З учителями-пенсіонерами, які продовжують працювати, підпишуть трудовий договір на рік
Чи звільнять тисячі вчителів: до чого призведе новий закон про школу
/ Фото: Анастасія Іскрицька
Вчителів, які отримують пенсію і продовжують працювати, звільнять і наймуть заново. Замість безстрокових трудових договорів з педагогами у віці підпишуть термінові контракти на один-три роки. Ця вимога закону "Про середню загальну освіту", який парламент прийняв у середині січня.
Це не єдина норма закону, яка викликала суперечки. Так, санаторні школи припиняють набір учнів. А ліцеї замінять старшу школу – 10-11 (12) класи. Але створювати їх зможуть тільки в містах з населенням понад 50 тис. осіб.
Ці норми призведуть до того, що 70 тисяч вчителів втратять роботу, заявили в Профспілці працівників освіти і науки та зажадали скасувати закон.
Сайт "Сьогодні" вивчив новий закон і розібрався, чи будуть закривати школи в Україні і що чекає вчителів.
Чи чекати великих звільнень
З учителями, які отримують пенсію і продовжують працювати, переукладуть договори до 1 липня. Це призведе до одночасного звільнення 70 тис. вчителів, вважають у профспілці працівників освіти і науки.
"Частка вчителів пенсійного віку становить приблизно 16%, а в окремих регіонах – 30%. Такий значний відсоток викликаний низьким рівнем зарплат і мізерною пенсією, розмір якої становить 2,5-3 тис грн, що змушує вчителів замість відпочинку працювати і віддавати свої знання і досвід учням, молодшим колегам. Такі вимоги (переукладання договорів. – Ред.) призведуть до колапсу в школах, коли не буде кому вести відповідні предмети через конституційні звільнення вчителів та принизливі умови терміном на рік" , – йдеться в заяві Профспілки до президента.
/ Фото: Григорій Салай, Сьогодні
Вчителів дійсно звільнять, відповідно до закону. Однак з ними одночасно укладуть інший трудовий договір. Замість безстрокового – терміновий на рік. Після закінчення терміну контракт можуть переукласти заново на більший термін – до трьох років. Це буде вирішувати директор школи.
Переукласти договори школи повинні до 1 липня.
"У разі незгоди продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагоги, яким виплачується пенсія за віком, звільняються" , – йдеться в законі.
Тобто в цьому році вчителів зможуть звільнити, якщо вони самі відмовляться підписувати новий трудовий договір.
"У нашій школі один учитель-пенсіонер. За законом ми повинні переукласти договір з нею до 1 липня на рік. А через рік ми зможемо продовжити трудовий договір. Не бачу тут нічого поганого, тим більше ми самі просили вчителя вийти на роботу – на жаль, до нас не їдуть молоді вчителі фізики. Замінити педагога ніким, тому будемо просити залишитися, якщо вона, звичайно, захоче", – говорить Олена Коваленко, директор Софіївській школи в Херсонській області.
Заступник міністра освіти Любомира Мандзій каже, що одна з цілей закону – дати можливість молоді отримати роботу в школі.
"Проект Закону України "Про повну загальну середню освіту" передбачає переведення на контракти, а не звільнення всіх педагогічних працівників установ загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком. Законна мета – створити більш збалансовану вікову структуру школи, що полегшує доступ молодих вчителів до професії", – зазначила Любомира Мандзій.
Читайте також: Вчителі отримають більше надбавок, а учнів покарають за списування: новий закон про школу
10-12 класи будуть тільки в містах
Старшокласники навчатимуться в ліцеях, які будуть відокремлені від початкової і середньої школи. У ліцеях старшокласники будуть отримувати профільну середню освіту.
Профільна освіта може бути двох напрямків. Академічна – з поглибленим вивченням окремих предметів з орієнтацією на продовження навчання у вузі, і професійна – орієнтована на ринок праці. У професійних ліцеях навчання будуть поєднувати з отриманням професійних навичок, в залежності від здібностей і потреби учнів. Але це не означає, що після професійного ліцею не можна буде вступити до вузу.
Однак ліцеї зможуть створювати тільки в містах з населенням понад 50 тис. осіб. При цьому в них повинно навчатися не менше чотирьох 10-х класів. Створювати ліцеї можуть тільки обласні ради та міські ради.
Це означає, що в селах і маленьких містах не буде 10-11 (12) класів. У ліцеї дітей і вчителів будуть підвозити автобуси.
/ Фото: Анастасія Іскрицька
Крім того, згідно із законом, з цього року санаторні школи-інтернати повинні припинити набір учнів і стати ліцеями, зберігши інтернатну систему. А з 2024-го вони повинні працювати тільки як ліцеї.
У Профспілці працівників освіти і науки насторожені через нововведення. За їхніми даними, в селах налічується 9970 старших класів. І під скорочення можуть піти 20 тис. вчителів. Також під скорочення потраплять і тисячі вчителів 10-11 класів в містах з населенням менше 50 тис. осіб.
"З точки зору розвитку шкільної системи освіти створення профільної школи має сенс. Створення профільної школи має підвищити якість освіти. Але перед цим треба провести прогноз наповнюваності класів, плани розвитку об'єднаних громад. Однак це не повинно робитися негайно, на вчора, а з розрахунком на п'ять років. Що стосується педагогічних кадрів, то вони у нас розподілені дуже нерівномірно. В одних школах їх багато, в інших – мало. Якщо запропонувати вчителю підвезення до добре укомплектованої школи, з кращими умовами – я не думаю, що вони будуть проти. Але перерозподіл вчителів в ліцеї має бути поступовим", – говорить Світлана Олексюк, директор київської школи № 5 Печерського району, експерт реанімаційне пакету реформ.