Нові правила безготівки: чи заборонять платежі з 28 квітня

У Нацбанку заспокоїли українців

Незважаючи на те що кожен третій дорослий українець досі живе без банківського рахунку, безготівкові операції у нашій країні все більшають. Особливу актуальність такі платежі набули під час карантину, а тому багатьох не на штуку схвилювали чутки про те, що з 28 квітня в Україні нібито "заборонять безнал".

Річ у тому, що з цієї дати набирає чинності закон про протидію відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом. Цей документ вводить нові правила для банків – вони будуть зобов'язані звітувати про платників і одержувачів коштів. Але це зовсім не означає, що після 28 квітня не можна буде отримати грошовий переказ або оплатити товари/послуги карткою в інтернеті.

"З 28 квітня встановлюються оновлені вимоги до переліку інформації про платника і одержувача, яка повинна супроводжувати переказ коштів, однак це не матиме суттєвого впливу на переважну більшість операцій з переказу коштів. <...> Кілька засобів масової інформації поширили неправдиву інформацію, що з 28 квітня цього року будуть зупинені платіжні системи. І нібито, як наслідок, буде неможливо здійснити звичайні операції – оплатити комунальні послуги, здійснити грошові перекази, оплатити товари/послуги. Це не відповідає дійсності", – заявили в Національному банку.

Насправді в більшості випадків у банків уже є інформація про його клієнтів – і дані паспорта, та ІПН, і, природно, номер рахунку. Тому ніяких проблем з новою звітністю виникнути не повинно – хіба що перший час можуть бути технічні труднощі з боку фінустанови. В такому випадку клієнтові слід звернутися до банку і дізнатися, як вирішити питання.

У разі якщо банку все ж буде потрібна додаткова ідентифікація платника, провести її можна віддалено, пояснюють в НБУ – наприклад, за допомогою BankID, біометричного паспорта, бази бюро кредитних історій або простого відеодзвінка з банку. У будь-якому випадку, більшості платежів такі правила не торкнуться.

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

Більш того, нові правила поширюються навіть не на всі платежі. Винятками є такі операції:

  • оплата комуналки, податків, зборів штрафів незалежно від суми;
  • сплата кредиту в сумі до 30 тисяч грн;
  • оплата товарів і послуг за допомогою платіжної картки, якщо її номер супроводжує переклад незалежно від суми;
  • всі готівкові перекази в межах України в сумі до 5 тисяч грн;
  • зняття коштів зі свого рахунку.

"Оплата комунальних послуг є операцією з низьким ризиком. <...> Ці операції вимагають мінімальної уваги і спрощених заходів ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів", – резюмували в НБУ.

Нагадаємо, в Україні не тільки швидко зростає кількість безготівкових платежів, а й поширюється платіжна інфраструктура. Наприклад, в 2019 році кількість POS-терміналів для оплати картками склало 333 тис. штук, що на 19% більше, ніж роком раніше. І 90% цих терміналів – безконтактні, що дозволяє оплачувати покупки за допомогою сучасних гаджетів (смартфонів, смарт-годин). Втім, при цьому Україна все ще посідає останнє місце в Європі за кількістю POS-терміналів на тисячу населення.

Новини компаній
11:00, 15 листопада