Погода на літо: спершу мокнемо, потім зігріваємося, потім сохнемо і смажимося

Вчені обіцяють спеку до +40 і температурні контрасти

За коронавірусно-карантинними проблемами непомітно добігає кінця весна, і багато українців уже починають будувати плани на літо, орієнтуючись, зокрема, і на те, яка в кожному з трьох літніх місяців очікується погода. А поки в травні нас чекають грози та ураганний вітер.

За попередньою інформацією туристичних агентств, наші співвітчизники будуть у цьому році більше відпочивати в Україні: це ближче і дешевше, ніж за кордоном. Бо, за даними соцопитувань, карантин боляче вдарив по доходах двох третин українських родин.

А отже, прогноз погоди на літо в рідній країні буде актуальнішим, ніж зазвичай. У зв'язку із цим сайт "Сьогодні" з'ясував, якої погоди чекати українцям у наступні три місяці.

/ Фото: Сьогодні

Леонід Горбань: Цього літа від спеки довго потерпати не будемо

Леонід Горбань уже 30 років складає докладні прогнози погоди за старовинною методикою – використовуючи так званий Брюсів календар, що враховує вплив на погоду розташування планет Сонячної системи. Народний синоптик неодноразово роз'яснював, що його розрахунки в масштабах всієї України є оцінковими і ймовірність їх справдження – близько 75%. Точніший прогноз, з імовірністю справдження понад 95%, піддається розрахунку в межах однієї-двох сусідніх областей.

З географії відомо, що Україна – це сім погодно-кліматичних зон, тому точність усередненого прогнозу народного синоптика для всієї країни може бути нижча, ніж для окремо взятого регіону, але буде правильною загальна тенденція: похолодання чи потепління, можливість опадів.

За класифікацією Брюсова календаря 2020 рік вважається роком Місяця. У періодичному циклі всього сім років, що чергуються в певній послідовності. Наприклад, 2019 рік був роком Меркурія, 2021-й буде роком Сатурна. Ще є роки Венери, Марса, Юпітера і Сонця. Кожному з них властива своя погода: одні роки спекотніші, інші прохолодніші, якісь дощовиті, якісь посушливіші.

"У рік Місяця перші два літні місяці очікуються прохолодними через часті дощі, але не холодними, адже сонце стоїть високо і гріє добре, – каже Леонід Горбань. – У серпні картина зміниться – він буде посушливий, жаркий, у середині місяця два тижні без дощів".

Тобто, за прогнозом народного синоптика, літо має бути нежарким і дощовитим, крім серпня, який "відпрацює" за попередні два місяці.

Читайте також:Українцям загрожують повені й катастрофічне потепління: прогноз погоди на весь 2020 рік

Віра Балабух: Треба чекати 40-градусної спеки

Завідувачка відділу прикладної метеорології і кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України Віра Балабух упевнена, що літо 2020 року багато в чому буде схоже на попередні: таке ж спекотне, опади нижче за норму і різка зміна температур.

Вчений роз'яснила, що винна в цьому зміна клімату через глобальне потепління. Нагрівається Світовий океан не через підвищену сонячну активність, а через антропогенний чинник – людську діяльність, насамперед триває викид парникових газів. Віра Балабух нагадала, що нині йде фаза зменшення сонячної активності, ще 5 років тому на Землі мала б розпочатися фаза похолодання, але відбувається навпаки, бо людина тепер впливає на перегрів планети в 10 разів більше, ніж природа.

"Квітневе і травневе похолодання внесло корективи в прогнози синоптиків на літо, вони мали бути менш жаркими, ніж прогнозувалося раніше, принаймні в перший місяць, – розповіла нам Віра Балабух. – Але глобальні тенденції зберігаються: літо очікується теплим і посушливим, з опадами нижчими за норму. Середня температура за сезон буде коливатися від 18-19 градусів у північних регіонах до 22-23 градусів у південних регіонах. Але в окремі періоди спека може досягати в Україні +40. Ризик 40-градусних температур найвищий у великих містах. Місто саме створює джерело тепла внаслідок щільної забудови, великої кількості автомобілів і заасфальтовані території, малого відсотка зелених зон. Цей ефект додатково дає до 10 градусів".

Тобто якщо в якійсь умовній Яблунівці середньодобова температура в липні +25 градусів, тобто вночі близько +15, вдень до +35, то в Києві середньодобова температура може бути +35 градусів: вночі близько +25, вдень вище +40.

Розглянемо докладніше, які тенденції домінуватимуть у кожному з трьох літніх місяців, ґрунтуючись на обчисленнях Леоніда Горбаня.

Погода в червні

Місяць почнеться і завершиться дощами, якими буде закінчуватися кожен тиждень. Особливо мокро і холодно буде на Трійцю, яка цього року припадає на 7 червня. Загалом за червень має випасти до 60 мм опадів, через що погода виявиться більше сирою, ніж сухою, але не спекотною, а комфортною. Вдень буде в першій декаді 26-28 градусів тепла, у другій – трохи прохолодніше, 20-22 тепла, у третій – знову тепліше, +24-26 градусів.

Погода в липні

Перша декада – суцільні дощі. Але теплі: вдень температура близько +25 градусів. Щойно циклони підуть, теплішати почне не по днях, а по годинах. До середини місяця повітря прогріється до +30-33 градусів і вище вдень і близько +20-22 градусів уночі.

У середині липня місцями випаде короткочасний дощик, але він хіба що "приб'є пил" і тільки. Лише на початку третьої декади на Україну обрушаться зливи, які знизять денну температуру до +16-18 градусів, але ненадовго. Після 25-го числа очікується суша і гінкий сплеск спеки.

Погода в серпні

Місяць виявиться найспекотнішим і найпосушливішим, хоча до і після дня святого Іллі 2 серпня (за слов'янським повір'ям, Ілля – володар грому, дощу, покровитель врожаю і родючості) пройдуть сильні дощі з грозами та градом. Але потім встановляться два тижні виснажливої спеки без єдиної краплі дощу і майже без хмар. Через що денна температура перевищить +35 градусів, а нічна +22 градуси.

Лише на початку третьої декади на висушену землю знову проллються сильні дощі, через що днем температура опуститься до +25 градусів, вночі – до +15 градусів. Але закінчиться серпень всі ж по-літньому: ніякої ранкової бадьорої прохолоди не буде до самого кінця місяця. А вдень температура знову підніметься до +30-32 градусів.

Запасів літнього тепла і сонця має вистачити навіть на перші три-п'ять днів вересня. Але про погоду восени – у майбутніх публікаціях.

Новини компаній
11:00, 15 листопада