Нові пільги і обмеження на час карантину: що узаконила Рада

Надбавки медикам підняли до 300%, скасування перевірок і штрафів продовжили до літа

На позачерговому пленарному засіданні 30 березня одним з перших Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)" (реєстраційний номер 3275). Ці заходи доповнили і розширили перелік податкових і соціальних змін, введених на період карантину іншими законами від 17 березня. Сайт "Сьогодні розібрався, що зміниться для платників податків, споживачів і одержувачів пенсій та соціальної допомоги.

Підняли "стелю" для платників податків

Щоб полегшити бізнесу податковий тягар, влада нарешті вирішила підвищити порогові значення для підприємців, які користуються спрощеною системою оподаткування. Так, для підприємців першої групи максимальний обсяг доходів збільшений з 300 тис. до 1 млн грн, для другої групи – з 1,5 млн до 5 млн грн, для третьої – з 5 до 7 млн грн.

Скасували податки для медичних товарів

Підприємцям за підсумками 2020 року надається податкова знижка на всю суму коштів, яку вони витратять на закупівлю ліків та витратних матеріалів, медичного та лабораторного обладнання, дезінфікуючих засобів та продуктів харчування, а також інших товарів, які будуть передані лікарням, громадським організаціям, органам влади для боротьби з епідемією. Такі товари не включатимуться до суми податкових зобов'язань підприємств.

Громадські та благодійні організації також не зобов'язані включати витрати на товари, куплені для боротьби з коронавірусом, в рахунок операцій, що підлягають оподаткуванню. Це правило діятиме до кінця місяця, в якому завершиться дія карантину.

Ще раніше Верховна Рада звільнила від ПДВ операції з ввезення ліків і медичних виробів, необхідних для боротьби з COVID-19. У новому законі уточнюється, що ці норми застосовуються до операцій з 17 березня і подібні операції не повинні включатися до податкової накладної.

Для медустанов і постачальників товарів медичного призначення фінансовий результат для оподаткування дозволено зменшити на суму доходів, отриманих за ліки, дезінфектори, засоби індивідуального захисту і т.д., які були добровільно передані юридичними або фізичними особами для запобігання поширенню коронавірусної хвороби.

У період заходів щодо попередження епідемій фінансовим установам заборонено підвищувати відсоткові ставки за кредитними договорами.

На час дії карантину орендарі звільняються від плати за користування майном у випадках, які регламентуються Цивільним кодексом України.

Підприємства під час карантину не зобов'язані розкривати фінансову звітність, проводити збори акціонерів, членів та учасників і т.д.

Спиртові дезінфектори скоро знову з'являться в продажу

Тимчасово зменшено оподаткування для виробництва етилового спирту, який використовується для виробництва дезінфікуючих засобів. До 31 травня дозволено відвантажувати етиловий спирт виробникам лікарських і дезінфекційних засобів з акцизного складу при акцизному податку 0 грн. Така міра покликана ліквідувати дефіцит дезінфікуючих засобів.

За словами виробників, зараз запасів спирту вистачає, щоб повністю задовольнити потреби України і в медичному спирті, і в дезінфікуючих засобах на основі спирту. Однак виробників цих продуктів відлякувала висока акцизна ставка на спирт.

"Податкові канікули" і відстрочку за платежами продовжили

Планові перевірки спочатку заборонили до кінця травня, а тепер продовжили заборону на їх проведення до 30 червня 2020 року (крім держнагляду за високоризиковими підприємствами, контролю за цінами і держнагляду у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення).

Також ще на місяць продовжили скасування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну або неповну сплату Єдиного соцвнеску (ЄСВ), несвоєчасне подання звітності. Якщо раніше передбачався "пільговий період" до кінця квітня, то тепер він продовжений до 31 травня включно.

При цьому на місяць також відсувається термін, протягом якого не розглядатимуть скарги платників податків, – теж до 31 травня 2020 року.

Скасували деякі пільги та послаблення

У той же час цим законом була скасована низка послаблень, введених раніше. Так, раніше за порушення податкового законодавства з 1 березня по 31 травня штрафи були скасовані, крім порушень правил обліку, виробництва, зберігання та обігу палива і етилового спирту. Тепер перелік винятків розширився. У період карантину, як і раніше, штрафуватимуть за порушення обліку, виробництва, зберігання і транспортування тютюнових виробів. Також вирішили штрафувати за нецільове використання етилового спирту.

