В Україні 108 приватних клінік лікуватимуть безплатно
Медреформа в Україні: українців будуть безплатно лікувати в приватних клініках
/ Фото: AFP
Українці зможуть лікуватися в приватних лікарнях. За все заплатить Національна служба здоров'я України (НСЗУ). Для цього у медустанови повинен бути підписаний договір з НСЗУ. З 1 квітня набуде чинності реформа спеціалізованої медицини. Крім комунальних та державних клінік, у ній можуть взяти участь приватні клініки. 108 приватних медустанов готові лікувати українців коштом держави.
Які послуги в приватних лікарнях будуть безплатними для пацієнтів, з'ясовував сайт "Сьогодні".
Без декларації з лікарем не обійтися
Щоб лікуватися безплатно, знадобиться направлення сімейного лікаря. І не тільки щоб звернутися в приватну клініку. Наприклад, якщо піти до окуліста в комунальну лікарню без направлення, то доведеться заплатити.
З 1 квітня договір із сімейним лікарем, терапевтом або педіатром стає перепусткою до безплатного медобслуговування. Для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна. Договір з лікарем можна підписати в будь-який момент.
Якщо сімейний лікар направляє до спеціалізованого лікаря, то пацієнт сам вибирає, до кого піде. Можна вибрати й лікаря з приватної клініки. Якщо лікарня підписала договір з НСЗУ, то консультацію і лікування оплатить держава. Саме в цьому договорі прописано, що Нацслужба заплатить за лікування пацієнта, а клініка не візьме з нього за це гроші. А якщо в лікарні попросять доплатити або докупити щось, у НСЗУ радять телефонувати на гарячу лінію 16-77.
/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні
Нацслужба буде платити всім однаково: як комунальній лікарні, так і приватній. Усі комунальні та державні медустанови підписали договори з НСЗУ. У них немає іншого джерела фінансування. А от приватні клініки вже можуть дивитися на тарифи і підписувати договори тільки на ті послуги, де тарифи для них вигідні.
Зокрема, тариф на лікування туберкульозу – 20 663 грн, інсульту – 19 332 грн, інфаркту – 16 000 грн. А за консультацію спеціалізованого лікаря – 4942 грн на 100 осіб, стоматологію для дітей – 919 грн на 100 осіб. Тобто приватна лікарня може підписати договір тільки на лікування інсульту і не брати на себе, наприклад, консультацію спеціалізованих лікарів. Приватна клініка може надавати як кілька послуг безплатно, так і тільки одну. Все залежить від того, що прописано в договорі з НСЗУ. На сьогодні 108 приватних медустанов підписали контракти з НСЗУ.
З 1 квітня в приватних клініках з'явиться інформація, які послуги оплатить держава. А на дверях лікарні буде покажчик, що тут медпослуги можна отримати безплатно. Пізніше відомство планує створити онлайн-карту, на якій будуть відображатися всі лікарні.
Читайте також: За що доведеться заплатити в лікарні: список медпослуг для українців
За що заплатить НСЗУ в приватній клініці
Операції у стаціонарі готові проводити коштом НСЗУ 11 приватних клінік. За кожну операцію вони отримають від держави 4563 грн. До цієї суми можуть застосовуватися коефіцієнти залежно від складності лікування.
Стаціонарну медичну допомогу, яка не включає операції, нададуть шість приватних лікарень. Їм також заплатять 4563 грн за кожного вилікуваного хворого.
Інсульти та інфаркти лікувати коштом НСЗУ готові дві приватні клініки. Ці послуги належать до пріоритетних, тому платять за них за підвищеним тарифом: за вилікуваний інсульт – 19 332 грн, а за інфаркт – 16 001 грн.
Амбулаторну медичну допомогу спеціалізованих та високоспеціалізованих лікарів готові надавати 80 приватних клінік. НСЗУ заплатить за неї 4942 грн за сто осіб.
/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні
Мамографію можна буде пройти у 18 приватних клініках. Її оплатить НСЗУ в розмірі 204 грн. За гістероскопію НСЗУ заплатить 1965 грн, її проводитимуть 19 приватних медустанов.
Повне обстеження стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки (ЕГДС) – 749 грн. Послугу за цю суму готові надавати 33 приватні клініки.
Колоноскопія буде доступна в 28 приватних лікарнях. За одну послугу НСЗУ перерахує клінікам 944 грн.
За проведення цистоскопії Нацслужба заплатить приватникам 802 грн. Таку послугу готові надавати 15 медустанов безплатно для пацієнтів.
Бронхоскопія – 969 грн за людину. Її можна буде пройти в 10 приватних лікарнях.
Ще чотири приватні клініки готові лікувати онкологію, ВІЛ, діабет, психічні розлади, надавати паліативну допомогу та реабілітацію. Список конкретних медзакладів, які підписали договір з НСЗУ, можна подивитися на сайті Національної служби.
Участь приватних клінік у медреформі створює конкуренцію для комунальних і державних медустанов. Куди піде більше пацієнтів, тому й платитиме НСЗУ. Це і є принцип "гроші ходять за пацієнтом". Тому комунальним лікарням доведеться підвищувати якість своїх послуг.