В Україні ослаблений карантин: що тепер можна, а чого ні

Експерти називають послаблення недостатніми, лікарі підтримують дії влади

Українці вже 60 днів живуть в умовах карантинних обмежень, які були введені владою у зв'язку з епідемією коронавірусу. Сьогодні, 11 травня, деякі з них пом'якшують, але, на думку економістів, ці послаблення мало поліпшать як економічну ситуацію в країні, так і життя окремого громадянина.

Сайт "Сьогодні" розібрався, що тепер буде можна з того, що було не можна, а також які обмеження залишаться і коли можливе їхня повне або часткове скасування.

Чому ввели карантин

Нагадаємо, карантин був запроваджений Кабміном з 12 березня у зв'язку зі стрімким зростанням захворюваності українців коронавірусом. Очікувалося, що карантин скасують через три тижні, після 2 квітня. Але він, навпаки, став більш суворим, бо хворих стає все більше, їх уже понад 15 тис. осіб.

Медики стверджують: потенційних носіїв вірусу, серед них і безсимптомних, в рази більше, ніж виявлених 15 тисяч людей. І якщо не дотримуватися карантину, то епідемія стане наростати в геометричній прогресії.

Основні заборони і скасування

Ми систематизували заборони і скасування, які, на думку влади, мали зупинити поширення епідемії (див. інфографіку).

/ Фото: Сьогодні

На думку лікаря-інфекціоніста Інни Андрусович, більшість карантинних заходів обґрунтовані, але деякі вона називає надмірними.

"Наприклад, неясно, чому люди не могли гуляти в парках, а підлітки – у дворі без нагляду дорослих, незрозуміла заборона збиратися більше ніж удвох, – дивується Інна Андрусович. – Але найбільші питання виникають з приводу закриття промтоварних магазинів і служб сервісу. Якщо можна забезпечити дотримання протиепідемічних заходів у продуктовому магазині, супермаркеті, в аптеці, чому не можна їх забезпечити в промтоварному магазині, перукарні тощо. Можна було не забороняти роботу приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, стоматологів за умови носіння масок і дотримання інших запобіжних заходів. Схоже, що влада "перепильнувала" і тепер скасовує очевидно непотрібні й навіть шкідливі заборони. Невже корисніше сидіти у квартирі, ніж вийти на прогулянку в найближчий сквер або парк?"

Що скасовано з 11 травня

Як видно з інфографіки, найбільші послаблення торкнуться сфери послуг: відновлять роботу служби сервісу, приватні нотаріуси, аудитори, адвокати. Дозволять роботу промтоварних магазинів. Поступово відкриваються продуктові ринки.

/ Фото: Сьогодні

Тобто українці зможуть підстригтися, відремонтувати одяг та взуття, купити обновки замість застарілих речей або таких, що вийшли з моди. Полегшало і малому бізнесу: можна відкрити літній майданчик ресторану або кафе, торгувати готовими стравами і напоями навинос.

Але, на думку президента Асоціації ресторанів України Ольги Насонової, дозвіл для ресторанів і кафе працювати на літніх майданчиках не буде ефективним, якщо не відновить роботу громадський транспорт.

"Виникне проблема – як добиратися персоналу? – ставить риторичне запитання Ольга Насонова. – Але персонал можна якось привезти або змусити їздити на велосипедах. Найголовніше – гостям без машин добиратися як? На центральних вулицях потоків пішоходів немає зовсім. Але ж весь мас-маркет побудований на потоці пішоходів. І поки повноцінно не запрацює метро та інший громадський транспорт, потоку цього не бачити. Багато компаній продовжать працювати віддалено, і їхні співробітники їстимуть удома. У підсумку весь ресторанний мас-маркет після 11 травня буде завантажений максимум на 30%, якщо є літній майданчик, зрозуміло. Але доведеться платити оренду, ага, адже вже запрацювали! Ослаблення карантину без роботи транспорту – це фільчина грамота. Нате вам, працюйте. Скидайтеся і створюйте свої маршрути. Автобуси, трамваї і кінні екіпажі. Возіть своїх клієнтів самі".

Чому потрібно послабити карантин

Економісти кажуть, що послаблення карантину диктує економіка: якщо не скасувати обмеження, то наслідки можуть бути в рази гірше, ніж через епідемію. Зокрема, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко схвалює заходи влади, які набули чинності з 11 травня, але називає їх недостатніми.

