться піднімати ціни.
Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, як в Луцьку умілець замінив двигун внутрішнього згоряння в авто двигуном на дровах.