Війна або розпад імперії: наслідки нафтової кризи для Росії

Росія потерпає як від низьких цін на нафту, так і від втрати ринків

Після безпрецедентного падіння цін на нафтові ф'ючерси 20 березня до рівня негативних біржі продовжує лихоманити, хоча ціни вже повернулися до значень вище нуля. І це зайвий раз доводить, що криза на ринку нафти не йде на спад. До того ж, експерти не виключають, що найближчим часом ситуація в галузі збільшуватиметься, ризикуючи перерости у "цінову війну" і призвести до серйозних економічних втрат у низки нафтовидобувних держав.

Росія, фактично зірвала березневі переговори ОПЕК + про скорочення видобутку нафтиі тим самим прискорила падіння цін, страждає від нинішньої нафтової кризи більше за інші країни. За оцінками експертів, прибуток від експорту нафти формує мало не половину її бюджету, і різке падіння цін – в сукупності з не менш різким скороченням попиту на нафту під час "коронакризи" і втратою ринків збуту – боляче б'ють по російській економіці. В останні дні Центробанк РФ змушений витрачати величезні суми на підтримку курсу рубля та ілюзію благополуччя. Останні квітневі інтервенції Центробанку досягали 200 млн доларів на день, а 20 квітня йому довелося витратити 222 млн доларів. Облігації федеральної позики не цікаві інвесторам і падають в ціні навіть при зростаючій прибутковості.

При цьому економіка країни-агресора продовжує страждати ще й від міжнародних санкцій. Починаючи з 2016 року темпи зростання ВВП Росії постійно скорочуються, причому цей процес тривав навіть в період високих цін на нафту. Тепер же, коли ціни загрожують впасти нижче рівня собівартості нафтовидобутку, економічний спад тільки прискориться. Наприклад, в МВФ прогнозують, що в 2020 році російський ВВП скоротиться на 6,8% (з 1,3% в 2019 році до -5,5% в 2020-му).

При цьому, як розповів економічний експерт, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, на сьогоднішній день існують також прогнози набагато гірші за той, що був представлений МВФ. Зокрема, що ВВП Росії може впасти навіть на 15%, а реальні доходи росіян скоротяться на 20%.

"На нафтовому ринку йде торгова війна. Вона була, є і буде постійно. І на сьогоднішній день Росія в цій війні дуже сильно програє. Економіка Росії тримається в основному за рахунок нафтепродажів. І найбільше нафти РФ продає в Європу і Китай. З ринком Європи ситуація зараз дуже критична, Росія фактично втрачає цей ринок. Її останній порятунок і надія – ринок Китаю. Поки поставки нафти туди йдуть. Але якщо ще і Китай зараз переключиться на арабську нафту і нафту із США, то для Росії все складатиметься дуже погано. Фактично половина держбюджету Росії – це доходи від нафти. Причому бюджет Росії складаєься з розрахунку ціни на нафту вище 40 доларів за барель. За базовий сценарій брався варіант, що ціна нафти не впаде нижче за 45 доларів за барель. Були сценарії ще з ціною 65 доларів, 100 доларів. А зараз вона впала нижче 20 доларів. Настільки поганого прогнозу в РФ навіть не робили", – говорить Олександр Охріменко.

Що може статися, якщо економіка Росії почне тріщати по швах?

Різні експерти пророкували країні-агресору економічний крах ще після анексії нею Криму та розв'язання війни на Донбасі. Введені проти Росії міжнародні економічні санкції, як передбачалося, повинні були серйозно послабити економіку країни. Однак поки нічого не сталося. Так, економічне зростання в Росії сповільнилося. Однак завдяки високим цінам на нафту в минулі роки країна змогла забезпечити себе пристойною "подушкою безпеки" у вигляді золотовалютних запасів і резервних фондів.

Тепер потік "нафтодоларів", які рятували Росію, може вичерпатися. А загнаний вовк, як відомо, показує зуби.

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХ" Михайло Гончар висловив думку, що гіршим сценарієм в даній ситуації може стати розв'язування війни на Близькому Сході.