Які обмеження залишилися, див. інфографіку:

"Кабміном не вирішена головна проблема – транспортна, поки повноцінно не працюватиме громадський і міжміський транспорт, ніякого відновлення економіки не буде, – впевнений Олександр Охріменко. – Навіть малий бізнес не зможе відновитися: витрати на доставлення персоналу на роботу і з роботи виявляться не тільки значними, а й марними. Без транспорту не буде клієнтів, і відкрите кафе або ресторан незабаром знову закриється".

А ось член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що ситуація не така аж драматична.

"Фактично, ні торгівля промтоварами, ні робота сервісу в багатьох місцях не припинялися, – каже Олег Пендзин. – Я не кажу про кричущі випадки роботи окремих елітних ресторанів в умовах карантину. Але магазини, що торгують промисловими товарами, працювали дистанційно: покупець замовляв потрібний товар, і йому його виносили. Нелегально обслуговували клієнтів багато салонів краси, фірми з ремонту побутової техніки тощо. Тож Кабмін з 11 травня лише в дечому легалізував стихійно порядок, що усталився. Реальним послабленням можна вважати дозвіл працювати ресторанам і кафе, а також нотаріусам, аудиторам, адвокатам. Вони дійсно не надавали юридичні послуги. Крім того, слід найближчим часом відновити нормальну роботу сервіс-центрів МВС".

Коли почне працювати транспорт

Уряд не збирається найближчим часом відновлювати пасажирські перевезення всередині України.

Прем'єр Денис Шмигаль заявив: "Поки ми не бачимо можливості відкрити міжміський транспорт. Міський транспорт буде працювати і далі в тих режимах, в яких працював. Мери повинні ухвалити рішення про збільшення кількості транспорту, про зміну його графіка роботи".

Олег Пендзин також згоден, що на першому етапі потрібна якнайшвидша нормалізація роботи міського транспорту, насамперед метро в містах-мільйонниках.

"Наземний транспорт у багатьох великих і середніх містах ходить як і раніше, але дотримуючись карантинних заходів: у салонах зайнята половина сидячих місць, пасажири в масках, регулярно проводиться дезінфекція, – зазначив Олег Пендзин. – Виняток – Київ, де людей залишили один на один з транспортною проблемою, мер заявив, що "нічого шастати". Але з 11 травня йому, очевидно, доведеться переглянути своє рішення".

/ Фото: Сьогодні

Щодо повноцінної роботи автомобільного, залізничного та авіатранспорту, прогнози експертів песимістичні. Олег Пендзин каже, що це можливо не раніше, ніж епідемія дійсно піде на спад, тобто мінімум через місяць, і це оптимістичний сценарій.

З ним згоден і Олександр Охріменко:

"Міжміські автобусні перевезення відновляться з другої половини червня, раніше влада не ризикне. Те саме стосується і поїздів. Можливо, у травні запустять приміські електрички. Стосовно авіації – то навіть восени. Хоча, що більше затримки, то гірше для економіки, очікую, що її падіння може виявитися більшим, ніж у 2015 році, коли був спад 25%".

Такий самий прогноз щодо термінів дав і міністр інфраструктури Владислав Криклій, який заявив, що транспорт почне повноцінно працювати не раніше ніж у кінці червня -на початку липня.

А ось інфекціоністи кажуть, що збитки від нового сплеску епідемії можуть виявитися не менші, ніж від спаду економіки.

За словами головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, від смертності й захворюваності населення теж можливі чималі економічні втрати.

"Це втрати, пов'язані з недовиробництвом внутрішнього валового продукту через вибуття людини з трудової діяльності через коронавірусну хворобу. Втрати, пов'язані з наданням медичної допомоги хворим. І втрати, пов'язані з ненаданням через коронавірус медичної допомоги тим, хто її потребує", – зазначив Віктор Ляшко.

Про те, що спершу треба дочекатися реального спаду епідемії і лише потім відновлювати автобусні та залізничні перевезення, нам підтвердила і лікар-інфекціоніст Інна Андрусович.

"Поки занадто великий ризик, занадто складно проконтролювати і виявити хворих пасажирів автобуса або поїзда, тому українцям потрібно набратися терпіння", – впевнена Інна Андрусович.

Висновки

Доля якнайшвидшого послаблення карантину для українців – у руках самих українців. Що ретельніше ми будемо дотримуватися нескладних протиепідемічних заходів, то швидше загасне епідемія і швидше країна повернеться до нормального життя.

Новини компаній
11:00, 15 листопада