Також в період карантину вирішили повернути перевірки компаній, пов'язаних з виробництвом, обліком, зберіганням, транспортуванням акцизних товарів: палива, етилового спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Дозволені будуть позапланові перевірки, якщо виявиться порушення законодавства цими компаніями.

Крім того, скоротили термін "канікул" у нарахуванні плати за землю – земельної застави і орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Раніше планувалося звільнити власників і користувачів таких ділянок від платежів за березень і квітень – тепер же вирішили скоротити податкові "канікули" до одного місяця. З 1 по 31 березня 2020 року земельний податок та орендна плата за землю не нараховуватимуться, а ось вже з 1 квітня ці платежі знову нараховуватимуться. Щоправда, сплатити їх можна буде з відстрочкою – до 30 червня включно, не побоюючись пені або інших штрафних санкцій.

Такі ж зміни торкнулися нежитлової нерухомості. Раніше планувалося звільнити власників таких об'єктів від платежів за березень і квітень, тепер же "пільгу" скоротили до одного місяця (березень). У квітні податок на нежитлову нерухомість доведеться платити в повному обсязі.

При цьому місцевим органам влади дозволили самостійно знижувати ставки єдиного податку.

Продовжуються судові терміни

Ціла низка положень ухваленого закону стосується продовження строків розгляду судових справ і ухвалення рішень. Так, під час карантину не ведеться відлік часу, встановленого дня рішення позовів платників податків щодо рішень влади. На цей період також подовжуються терміни позовної давності. У тому числі в питаннях, що стосуються розподілу майна, встановлення батьківства, в трудових спорах. Також продовжуються соки претензій споживача щодо якості товару, терміни поручительства за боржника, терміни оскарження дії виконавця заповіту і т.д.

Крім того, під час карантину судові засідання можуть проходити в режимі відеоконференцій за межами приміщення суду. Підтверджувати свою особу і надані документи учасникам судових процесів можна буде за допомогою електронного підпису.

Ще однією поправкою суду дозволяється під час карантину просто обмежувати доступ до судового засідання осіб, які не є учасниками процесу. Тобто робити судові засідання закритими.

Зміни до законів про працю

Ціла низка змін стосується трудових відносин. Так, відповідно до ухваленого закону, недотримання внутрішнього розпорядку тепер не вважається порушенням трудового договору.

Вводиться поняття "гнучкого режиму робочого часу", тобто форми організації праці, яка відрізняється від традиційного внутрішнього розпорядку. Гнучкий режим робочого часу може встановлюватися на підприємстві на час загрози епідемії, а також загрози військового, техногенного, природного або іншого характеру. Він може припускати фіксований час роботи, коли працівник зобов'язаний бути присутнім на робочому місці, а може допускати змінюваний час роботи, коли працівник встановлює години роботи на свій розсуд в межах нормальної тривалості праці. Введення гнучкого режиму не обов'язково закріплювати в трудовому договорі. І це не є підставою для зміни оплати праці або трудової норми.

Читайте також:Як правильно працювати вдома: досвід українців і поради експертів

Час простою під час карантину має оплачуватися з розрахунку не нижче двох третин тарифної ставки.

Якщо ж роботодавець, представник малого або середнього бізнесу, змушений розпустити працівників або скоротити час їх роботи, виконуючи рішення обладміністрації про карантин, застраховані працівники отримують право на допомогу по частковому безробіттю. Звернутися за компенсацією частини зарплати повинен роботодавець (не пізніше ніж через місяць після зупинки підприємства або скорочення робочого часу). Компенсація встановлюється за кожну годину скорочення часу роботи з розрахунку дві третини тарифної ставки (окладу). Але при цьому вона не може перевищувати розмір мінімальної зарплати.

До того ж є низка умов для отримання працівниками підприємства часткової компенсації по безробіттю. Зокрема, роботодавець не повинен мати заборгованостей з зарплати і соціального страхування.

Допомога по безробіттю

В період дії карантину статус безробітного надаватиметься всім, хто звернеться до територіального центру зайнятості, з дня реєстрації в центрі зайнятості. Без вимог щодо наявності підходящої роботи.

Допомога по безробіттю теж повинна призначатися відразу – з першого дня надання статусу безробітного. Причому виплата допомоги по безробіттю, відповідно до нового закону, може здійснюватися без особистого відвідування безробітним центру зайнятості. Свій статус дозволяється підтвердити дистанційно, "будь-якими способами комунікації (телефонний зв'язок, електронні засоби і т.д.)".

