Все для боротьби з коронавірусом: які рішення прийняла Верховна Рада

Депутати подбали про медицину, бізнес, соціальний захист громадян і безпеку населення

Верховна Рада України на позачерговому пленарному засіданні у вівторок, 17 березня, затвердила пакет заходів із боротьби з епідемією коронавірусу. Закони набудуть чинності, коли їх підпише президент Володимир Зеленський. Що зміниться для громадян України, розбирався сайт "Сьогодні".

Ключовий документ, прийнятий депутатами, – закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Ввезення ліків і медобладнання

Закон полегшує закупівлю ліків та медобладнання, в тому числі за кордоном. Припускаючи, зокрема:

  • Спрощення процедури закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з епідемією на спрощених умовах (без застосування процедур державних закупівель). Законом передбачається 100%-ва передоплата за такі товари, роботи і послуги.
  • Звільнення від ввізного мита і ПДВ ліків та медобладнання, призначеного для боротьби з епідемією.

Чому це важливо: Ці заходи необхідні, щоб якомога швидше, без бюрократичної тяганини забезпечити надходження в Україну і в медустанови нашої країни ліків, препаратів (наприклад, тестів), медичного обладнання (наприклад, апаратів штучної вентиляції легенів тощо.), які знадобляться для боротьби з вірусом.

Забезпечення безпеки громадян

Другий напрямок, порушений законом – забезпечення можливості громадянам працювати, не піддаючи своє життя небезпеці:

  • роботодавець може доручити працівникові виконувати завдання на дому. Норма стосується також держслужбовців і службовців місцевого самоврядування. У відпустки громадян можна відправити лише за їхньою згодою;
  • власники підприємств, установ і т.д. можуть змінити режим роботи. При цьому проінформувавши про це населення;
  • терміни надання адмінпослуг (якщо такі передбачені законодавством) на час карантину припиняються. Наприклад, якщо закон зобов'язує держустанову надати вам якусь довідку протягом декількох днів, термін карантину в ці дні не входить. Відлік продовжиться лише після скасування карантину;
  • державні контролюючі органи припиняють планові перевірки бізнесу на предмет ведення госпдіяльності. Однак перевірки на предмет дотримання санітарних норм, треба думати, стануть лише суворішими (про що нижче).

Навіщо це потрібно: роботодавці отримують можливість на законних підставах забезпечити роботу свого підприємства віддалено, якщо це, звичайно, можливо. Регулюються взаємовідносини між співробітниками і роботодавцем.

Соціальні заходи

Затверджений закон передбачає реалізацію цілої низки заходів, спрямованих на соціальний захист громадян.

  • На період дії карантину забороняється знімати тимчасово переміщених осіб з обліку через їх відсутність більше двох місяців за місцем проживання. А також контролювати виплати їм соцдопомоги за місцем проживання.
  • На період карантину та 30 днів після нього забороняється зараховувати пеню і штрафи за неоплачені комунальні послуги, призупиняти надання таких послуг через несплату, виселяти громадян з їхнього житла за рішенням суду за несплату житлово-комунальних послуг (навіть якщо таке рішення суду прийнято).
  • Кабмін зобов'язаний забезпечити контроль за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари.
  • Протягом тижня уряд зобов'язаний встановити доплати медичним працівникам в розмірі до 200% зарплати.
  • Протягом тижня уряд має встановити доплати до зарплати також окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.
  • Кабмін протягом двох днів після вступу закону в силу повинен розробити і затвердити заходи в рамках своєї компетенції, а також подати на розгляд парламенту законопроект, яким регулюється питання субсидій населенню. Як передбачається, документ повинен передбачати, що субсидія в наступний період буде надана всім без винятку господарствам, які отримують її в поточний період. Звертатися із заявою не потрібно. Також передбачається, що число одержувачів субсидій буде розширено. Крім того, в урядовому проекті повинна міститися норма, яка дозволяє призупинення на період карантину основних виплат по іпотеці.

Навіщо це потрібно: заходи покликані одночасно підтримати громадян в період складної життєвої ситуації. А також забезпечити їх захист в період карантину. Затвердження надбавок медпрацівникам цілком виправдано: саме їм в ці важкі дні доведеться звалити на себе основний тягар щодо захисту громадян, а також ризикувати власним здоров'ям, лікуючи хворих коронавірусом пацієнтів.

Посилення покарання

Президент і уряд закликали громадян України до свідомості, оскільки лише спільними зусиллями держави і громадян можливе запобігання найнегативніших сценаріїв епідемії. Однак подбала держава і про посилення відповідальності для тих, хто буде піддавати життя людей небезпеці.

  • Кодекс України про адмінпорушення доповнюється статтею 443 – "Порушення правил щодо карантину людей". Згідно з цією статтею, порушення правил карантину громадянами карається штрафом до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів, посадовими особами – до десяти тисяч.
  • Змінено статтю 325 Кримінального кодексу України – "Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням". За порушення встановлених законодавством правил і норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, загрожує до трьох років позбавлення волі – якщо порушення могло спричинити поширення захворювання. Якщо ж в результаті порушення загинули люди, порушнику загрожує до восьми років ув'язнення.

Навіщо це потрібно: жорстке покарання покликане запобігти легковажності, злочинній недбалості чи злочинному умислу громадян і максимально убезпечити населення від поширення вірусу.

Відзначимо, що затверджений закон зобов'язує Кабмін підготувати і внести на розгляд Верховної Ради України комплексний законопроект щодо економічного і соціального захисту населення на час карантину, "в тому числі з використанням заходів впливу адміністративного і кримінально-правового характеру".

Що ще прийняв парламент

Крім "основного" закону, норми якого перераховані вище, Верховна Рада затвердила кілька інших законопроектів. Так, прийнято зміни до низки законодавчих актів, спрямованих на підвищення доступності лікарських засобів, медвиробів тощо. Мова про ліки, які закуповуються уповноваженою Кабміном юрособою. Проект був поданий в парламент ще в грудні минулого року, прийнятий в першому читанні в середині січня. Сьогодні документ затверджений остаточно.

Назва ще одного закону, прийнятого парламентом – "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, які закуповуються за кошти державного бюджету, і створення умов для закупівель у сфері охорони здоров'я за кошти державного бюджету", – говорить сама за себе.

Нарешті, Верховна Рада підтримала проект закону щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Закон передбачає, зокрема:

  • штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені в період з 1 березня по 30 квітня 2020 року, застосовуватися не будуть;
  • з 18 березня по 18 травня 2020 року діє мораторій на фактичні перевірки підприємств;
  • термін подання річної декларації про майновий стан і доходи продовжується до 1 липня 2020 року;
  • з 1 березня по 30 квітня не нараховується і не сплачується плата за землю. Також не обкладається в цей період податком на нерухоме майно нерухомість, яка перебуває у власності фізичних та юридичних осіб.

Навіщо це потрібно: дані заходи покликані знизити навантаження на бізнес в умовах викликаної карантином зміни економічних реалій.

Як розповів в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат Олександр Качура (фракція "Слуга народу"), рішення по проектах, які зобов'язаний буде розробити уряд, парламент прийме на позачерговому засіданні.

"Ми домовилися, що, як тільки ці проекти надходять до нас, ми протягом 24 годин збираємося, проводимо засідання і затверджуємо їх", – зазначив народний депутат.

Новини компаній
11:00, 15 листопада