"Моє припущення може звучати фаталістично. Але якщо економічний спад продовжиться – а він, напевно, продовжиться далі за рамки другого кварталу – цей гордіїв вузол проблем зі скорочення видобутку вирішити не вдасться. Якщо у кожного буде своя правда і дуля в кишені, то після певного ситуативного підвищення ціни на нафту вона знову впаде і буде в коридорі 10-20 доларів за барель, що буде означати катастрофу для добувної промисловості в багатьох країнах світу. Найгірший сценарій, який може бути, – це велика війна в зоні Перської затоки. Власне, підготовка до цього сценарію впродовж останніх років вже простежується. Його провісниками були удари ракетами і дронами по саудівській нафтовій інфраструктурі 14 вересня 2019 рокуі нещодавні ракетні удари по столиці Саудівської Аравії. Саме масштабної війни прагне Росія в затоці. Великі гравці намагатимуться один одного знищити. Звичайно, Саудівська Аравія не може ракетними ударами знищити Росію. Але Росія може знищити Королівство, використовуючи Іран і єменських проксіз, за якими так чи інакше вона стоїть. Вона намагатиметься дестабілізувати королівство, де ситуація і без того далека від стабільної. І у Ірану, який падає, не залишається нічого іншого, як активізувати дії проти саудитів. За таких обставин питання вирішується шляхом мобілізації зусиль на війну з ворогом. Де ворог? Ось він, через затоку – Саудівська Аравія", – каже Михайло Гончар.

Втім, інші експерти вважають такий варіант розвитку подій малоймовірним. Тільки одні – через відсутність у Росії достатньої кількості грошей для ведення ще однієї війни, а інші – внаслідок саме достатніх запасів грошей.

"Можливо, війна і могла б якось змінити ситуацію, але у РФ немає економічного сенсу починати зараз війну. Тому що Росія не перебуває зараз у кризі. Немає ніяких ознак, які б свідчили про те, що вона знаходиться у скільки-небудь серйозній кризі. У Росії бюджет профіцитний протягом вже багатьох років. Так, у неї будуть проблеми. Скоротяться надходження валютної виручки від торгівлі нафтою. Але криза – про що ви говорите? У них є Фонд національного добробуту, в якому понад 17 млрд доларів. Так, бюджет верстався за середньою ціною приблизно 42 долари за барель. Але навіть якщо з цього фонду компенсуватиметься різниця між 42 доларами і нинішньою ціною російської нафти Urals, при нинішньому рівні котирувань коштів фонду вистачить щонайменше на 3 роки. А таких фондів там три. До того ж, якщо буде доведено, що якась країна розв'язала війну, їй просто оголосять ембарго на купівлю нафти, і збитки від цього неможливо буде нічим компенсувати", – вважає директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

На сьогодні економіка Росії дійсно ще має запаси. Золотовалютні резерви становлять понад 500 млрд доларів. Питання тільки в тому, як довго триватиме криза, пов'язана з коронавірусом, і криза на нафторинку. Але ані на перше, ані на друге питання точних відповідей у експертів немає.

Олександр Охріменко також вважає малоймовірним розв'язання повноцінної війни на Близькому Сході. Але саме тому, що на це у Росії не вистачить грошей.

"Я не вважаю цей варіант імовірним. Війна може бути тільки тоді, коли є гроші. А зараз у Путіна буде завдання, навпаки, якось забрати з Сирії людей або кинути їх і хоч якось рятувати економіку. Він зараз, швидше за все, і фінансування війни на Донбасі зменшить", – вважає Олександр Охріменко.

У той же час експерт не виключає проблем всередині самої Росії.

"У Росії багато регіонів дотаційних, вони живуть за рахунок нафтодоларів. Велика частина центральних областей, частина регіонів в Сибіру тощо. Якщо їх припинити дотувати, то війна почнеться вже в самій Росії. Громадянська", – аргументує він.

Також Олександр Охрименко нагадує, чим закінчився для Радянського Союзу період падіння цін на нафту, і не виключає повторення ситуації.

"Зараз в Росії може повторитися те, що було в СРСР при Горбачові. Тоді теж ціна на нафту почала дуже сильно падати, і економіка країни опинилася в дуже важкому стані. Довелося і золото продавати, і шукати інші варіанти. Чим це закінчилося зрештою, всім зрозуміло. В принципі, зараз ситуація приблизно така ж. Фактично все крутиться навколо нафти, і у Росії немає відповіді на питання, що робити. Ні в уряді, ні у Путіна немає розуміння, як це пережити. Збільшити продаж нафти вони не можуть, тому що нікому продавати. З іншого боку, ціна дуже низька. А замінити надходження від нафти, продаючи, наприклад, машини, вони теж не можуть. Вони на цьому не зароблять. Я вважаю, в такій ситуації може повторитися – не повинно, а може – те саме, що було в Радянському Союзі. Тобто дійсно ціна на нафту може призвести до розвалу Росії", – говорить Олександр Охріменко.