Юристи вважають такі заходи незаконними, але в Європі вони щосили діють
В Україні все більше зростає кількість інфікованих коронавірусом, а разом з ним – карантинні заходи. Поширюються розмови, що влада може заборонити користуватися не тільки громадським транспортом, а й особистим. Такі обмеження вже введені в Європі. Крім того, в соцмережах вже з'явилася інформація, що і у нас поліцейські нібито штрафують водіїв на 17 тис. грн тільки за те, що людина перебувала в своєму автомобілі без маски, або перевозила більше одного пасажира.
Сайт "Сьогодні" з'ясував, наскільки законні такі дії поліції, і як правильно поводитися, якщо вас зупинили і намагаються виписати штраф. А також – як діє заборона на пересування в інших країнах.
З чого все почалося
4 квітня мер Києва Віталій Кличко припустив, що в разі різкого зростання захворюваності коронавірусом в столиці введуть заборону на пересування на автомобілях, в тому числі на особистих. Ця заява мера викликала хвилю обурення киян. Люди не розуміли, чому вони в розпал епідемії не можуть з'їздити на своєму авто до родичів, за покупками, до лікаря.
Внаслідок мер відіграв назад, уточнивши, що поїздки на своїх авто по Києву заборонять тільки в разі, якщо такий захід введуть в усій країні. По Україні своїм транспортом поки можна пересуватися без обмежень.
"Щодо обурення з приводу моїх слів про можливе обмеження руху приватного транспорту в місті. Так ось: якщо і надалі продовжуватиметься недотримання правил, держава може ввести найсуворіші обмеження. Зрозуміло, що тоді вони будуть і в Києві. Тоді будуть їздити тільки ті, хто забезпечує життєдіяльність міста", – пояснив Віталій Кличко.
Мер закликав жителів Києва дотримуватися правил карантину, тоді не буде зростання кількості хворих і не буде потрібно вводити заборону на поїздки в своїх автомобілях.
Юристи: свій автомобіль – не публічно місце
Правознавці впевнені, що заборона на пересування в особистому автомобілі можлива, тільки якщо в регіоні оголошено надзвичайний стан, а не надзвичайна ситуація, як зараз в Україні. Єдиний виняток – інфікована Чернівецька область, куди заборонений в'їзд і звідки – виїзд, але і там немає обмежень на поїздки всередині області.
"Особистий автомобіль не є публічним місцем, тому людина або люди, які в ньому знаходяться, не зобов'язані сидіти в машині в масках, – роз'яснює адвокат Сергій Гула. – Ось якщо водій або пасажир вийшов з машини на вулицю (в громадське місце – Ред.) І не надів маску, тоді він формально порушник. Також мені незрозуміла заборона на пересування особового транспорту. Перш ніж його вводити, треба передбачити, коли громадянин має право їхати на своєму автомобілі у невідкладних справах".
З ним згоден і юрист Володимир Столітній. На його думку, вводячи заборону на користування особистим транспортом, влада повинна затвердити зрозумілий вичерпний перелік винятків. Як це зроблено, наприклад, у Франції та Італії (див. нижче).
"Загроза запровадження заборони на користування особистим транспортом зберігається, особливо якщо карантин в Україні послаблять або скасують, і з цієї причини буде новий ще більший спалах епідемії, – побоюється Володимир Столітній. – Але не уявляю, як здійснити таку заборону, хіба що перегородити міські вулиці бронетехнікою або барикадами. А громадянам треба знати свої права при спілкуванні з поліцією. Головні з них такі: протокол про штраф легітимний, якщо він підписаний двома свідками, а накласти штраф має право тільки суд, рішення якого також можна оскаржити. Тому неправильно оформлений протокол суд скасує. Також обвинувачений в адміністративному порушенні має право на адвоката, платного чи безкоштовного. Якщо про це заявити письмово, але адвоката не нададуть, будь-які процесуальні дії поліції є незаконними".
Поліція: В особистому автомобілі можна перебувати без маски
У Патрульній поліції МВС нам спростували інформацію про те, що копи штрафують водіїв за відсутність масок або наявність пасажирів в салоні, назвавши повідомлення в соцмережах фейковими.
Спікер патрульної поліції Києва Роман Мартинюк роз'яснив нам, в яких випадках поліція має право накласти штраф на водія.
"У своїй машині ви можете їхати без маски, так як особистий автомобіль не є громадським місцем, – акцентував Роман Мартинюк. – Патрульні не мають права зупиняти автомобіль з цієї причини. Також водій особистого транспорту може перевозити будь-яку кількість пасажирів, що не перевищує дозволеного (для легковика – 3-4 людини плюс водій). Для громадського транспорту правила інші – не більше 50% сидячих місць. Це стосується і таксі – в ньому, крім водія, може бути не більше двох пасажирів. Причому маски для всіх обов'язкові. Рекомендуємо і в особистому транспорті всім надягати маски, якщо в ньому їде не сім'я, а друзі або знайомі, які не проживають з вами разом. І в будь-якому випадку, спілкуючись з патрульним, водій зобов'язаний надіти маску – адже поліцейський не може знати про стан його здоров'я".
Лікарі: Потрібен санитайзер і окуляри
Лікарі все ж радять користуватися масками і дезінфекторами і в особистому, і громадському транспорті, особливо якщо ваші попутники – не члени сім'ї, а друзі, знайомі, сусіди.
