Пенсії тепер можна оформляти онлайн: як це працює

Зараз в Україні є онлайн понад 120 різних послуг.

Більшість європейських країн уже перевело в онлайн-площину все, що тільки можна, а ось Україна знаходиться на самому початку цього шляху; тим не менше, і у нас багато державних послуг стали доступні в режимі онлайн. А нещодавно з'явилася можливість оформити пенсію через інтернет. Сайт "Сьогодні" відповідає на головні питання і розповідає, як це буде працювати.

Які онлайн-послуги вже є в Україні

На початку 2019 року в Кабінеті міністрів в рамках розвитку електронного уряду заявили, що спектр електронних послуг для українців буде значно розширено і вже незабаром буде впроваджено 50 додаткових послуг.

"Сьогодні у нас 118 послуг. Наше завдання на 2019 рік – ще 50 електронних послуг", – пояснив на початку 2019 року прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Уже зараз онлайн можна оформити державну допомогу при народженні дитини, просто подавши документи через інтернет. Також можна оформити субсидію, записатися в РАЦС, змінити ім'я або прізвище в паспорті, оформити закордонний паспорт, отримати пенсійне посвідчення і навіть подати на розлучення.

Переглянути всі ці послуги і детальніше про них дізнатися можна на сайті igov.gov.ua, або в кабінеті електронних сервісів від Мін'юсту. Там же можна вибрати потрібну послугу, яка доступна онлайн. Правда, не варто забувати, що для отримання тих чи інших електронних послуг знадобиться електронний цифровий підпис (ЕЦП), або ж система BankID.

Крім цього, в 2019 р планують:

  • до кінця року розробити функціональні модулі електронного рецепта на лікарські засоби і електронного напрямку на медичне обслуговування;
  • до кінця року забезпечити введення в експлуатацію електронної системи епідеміологічного моніторингу поширення ВІЛ;
  • в 3 кварталі 2019 р запустити роботу кваліфікованого постачальника електронних довірчих послуг на базі Державної установи "Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України";
  • сприяти підвищенню рівня кібербезпеки і створенню захищеної програмної продукції.

Також ми вже розповідали, що нещодавно Кабмін опублікував перелік з 50-ти пріоритетних послуг, які в цьому році планують перевести в онлайн-площину. Серед них є і заміна водійського посвідчення на право керування транспортними засобами, замовлення індивідуальних номерних знаків транспортних засобів, видача ліцензії на освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, реєстрація громадських об'єднань, реєстрація платника єдиного податку для юридичних осіб, присвоєння статусу безробітного, призначення і виплата допомоги по безробіттю, реєстрація народження дитини і багато іншого.

Е-пенсія: що це таке

На початку серпня Пенсійний фонд України запровадив нову модель звернення громадян за призначенням пенсії "в один клік" через веб-портал електронних послуг відомства. Такий сервіс дозволить призначити пенсію за одне відвідування сервісного центру в тому випадку, якщо раніше ви подасте заяву і всі необхідні документи через веб-портал електронних послуг Фонду.

"Головне завдання, яке перед нами стоїть – поліпшити обслуговування відвідувачів Фонду, мінімізувати витрати часу на оформлення пенсій і людський фактор. З цією метою ми ввели нову автоматизовану систему призначення пенсій, яка сама визначає найбільш вигідні умови для одержувача. Ми кардинально змінюємо технологію обслуговування громадян. Раніше людині, щоб призначити пенсію, потрібно було приходити до Фонду кілька разів. Послуга в "один дотик" – це лише одне відвідування установи для того, щоб забрати пенсійне посвідчення", – повідомив голова правління Фонду Євген Капінус на презентації проекту.

До слова, це не означає, що тепер пенсійні фонди перестануть обслуговувати людей і все потрібно буде робити тільки в режимі онлайн. Це просто розширює можливості українців і полегшує процес оформлення пенсії.

Як оформитм пенсію онлайн

Для того, щоб скористатися послугою і оформити пенсію онлайн, в першу чергу потрібно буде обзавестися ЕЦП (раніше ми розповідали, як це зробити) і зареєструватися на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Потім, увійшовши в особистий кабінет на сайті, потрібно вибрати пункт "подати заяву про призначення пенсії". Далі нербходіімо заповнити заяву і прикріпити відскановані документи. Перелік необхідних документів підкаже безпосередньо сама система, тому все буде просто і зрозуміло; як мінімум три обов'язкові документи, це:

  • паспорт;
  • довідка про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • трудова книжка.

У заяві потрібно буде ввести спосіб отримання пенсії в майбутньому: через пошту або ж через банк. У тому випадку, якщо ви вибираєте банк, необхідно буде вказати відділення, номер рахунку. Традиційно буде потрібно ввести свій телефон і адресу електронної пошти, після чого можна буде завірити заяву електронним підписом.

У системи буде 10 днів на розгляд вашої заяви, після чого ви отримаєте SMS, де буде вказано, чи потрібно вам надати ще якісь дані, або ж пенсія вже буде нараховуватися – в цьому випадку вам буде потрібно звернутися до відділення Пенсійного фонду, щоб подати оригінали документів і отримати пенсійне посвідчення.

В уряді зазначають, що наступний крок впровадження системи "Е-пенсія" – створення мобільного додатку, який дозволить отримати доступ до ресурсів веб-порталу електронних послуг Фонду з мобільних пристроїв.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, чи можна літнім людям працевлаштуватися, щоб допрацювати до пенсії, і де гарантовано влаштують після 50 років.

00:00:00 / 00:00:00