Росія заплатить за все: в Раді вигадали, як покарати Путіна

Україна створює Нацагентство, яке зведе всі злочини Кремля в один документ

В Україні буде створено Національне агентство з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації. Відповідний проект, який регламентує роботу і завдання нової держструктури, зареєстрований у Верховній Раді. Сумнівів у тому, що документ буде затверджений, мало: серед ініціаторів проекту – представники практично всіх парламентських політсил. Навіщо необхідне агентство, чим воно займатиметься і яких результатів від нього чекати – в матеріалі сайту "Сьогодні".

Росія повинна платити і платити. Мільярди

Як сказано в законопроекті, Національне агентство України з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації буде центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Його основне завдання, якщо спрощено, – зібрати в єдину базу всі можливі докази агресії Росії проти України, систематизувати їх, обчислити завдані збитки – як матеріальні, так і нематеріальні.

Як розповіла сайту "Сьогодні" одна з ініціаторів законопроекту, народний депутат Леся Василенко, Україні давно потрібен єдиний орган, який забезпечив би відповідальність за збір вищезгаданої інформації. Ідея ж створити Нацагентство з'явилася ще в парламенті минулого скликання.

Були залучені експерти з міжнародного права, українські дипломати, фахівці МЕРТ, були розроблені ідеї. Були надії, що уряд самостійно визначить відповідального за підрахунок збитків і шкоди. Були надії, що цю роль на себе візьме міжвідомча комісія, яку на той час створили відповідно до положень закону "Про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО". Але так нічого створено і не було, не була запущена повноцінна робота комісії.

"Та й неможливо було силами комісії охопити весь той обсяг роботи, яка повинна вестися системно, послідовно для того, щоб підрахувати шкоду і збитки. До того ж, щоб виконати це завдання, це має бути один орган, який міг би займатися виключно цим завданням. Тому що йдеться, в тому числі, про створення єдиної методології, за якою має обчислюватися збиток і збитки, підрахунок цих збитків", – розповіла сайту "Сьогодні" Леся Василенко.

За словами ще одного ініціатора законопроекту, народного депутата Ірини Верещук (фракція "Слуга народу"), законопроект про створення Нацагентства був розроблений і зареєстрований у Верховній Раді минулого скликання.

"Але чомусь у парламенту не вистачило політичної волі його розглянути .. Ми вирішили виправити цю помилку. Тому що нам вкрай необхідний орган, який би збирав, групував, а потім консолідовано у всіх міжнародних інстанціях відстоював позицію України і вимагав би від Росії компенсації, а також покарання осіб, причетних до агресії і військових злочинів. Не фрагментарно, як зараз – десь НАК "Нафтогаз" суд виграє, десь Ощадбанк, десь юридична особа. А саме комплексно. Держава Україна має судитися з Росією. А Росія повинна платити і платити. Вона повинна виплатити багато мільярдів компенсації збитку, який нам завдано окупацією Донбасу і анексією Криму", – зазначила в коментарі сайту "Сьогодні" Ірина Верещук.

Що і як збиратиме Нацагентство

За великим рахунком, процес збору доказів злочинів режиму Путіна проти України, так само як і завданого країні, бізнесу та громадянам збитків, йде практично з першого дня агресії. Але проблема в тому, що всі ці докази "розпорошені" по численних міністерствах, відомствах та інших українських держструктурах. Загальної картини на сьогодні не має ніхто.

"Зараз міністерства і відомства самі ведуть підрахунки збитку і шкоди. Які методології вони використовують – невідомо. Часто навіть в одному відомстві використовують різні підходи. Часто використовується моделювання, причому також за різною методикою", – каже Леся Василенко.

У свою чергу, Ірина Верещук зазначила, що інформація, яка є у центральних органів виконавчої влади, сьогодні практично не використовується.