За завищені ціни серйозно покарають

Відповідно до цього закону, Кабмін повинен розробити і затвердити перелік товарів протиепідемічного призначення і перелік соціально значущих товарів. Для таких товарів будуть встановлені граничні ціни – окремо для оптової та роздрібної торгівлі.

На час дії карантину встановлюється заборона на скупку і перепродаж таких товарів за цінами, що перевищують граничні значення. За порушення в цій сфері будуть досить серйозні санкції.

Так, якщо раніше за необґрунтоване завищення цін штраф загрожував тільки посадовій особі, то тепер – кожному: як фізичній, так і юридичній особі. Розмір самих штрафів теж зріс. Наприклад, раніше за подібні порушення могли оштрафувати всього на 5-10 неоподатковуваних мінімумів, тобто на 85-170 грн. Тепер же громадянам за це доведеться платити штраф 1700 грн (100 неоподатковуваних мінімумів), а посадовим особам – 2550 грн (150 мінімумів).

Читайте також:Ціни на харчі: чому подорожчали найпопулярніші товари

Якщо виявиться, що під час карантину більше ніж на 20% зросли ціни на товари протиепідемічного призначення і соціально значущі товари зі списків Кабміну, штрафи збільшуються в рази. Так, для фізичних осіб-порушників штраф становитиме 200-250 неоподатковуваних мінімумів (3400-4250 грн), а для посадових осіб – 250-300 мінімумів (4250-5100 грн).

Підвищуються штрафи і за надання уповноваженим органам недостовірних відомостей про ціни. Замість 100 неоподатковуваних мінімумів штраф тепер становитиме 1000 мінімумів (17 000 грн). А невиконання приписів перевіряльників (наприклад, щодо необхідності зниження цін до рівня економічно обґрунтованих) тягне за собою покарання у вигляді 2000 неоподатковуваних мінімумів (34 000 грн),.

Коли в школах і вишах почнуться літні канікули

Закон "Про освіту" доповнено положенням про те, що в разі карантину і заборони на відвідування освітніх закладів дата початку та закінчення навчального року визначається Кабінетом міністрів .

Таким чином, вчорашній закон встановив тільки, хто саме повинен приймати рішення про продовження або непродовження навчального року. Тепер чекаємо відповідної постанови уряду.

Допомога малозабезпеченим під час карантину

Малозабезпечені сім'ї, які отримували соціальну допомогу раніше, в період карантину не повинні подавати документи на продовження виплат. Виплата соцдопомоги автоматично продовжується на час карантину. Однак після завершення карантину буде проведено перерахунок на підставі документів, поданих заявником.

Під час карантину також автоматично, не вимагаючи поновлення документів, продовжують виплачувати державну допомогу сім'ям з дітьми, пенсію по інвалідності, державну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю. Таке ж правило діє для тих, хто отримує виплати на підставі закону "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".

Цілій низці пенсіонерів, відповідно до цього закону, після закінчення карантину буде проведена індексація пенсій. Зокрема, Кабінету міністрів доручено "вжити заходів щодо недопущення зменшення розміру виплат пенсій, а також проведення індексації пенсій, після завершення здійснення заходів з попередження виникнення і поширення коронавірусної хвороби...":

  • пенсіонерам, яким нараховуються пенсії відповідно до закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
  • відповідно до закону "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю".

Зарплати медикам підняли ще більше

На початку епідемії Верховна Рада встановила для медиків та інших працівників, безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації захворюваності коронавірусною інфекцією, доплати в розмірі 200% їх заробітної плати. Тепер вирішено ще більше підвищити зарплати цих категорій людей. Доплати їм становитимуть до 300% зарплати. І протримаються на такому рівні до закінчення виконання робіт, пов'язаних з цим захворюванням.

Обсервацію узаконили

Ухвалений закон вводить у правове поле таке поняття, як ізоляція. Зокрема, до закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" внесені зміни, відповідно до яких в період карантину громадяни, які повернулися до України з країн, в яких виявлені небезпечні інфекційні хвороби, "зобов'язані виконувати обмежувальні протиепідемічні заходи, встановлені уповноваженими органами, в тому числі щодо перебування в ізоляції на визначений цими органами термін".

Читайте також:"Все, що нам дали, – пляшка води": подробиці скандалів з українцями, які повернулися з В'єтнаму і Балі

Також встановлено, що в період епідемії можуть бути встановлені обмежувальні протиепідемічні заходи щодо фізичних осіб. За порушення цих приписів передбачена відповідальність.

Новини компаній
11:00, 15 листопада