Де потрібно носити маски та що таке громадське місце

Штраф у 17 тисяч гривень можуть присудити і пенсіонерам, які відійшли далі, ніж на 2 км від домівки

В Україні 6 квітня набули чинності нові карантинні обмеження. Українцям заборонили перебувати в громадських місцях без масок або респіраторів і збиратися в групи більше ніж по двоє осіб. А ось людям старше 60 років і зовсім сказали сидіти вдома. Сайт "Сьогодні" відповідає на головні запитання і розповідає, де ж потрібно носити маску, що таке громадські місця і можуть оштрафувати пенсіонерів за те, що вони ходять вулицею.

Що таке "громадське місце" і де потрібно носити маски

Після того, як в Україні ввели карантин, без масок заборонили заходити до магазинів, аптек, банків та інших установ. Але ось ходити в масках вулицями було не обов'язково. Щоправда, в деяких містах країни місцева влада встановлювала жорсткіші обмеження і забороняла українцям виходити з дому без масок.

Зараз Кабмін ввів нові обмеження, де сказано, що на час карантину – мінімум до 24 квітня – забороняється перебувати в громадських місцях без маски або респіратора. Але що мається на увазі під громадським місцем – не роз'яснили. У той же час, наприклад, в Києві, до громадського місця прирівняли абсолютно все місто. Тому ми розпитали юристів про те, де ж все-таки потрібно носити маски.

Анатолій Яровий, адвокат, партнер АО "Радзієвський та Яровий", зазначає, що є тільки один закон, де прописано поняття "громадське місце". Це закон про заборону куріння в громадських місцях. В цьому законі сказано, що громадське місце – це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, або за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони. Проте, за словами юриста, всі ці заборони – неконституційні.

"Обмеження прав і свобод громадян можуть, згідно з Конституцією, вводитися тільки законами, а не постановами уряду. Тому по суті постанова 211 є неконституційною. По-друге, в ній використовуються розпливчасті формулювання, які дають можливість дуже широко трактувати різні поняття. Наприклад, поняття "громадського місця" (власне, цією лазівкою і скористалася КМДА, незаконно "розширивши" дію "масочного режиму" на всі місця, починаючи від вашої сходової клітки)", – говорить Яровий.

Володимир Місечко, адвокат, керуючий партнер ЮФ "Місечко та Партнери", додає, що головні ознаки громадського місця – це відкриті будівлі, споруди, які доступні для відвідування.

"Таким чином, вулиці, тротуари, дороги, території навколо будинку, і інші місця, які не мають на увазі під собою наявність будівель, споруди, не є громадськими місцями", – пояснює Місечко.

Ірина Смітюх, адвокат АТ "Лещенко, Дорошенко і партнери", перераховує, що до громадських місць належать ліфти, приміщення лікарень і навчальних закладів, дитячі майданчики, під'їзди житлових будинків, підземні переходи, громадський транспорт, ресторани, аеропорти, вокзали, приміщення об'єктів культурної призначення, приміщення органів державної влади, приміщення гуртожитків, готелів і різних підприємств.

"Перебувати біля будинку або на вулиці теоретично без маски можна, проте є ризик, що в будь-який момент ви можете опинитися на території, що підпадає під визначення "громадське місце", – каже Смітюх.

Нагадаємо, що за порушення правил карантину в Україні передбачені штрафи від 17 тис. до 34 тис. грн.

Читайте також:Порушення правил щодо карантину: за що можуть оштрафувати

Чи повинні магазини і аптеки забезпечувати українців масками

Як ми вже згадували, українці не можуть зайти до будь-якої установи без маски або респіратора. Але виникає запитання, чи повинні всі ці установи, наприклад, банки, аптеки і супермаркети, на вході забезпечувати такими засобами захисту своїх клієнтів.

Юристи нагадують, що в постанові №255 дозволена діяльність окремих суб'єктів господарювання, але тільки за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, в тому числі виготовленими самостійно.

"Забезпечення відвідувачів засобами індивідуального захисту – прямий обов'язок торгових закладів, аптек і т.д. Такі ж правила роботи передбачені для банків, СТО, та інших установ, чия діяльність не заборонена на період карантину", – каже Володимир Місечко.

Але Ірина Смітюх уточнює, що обов'язок забезпечення масками покладається безпосередньо на відвідувачів.

"Установи та магазини, робота яких дозволена в період карантину, повинні забезпечити захисними засобами своїх працівників і повинні тільки контролювати, щоб відвідувачі перебували в будівлях і на території закладів виключно в масках і респіраторах. Обов'язок забезпечення себе масками покладається на відвідувачів", – пояснює Смітюх.

Читайте також:Де купити маски: сайт "Сьогодні" перевірив аптеки Києва

Такої ж думки дотримується і Владислав Власюк, адвокат, керуючий партнер юридичної фірми "ePravo". Він зазначає, що магазини, банки і аптеки не повинні забезпечувати (тобто безкоштовно надавати) маски відвідувачам.

"З іншого боку, теоретично, щоб дістатися до таких місць, слід бути в масці. Правилом хорошого тону серед комерційних закладів стало надання антисептика і поліетиленових рукавичок", – додав Власюк.

Чи штрафуватимуть пенсіонерів

Ще одним нововведенням Кабміну стало те, що ходити вулицями заборонили людям старше 60 років, крім тих, хто працює на стратегічно важливих об'єктах. Це пояснили тим, що такі люди знаходяться в зоні ризику, тому повинні перебувати в самоізоляції.

Володимир Місечко каже, що, крім цього, передбачається право осіб, які потребують самоізоляції, відвідувати магазини, аптеки і т.д.

"Вони можуть відвідувати місця торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, медичними виробами, які розміщені на відстані не більше 2 км від місця самоізоляції, за умови використання засобів індивідуального захисту, в тому числі респіраторів або захисних масок, без клапана видиху", – зазначив Місечко.

Владислав Власюк додає, що, теоретично, штрафи передбачені для пенсіонерів, які відійшли більш ніж на 2 км від будинку або були без маски.

"Теоретично, порушення будь-якого карантинного обмеження може спричинити за собою великий штраф. Старше 60 років і виявився без маски або за 2 км від будинку? – Штраф!" – підсумував Власюк.


Про те, чи дотримуються українці нових карантинних правил, дивіться на відео:

00:00:00 / 00:00:00
Новини компаній
11:00, 15 листопада