Часник і лимон дорожчають, зате буряк – дешевий: що відбувається з цінами на продукти в карантин

Швидше за все дорожчають продукти «для імунітету»

Навесні ціни на овочі та фрукти завжди зазнають суттєвих змін. На одні продукти вони підвищуються – якщо, наприклад, запаси добігають кінця, а до наступного врожаю далеко. На інші знижуються – через великий обсяг імпорту або, скажімо, через те, що вони починають псуватися в овочесховищах. Причин, за якими навесні змінюються ціни, досить багато. А цього року до традиційних і об'єктивних додалася ще одна – пандемія коронавірусу і введений в зв'язку з цим карантин. Через це теж змінилися ціни на цілу низку овочів і фруктів.

Дешевше, ніж рік тому

Треба відзначити, що цієї весни ціни на цілу низку овочів борщового набору та чимало інших набагато нижчі, ніж рік тому. Наприклад, за даними shuvar.com, буряк на оптових ринках рік тому коштував в півтора рази дорожче, ніж зараз – 7,2 грн і 5 грн відповідно. білокачанна капуста взагалі б'є рекорди дешевизни: якщо в 2019 році в цей час середня оптова ціна на неї становила 18 грн, то зараз – лише 4 грн. Зелена цибуля рік тому в цей час коштувала в закупівлі 162 грн/кг – зараз коштує 37,5 грн і продовжує дешевшати.

У цьому році помітно дешевше, ніж минулоріч в такий же час, вартість моркви (7 і 4 грн за кілограм відповідно), пекінської капусти (18,5 грн в 2019-му і 12,3 грн зараз) і червонокачанної капусти (14,5 і 10 грн відповідно).

Поки що дешевше, ніж минулоріч коштує цибуля – 12,5 грн (в 2019-му був 13,8), але вона зараз відчутно дорожчає, тож на днях, швидше за все, ціни зрівняються. Про причини розповімо нижче.

Чимало сортів фруктів зараз також продаються дешевше, ніж роком раніше. Так, банани на оптових ринках коштують в середньому 29,3 грн/кг, тоді як в 2019-му в цей час коштували 34,5 грн.

Деякі овочі та фрукти старого врожаю, втім, зараз продаються дорожче, ніж рік тому. Наприклад, середня оптова ціна на картоплю зараз становить 8,5 грн, а в минулому році була лише 5 грн. Закупівельні ціни на гарбуз в березні 2019-го в середньому були 9,5 грн, а зараз – 15 грн за кілограм.

Яблука нинішньої весни також дорожче, ніж минулої, причому істотно, в 2-3 рази. Закупівельні ціни в 2019 році становили 3,5-6 грн за кілограм, а зараз – 8-12 грн. Проте зростання цін на яблука поки не спостерігається.

Дорожчають продукти, рекомендовані при ГРВІ

На деякі овочі і фрукти ціни зараз зростають, причому досить відчутно. Наприклад, корінь імбиру ще тиждень тому коштував дешевше, ніж в минулому році (оптова ціна була 60 грн в порівнянні з 82,5 грн в 2019-му). Однак з 16 березня ціни на цей продукт буквально зірвалися з ланцюга, за три дні (до 19 березня) продемонструвавши зростання в 2,5 рази! Тепер тільки в закупівлі імбир коштує близько 150 грн, а в роздрібному продажі ще більше.

(Дані info.shuvar.com)

Часник в цьому році і без того продавався дорожче, ніж в минулому. На початок березня середня оптова ціна становила 58,6 грн за кг, тоді як в 2019-му була 42,5 грн. Однак в останні дні часник також став помітно дорожчати і тепер коштує у закупівлі 95 грн за кіло.

Ще один продукт подорожчав – лимон. На початку карантину, 12 березня, оптова ціна на нього становила в середньому 44 грн (в 2019-му в цей час – 34,5 грн). А станом на 19 березня ціна закупівлі лимонів зросла вже до 61,5 грн за кг. Тобто подорожчання за тиждень склало 50%.

Як бачимо, перелічені продукти – це ті, які зазвичай рекомендують вживати для профілактики гострих респіраторних захворювань. У минулому році ні взимку, ні на початку весни сильного зростання цін на ці продукти не спостерігалося. Тому можна сказати напевно, що подорожчання часнику, лимона та імбиру цієї весни пов'язане з епідемією коронавірусу.

З цієї ж причини, очевидно, дорожчає останнім часом і цибуля, про що ми писали вище. Можна не сумніватися, що вже через пару днів ціни на цибулю переженуть торішні.

Також зросли останніми днями ціни на апельсини, що містять вітамін С. Якщо на початку минулого тижня вони коштували в опті в середньому 28 грн/кг, то до кінця тижня подорожчали майже до 42 грн. А от мандарини за минулий тиждень подорожчали лише на 50 копійок – з 42 до 42,5 грн за кг (оптова ціна). Минулого року в цей час вони продавалися по 40 грн.

Гранат за минулий тиждень теж подорожчав майже на чверть – з 48 грн за кілограм перед карантином до 60 грн зараз. Але рік тому цей корисний для крові плід також коштував трохи менше 60 грн в закупівлі.

Ранні овочі з'явилися раніше

Через аномально теплу зиму чимало молодих тепличних овочів з'явилися в цьому році значно раніше, ніж минулоріч, в тому числі українських. Наприклад, ранній редис можна було купити в овочевих відділах супермаркетів вже на початку березня, тоді як в минулому році перші партії на продаж надійшли тільки 24 березня.

Ціни на ранні овочі в цьому році мало відрізняються від минулорічних. На деякі овочі і зелень ціни в цьому році нижчі. Наприклад, рання імпортна картопля зараз коштує 23 грн (оптова ціна) і дешевшає, в минулому році було 26,5 грн/кг. Ціна на редиску в цьому році вже впала з 42 грн до 21 грн. У минулому році перша редиска, що з'явилася в кінці березня, коштувала 34 грн/кг. Зелена цибуля за рік подешевшала більш ніж удвічі (була по 37 грн, зараз 17 грн/кг).

Оптові ціни на імпортні огірки в цьому місяці коливаються в межах 50-60 грн за кілограм (за останні дні привізні огірки в черговий раз подорожчали з 50 до 60 грн). Роком раніше ціни на огірки в березні теж то піднімалися, то знижувалися (в залежності від поставок), але в межах 47,5-52,5 грн за кілограм.

Українські тепличні огірки, які вже теж з'явилися на ринку, зараз коштують в закупівлі 65 грн/кг і принаймні не дорожчають. У минулому році середня ціна в цей час теж була трохи меншою – 59 грн/кг.

Ціни на тепличні помідори в цьому році приблизно такі ж, як і минулоріч – оптові в районі 40 грн за кілограм. У минулому році, втім, помідори дорожчали до середини квітня. Цього року вони теж мають тенденцію до зростання цін. А от помідори черрі в цьому році дешевші, ніж в минулому (84 грн і 110 грн відповідно).

Щоб купити сьогодні свіжих овочів, людям доводиться вистоювати черги в супермаркети. В період епідемії ринки закриті, а в супермаркети пускають тільки по кілька людей. Детальніше – в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Суворий пропускний режим до магазинів та аптек – тепер на вхід треба вистояти чергу. Деякі крамниці запускають не більше трьох відвідувачів одразу, а аптеки взагалі по одному клієнту. Решта чекають.
Новини компаній
11:00, 15 листопада