"Якщо людина везе в особистій машині свою сім'ю, маски не потрібні, – роз'яснила нам лікар-інфекціоніст Інна Андрусович. – А ось в службовій машині або таксі, в громадському транспорті маски потрібні всім. Маски – не абсолютна захист, але якщо пасажир інфікований, це знизить ймовірність захворіти водієві і навпаки".
Інна Андрусович радить користуватися в автомобілі (дезінфекторами): обробляти їм руки, кермо ощо. Найкраще підійде 70% розчин спирту. Крім того, за її словами, в приміщеннях – магазинах, аптеках тощо – краще носити не тільки маску, але і захисні окуляри. Вони захистять очі від проникнення вірусу через слизову оболонку. Підійдуть, наприклад, окуляри, використовувані при роботі з електроінструментом, на жорні, свердлильних та інших верстатах.
Як в Європі: мати дозвіл і зберігати чеки з магазинів
Поки українці продовжують скаржитися на нові заборони Кабміну, які набули чинності з 6 квітня, французи майже місяць не можуть вийти з дому без спеціального онлайн-дозволу. На пробіжку, в магазин чи на прогулянку з собакою випускають без проблем.
Використання особистих автомобілів практично під забороною. У магазин поїхати на машині можна. Але краще поодинці, а не сім'єю, якщо дадуть онлайн-дозвіл, де потрібно ставити "галочку" про поїздку на авто, вказавши одну з чотирьох поважних причин. Інакше – штраф 135 євро.
Щоправда, за словами українців, які проживають в Парижі, французів це не зупиняє. Зараз у Франції великодні шкільні канікули. Більшість парижан, незважаючи на заборону, поїхали з дітьми на канікули в свої заміські будинки. Порушників поліція штрафує і відправляє додому.
"Власний автомобіль можна використовувати, якщо є атестація, яку можна роздрукувати або завантажити з урядового сайту. Але там тільки чотири позиції, які передбачають поважні причини використання авто: поїхати за дійсно важливими покупками (але не за улюбленим печивом в інший кінець міста), до лікаря або в аптеку, за серйозним сімейними обставинами та з роботи, яку не можна виконувати дистанційно, але повинен бути документ від роботодавця", – розповіла сайту "Сьогодні" журналістка Алла Лазарєва, яка живе у Парижі.
Напевно найжорсткіший режим карантину діє в Італії, де ситуація з кількістю тих, що заразився і померлих від COVID-19 залишається критичною. Пересування на власних автомобілях ніхто не забороняв. Але, як і у Франції, перед виходом з дому потрібно отримати/роздрукувати спеціальний онлайн-дозвіл. Причому, поїздки на особистому транспорті дозволені тільки в трьох випадках: на роботу, до лікарні і за товарами першої необхідності. Інакше – штраф від 206 євро аж до арешту.
Читайте також:Як італійці зустріли українських лікарів: пісні Руслани та "Дякую" на дверях готелю
"Зараз заборонено тільки переміщення в іншу "комуну", тобто всередині адміністративної одиниці можна. Але тільки з "автосертіфікаціею"- бланк з вашими даними, метою пересування і підписом, що ти не заражений і знаєш про всі наслідки. В разі надання неправдивих свідчень – штраф або в'язниця. якщо в машині їдуть двоє, то пасажир на задньому сидінні, і тільки якщо сам не може водити, і їде, наприклад, через терміновою потребу, пов'язану зі станом здоров'я", – розповіла нам українка Ольга Володимирська, яка багато років живе в найпостраждалішому від пандемії регіоні Італії – Ломбардії.
Виїжджати, за словами Ольги Володимирської, можна тільки працюючим, за продуктами (варто зберігати чеки, тому що поліцейські можуть не зупинити, але сфотографувати номер машини і потім перевірити), до аптеки, в банк, страхову компанію.
В Росії, де епідемія коронавірусу все ж таки є, також запровадили карантин і режим жорсткої самоізоляції до 1 травня. Щоправда, в своєму посланні до народу Володимир Путін назвав це "неробочим місяцем", та й парад 9 травня поки не скасував.
При цьому в кожному російському регіоні свої карантинні заходи. Найжорсткіші обмеження ввели в Москві. Заразилися в столиці Росії майже 6 тис. осіб. Користуватися власними автомобілями в Москві не забороняли. Можна навіть виїжджати, наприклад, на дачу. А ось за шашлики на природі покарають рублем. Зовсім по-іншому в Краснодарському краї. Там під забороною навіть власні авто.
"Від початку, коли Путін оголосив про перший неробочий тиждень, до нас на Південь відпочивати приїхало дуже багато москвичів. Після цього, коли карантин запровадили на місяць, заборонили їздити навіть на власних машинах. Винятки становлять лише поїздки на роботу за спецперепустками або до лікарні", – розповів сайту "Сьогодні" житель Краснодару Валерій Х.
Висновки
Як видно, в Україні зберігається вірогідність обмеження користуванням особистим транспортом. Особливо на виїзд за межі свого регіону. Такі заходи можуть бути ухвалені, коли рахунок хворим піде на десятки тисяч, а померлим – на тисячі. Не допустити такого цілком реально, якщо всім ще хоча б місяць дотримуватися нескладних карантинних заходів.
Чи може коронавірус передаватися через приватний транспорт? Як його правильно дезінфікувати? Дивіться в сюжеті: