Чому бойовики пішли в наступ на Донбасі: три можливі причини

Експерти: провокації триватимуть, але обійдеться без великої війни

Вранці 18 лютого стало відомо, що бойовики на Донбасі пішли на прорив. Як повідомив штаб Об'єднаних сил, противник атакував позиції української армії та спробував прорвати лінію розмежування в районі населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Кримське і Хутір Вільний.

"Серед українських захисників, на жаль, один загиблий, четверо отримали легкі поранення, їм надається медична допомога. У ворога один загиблий, п'ять – важко поранених. Противник запросив режим тиші. Позиції українських захисників не втрачені", – повідомили в ООС.

0:00 / 2:47

Читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні", що може стояти за спробою прориву і як далі розвиватимуться події.

Фото: Сьогодні

Кремль змушує Київ до діалогу з сепаратистами

Росія здійснює військовий тиск на Україну, щоб створити діалог між Києвом і сепаратистами. Таку думку висловив генерал-лейтенант ЗСУ Ігор Романенко. На його думку, такі дії зрештою мають на меті привести до легітимізації незаконних збройних формувань на сході країни.

"Це пов'язано з тим, що росіяни здійснюють тиск з використанням військової сили на українську сторону для того, щоб посадити за стіл переговорів з сепаратистами. Це, своєю чергою, повинно привести до легітимізації керівництва так званих республік. З іншого боку, показати неучасть Росії в цій війні, переклад війни юридично в "громадянську", а також – підготувати підстави для проведення берлінської зустрічі або відмови від неї на підставі того, що Україна не виконала ще відповідні рішення з попередньої зустрічі", – говорить Романенко.

Ексзаступник начальника штабу ВСУ не виключає, що провокація могла бути здійснена перед засіданням Ради безпеки ООН з "Мінська".

"Вони використовують усе. Вони досить досвідчені в міжнародних справах, сильні в цьому, багаті. Використовують свої економічні можливості, фінансові, можливості до підкупів. Це не раз доводилося і показувалося. Вони хочуть дискредитувати роботу мінського майданчика, особливо позицію України та її союзників у цьому питанні. Виводити це будуть на світовий рівень, домагатися легітимізації свого бачення ситуації в Україні та перспектив подолання, як вони це називають, "громадянської війни", – розповів експерт.

Чому не спрацювала розвідка?

Загострення може бути приурочене до п'ятиріччя виходу українських військових з оточення в районі Дебальцевого. Таку думку сайту "Сьогодні" висловив військовий експерт Олег Стариков. Він вказує на три важливі складники, чому сталася ескалація:

"По-перше, Російська Федерація приурочила цю провокацію до річниці виведення наших військ з Дебальцевого, щоб дискредитувати не тільки Україну, а й ВСУ. По-друге, РФ використовує методи примусу силою, щоб українська сторона йшла у фарватері всіх вимог Кремля щодо виконання Мінських угод так, як цього вимагає РФ. По-третє, на превеликий жаль, наші Збройні сили не дали жорстоку відсіч з використанням ствольної й реактивної артилерії щодо підрозділів, які порушили перемир'я та увійшли в зону, з якої ми тимчасово відійшли за Мінськими домовленостями перед зустріччю в Парижі", – говорить експерт.

Він також ставить запитання: чому не спрацювала розвідка? Адже великий наступ вимагає великої підготовки, яку неможливо не помітити.

"Мені незрозуміло, чому не спрацювала наша розвідка, адже був напад на чотири опорні пункти, сили становили 1 до 3. Тобто на нас напала ціла батальйонно-тактична група з озброєнням. Не помітити її концентрації і виходу на бойові позиції було неможливо. Я думаю, зараз командування ОС має розібратися, чому не спрацювала розвідка. Але найголовніше – наші ЗСУ мусили дати найжорстокішу відсіч за допомогою реактивної і ствольної артилерії, тому що вони вдерлися на нашу територію, порушуючи всі домовленості. Якби наші війська це зробили, це привело б до шоку, і надалі такого з боку 1-го і 2-го "армійських корпусів" Південного військового округу РФ не повторилося б", – говорить Стариков.

Водночас військовий оглядач застерігає українців від паніки і стверджує, що великої війни чекати не варто.

"Ніяких загострень на Донбасі вищого тактичного рівня не буде. Тому що збройний конфлікт переведений у конфлікт малої інтенсивності після підписання Петром Порошенком "Мінська-2". Такий конфлікт не має на увазі бойових зіткнень між підрозділами вище тактичної ланки. Тому ніякої небезпеки для територіальної цілісності й суверенітету немає, бо в нас там розміщене угруповання чисельністю приблизно як один-два армійські корпуси РФ. А такі провокації – ескалації й деескалації – триватимуть хвилями", – каже Стариков.

Кремль послав Києву "товстий натяк"

Загострення вкотре показало, що окупанти не мають наміру домовлятися з Києвом. Про це координатор групи "Інформаційний спротив" підполковник запасу ЗСУ Юрій Карін розповів у коментарі сайту "Сьогодні".

"Сьогоднішня кривава підлість з боку" братушек" із суміжної держави – товстий натяк нинішній українській владі про закінчення квітково-цукеркового періоду в їхніх відносинах. Хижак дав зрозуміти, що з їжею не розмовляє", – говорить аналітик.

На його думку, з огляду на гібридний характер російської агресії, слід розуміти, що сьогоднішні події всього лише застосування Кремлем військового чинника як допоміжного інструменту для окупації нашої країни.

"Сьогодні військовий злочинець Путін, в очах якого примудрилися розгледіти бажання завершити війну, просто розмазав усі мирні ініціативи нинішньої української влади. У такий спосіб давши старт черговій хвилі розгойдування ситуації всередині країни за допомогою вже іншого інструментарію – інформаційного, економічного та інших методів впливу на українське суспільство. Які в ідеалі мають привести до влади в Україні московських маріонеток. Інші результати роботи російських спецслужб з розпалювання громадянського протистояння аж до кровопролиття, природно, вітаються", – говорить координатор" Інформспротиву".

Він також звернув увагу, що сьогоднішній наступ російських окупаційних військ напередодні скликаного самим агресором засідання РБ ООН за надуманим звинуваченням України говорить про повну нездатність окупанта домовлятися.

"Ні з ким ні про що Путін домовлятися не буде. Йому цікава лише капітуляція на його умовах", – резюмував Юрій Карін.

Новини компаній
11:00, 15 листопада