"Кілька тижнів тому в Кабміні була нарада, на якій Мін'юст повідомив: у нас на сьогодні "аж" два позови до Росії. Ми що, не можемо судитися? Чи не можемо виставити свої претензії? Наприклад, по Криму – там абсолютно виграшні справи. Абсолютно. Всі справи, які реально були подані – Ощадбанком, фізособами – всі були виграні. Тобто Україна просто тут недопрацювала. І ми це виправимо. Є величезний масив доказів гуманітарних злочинів, злочинів проти громадян, доказів щодо шельфу, енергетики, т.зв. "націоналізації" окупаційною владою. Весь цей масив ми повинні зібрати в єдину базу, проаналізувати і з його допомогою вимагати покарання злочинців, а також вимагати компенсацій від Росії", – сказала Ірина Верещук. – Крім того, консолідована претензія стане додатковим аргументом для санкцій тиску на Росію з боку міжнародного співтовариства. І хтось повинен робити це консолідовано, відповідати за всю роботу. Щоб ми мали можливість запитати, якщо робота не проводиться".

Власне, цим і буде займатися агентство. Йому ставиться в обов'язок, в тому числі, створення єдиної методики, за якою проводитимуться підрахунки збитків і шкоди.

"Нацагентство не буде ні в якому разі підміняти собою роботу Міністерства юстиції, МЗС, інших структур, які займаються судами в міжнародних арбітражах, в міжнародному суді справедливості ООН, в Міжнародному морському арбітражі тощо. Вся ця робота ведеться успішно і вестиметься надалі. Завдання агентства – ширші і високі. Це стратегічні завдання: підрахувати і звести в один документ все – заподіяні збитки, позовні заяви, які подаються до судів. Щоб Україна мала чітке розуміння точної суми наших втрат. Щоб президент міг використовувати це в переговорах, щоб Україна могла апелювати до цих даних на всіх міжнародних майданчиках", – каже Леся Василенко.

Інформацію (тобто доказову базу) агентство збиратиме всюди, де це тільки можливо. Для цього фахівцям Нацагентства надано доступ, в тому числі, до баз даних держструктур (крім баз даних розвідки і контррозвідки) і органів місцевого самоврядування, реєстру досудових розслідувань. За необхідності співробітники можуть бути відряджені в різні держоргани для збору інформації. Також Нацагентство збиратиме інформацію від громадських організацій, громадян, підприємств всіх форм власності (у встановленому законодавством порядку).

Все це необхідно для виконання основних завдань агентства:

  • формування доказової бази, яка підтверджує факт збройної агресії Росії проти України;
  • підрахунки обсягу збитків, які зазнала Україна внаслідок агресії;
  • ведення реєстру військових злочинів і злочинів проти людяності, скоєних вищими посадовими особами Російської Федерації;
  • визначення обсягу, видів і форм матеріальної і нематеріальної відповідальності Російської Федерації.

"Це буде єдина структура, яка буде відповідальна за базу. Щоб не вийшло так, що при зміні того чи іншого керівника ми втрачали б томи доказів злочинів агресора. Нацагентство має збирати, вести базу і потім використовувати відповідним чином ці матеріали у міжнародних судах, у міжнародному трибуналі за злочини як проти людства, так і проти України. Я думаю, що Нацагентство може передавати інформацію, в тому числі, Генпрокуратурі для відкриття справ проти посадових осіб РФ тут, в нашій країні, за законами України. Або іншим органам для відкриття таких справ у міжнародних судах", – розповіла сайту "Сьогодні" ще одна ініціаторка законопроекту – народний депутат Ірина Фриз (фракція "Європейська солідарність").

Хто працюватиме в Нацагенстві

За словами Ірини Фриз, кадровий склад агентства має формуватися, виходячи з ключового завдання – збору всієї без винятку наявної інформації, фактів і документів щодо порушення РФ міжнародного права для пред'явлення їм звинувачень як в українських, так і міжнародних судах.

"У Нацагентстві, на мій погляд, повинні працювати як фахівці, які вміють аналізувати, систематизувати інформацію, так і юристи, правозахисники, дипломати", – зазначила Ірина Фриз.

Хто може стати керівником агентства, парламентарії ще не замислювалися. Відповідаючи на запитання, чи могла б очолити Нацагентство Олена Зеркаль, Ірина Верещук зазначила, що це був би хороший варіант.

"Питання керівництва ми, зрозуміло, ще не розглядали. Але це слушна думка. Було б чудово, якби вона погодилася. У неї є досвід. Зеркаль за своїми професійними і моральними якостями саме та людина, яка могла б організувати роботу такого агентства і домогтися результатів. Дякую за ідею, буду її кандидатуру відстоювати", – сказав Ірина Верещук.

Навіщо потрібна консолідована претензія

Збір інформації – ключове завдання Нацагентства. Але не єдина ключова. На основі зібраної бази Нацагентство готує два види документів: пропозиції щодо узагальненої правової позиції нашої держави стосовно агресії і агресора. І консолідовану претензію України до Росії.

Правова позиція, як визначає проект, – "ставлення держави Україна до фактів, подій і ситуацій, які свідчать про вчинення Російською Федерацією збройної агресії проти України". Її формування необхідне, в тому числі, для покарання Росії як держави-агресора на міжнародному рівні, причому як на політичному, так і судовому. До правової позиції автори проекту відносять і заходи, які можуть бути використані для здійснення мирного процесу – наприклад, визначення шляхів подолання наслідків агресії.

Консолідована претензія – це більше про гроші. Агентство має зібрати всі наявні докази про збитки, завдані країні, її громадянам і українським юридичним особам агресором. Підрахувати розміри збитку. Оформити інформацію в єдиний документ, сформульований таким чином, щоб держава могла аргументовано вимагати компенсації агресором як матеріальних, так і нематеріальних збитків. Також до претензії мають увійти всі наявні свідчення злочинів проти людяності, докази причетності Володимира Путіна та інших посадових осіб РФ до агресії. Це вже необхідно для ініціювання міжнародних судових процесів над високопоставленими російськими політиками і чиновниками, що розв'язали війну, над військовим командуванням країни-агресора, військовослужбовцями РФ, які безпосередньо брали участь у злочинах на території України.

Консолідована претензія, зведена в єдиний документ, повинна бути затверджена Кабміном. Як говориться в супровідній записці до документа, після затвердження документ направляється Росії. Разом з претензією Україна спрямовує дипломатичну ноту, в якій висловлюється українське бачення того, яким чином Москва в рамках "мирних процесуальних чинників" може компенсувати Україні збитки. В самому тексті законопроекту варіанти не перераховуються, але, як пояснюють автори документа в супровідній записці, узгодити суму компенсації можна за допомогою переговорів (в тому числі за участю третіх сторін), або ж її визначить суд – міжнародний арбітраж, Міжнародний суд ООН тощо.)

"Фактично консолідована претензія – це документ, в якому будуть враховані і пояснені всі ті статті витрат, які зазнавала Україна кожного дня впродовж усього часу російської агресії, починаючи з 20 лютого 2014 року", – говорить Леся Василенко.

За її словами, – формувати такі претензії – звичайна практика для країн, які постраждали від агресивних дій інших країн.

"Ця практика застосовувалася після Першої світової війни – консолідовані претензії були направлені Німеччині, після Другої світової війни – також до Німеччини. Зі свіжіших прикладів – консолідована претензія і позови Кувейту до Іраку після агресії Багдада 1990 року. В рамках ООН була створена комісія, яка підрахувала і уточнила збитки. Зрештою Ірак виплатив Кувейту понад 30 мільярдів доларів репарацій. В принципі, у України такий саме шлях", – каже Леся Василенко.

Як зазначила народний депутат, після отримання консолідованої претензії у Росії буде два варіанти.

"Або вона визнає її, погодиться з нею і виплатить репарації. Це, звичайно, малоймовірно. Хіба що років через 30 або 50 зміниться щось. Другий варіант – вони відмовляться визнавати претензію і виплачувати репарацію. І тоді наш шлях – звернення до ООН. І тут також можуть бути варіанти. Може бути, як у випадку з Іраком, створена комісія, яка підрахує збитки, ухвалить відповідне рішення, яким спробує примусити Росію компенсувати Україні збитки. Другий варіант – резолюція Генасамблеї ООН із зазначеними в ній збитками. Відповідно, не буде ніяких ілюзій, хто організував війну і хто постраждав", – каже Леся Василенко.

Відзначимо, що і правова позиція, і консолідована претензія стосуються як окупації частини Донбасу, так і анексії Криму – рахунок Росії буде виставлений на весь обсяг збитку.

Новини компаній
11:00, 15 листопада