Рік президентства Зеленського: ТОП-5 рекордів глави держави

Зеленський може стати першим українським президентом, який добровільно не піде на другий термін

Рівно рік тому, 20 травня, відбулася інавгурація шостого президента України Володимира Зеленського. Про підсумки року правління він напевно розповість на своїй підсумковій пресконференції, яку зібрав на сьогодні о 10:30. Перемога Зеленського на виборах стала справжньою сенсацією не тільки в Україні, але і для світу загалом. Адже не часто президентські перегони виграє шоумен і комік, без досвіду роботи в політиці та державному секторі. Більш того, не часто таким новоспеченим політикам вдається сформувати в парламенті свою монобільшість. За словами експертів і політологів, вперше у нас в історії такі молоді президент і склад парламенту, вперше Верховна Рада працює в турборежимі. Сайт "Сьогодні" розбирався, які ще рекорди і новинки президентські і парламентські вибори-2019 принесли в політичне життя України.

Жодного дня досвіду в політиці

Володимир Зеленський – шостий президент України за всі майже 30 років нашої незалежності. Однак він перший з усіх українських лідерів, хто став президентом, не маючи до цього досвіду роботи в політиці та державному секторі. До нього це не вдавалося нікому. Хоча міжнародний досвід знає подібні випадки. Рік тому, після другого туру президентських виборів в Україні, багато порівнювали Володимира Зеленського з Дональдом Трампом, який до 2016 року був шоуменом, телеведучим і бізнесменом. Щоправда, так чи інакше, в політиці Трамп був з кінця 80-х.

Сам Зеленський і його оточення люблять порівнювати його з 40-м президентом США Рональдом Рейганом. Саме з Рейганом себе любить порівнювати і Дональд Трамп. Однак, на відміну від Зеленського, Рейган, незважаючи на роботу актором і радіоведучим, до президентства був два терміни губернатором Каліфорнії. Мабуть, більше тут підійде порівняння з президентом Гватемали Джиммі Моралесом, який до цього був коміком і продюсером. Або легендарним Арнольдом Шварценеггером – 38-м губернатором штату Каліфорнія, який до походу в політику був бодібілдером, кіноактором і продюсером.

Наймолодший президент

Володимир Зеленський став наймолодшим в історії українським президентом. Він вступив на посаду в 41 рік. Щоправда, це далеко не світовий рекорд. На сьогодні наймолодший президент у світі – глава Сальвадору Наїб Букеле, який був обраний у віці 37 років. До нього рекордсменом був Еммануель Макрон, який став біля керма Франції у віці 39 років. Але світова історія знає і яскравіші приклади. Кім Чен Ин очолив КНДР в віці 28 років, відразу після смерті свого батька. Однак демократія і Північна Корея – абсолютно несумісні поняття.

Президентські вибори в Україні 2019 року весь світ визнав демократичними. Володимир Зеленський абсолютно чесно переміг п'ятого президента Петра Порошенка у виборчих перегонах. Однак, за словами соціологів, на виборах минулого року на успіх був приречений лише той, хто був публічним, кого знали.

Переміг з великим відривом

У другому турі президентських виборів 21 квітня 2019 року за Володимира Зеленського проголосували 73,22% українців (понад 13,5 млн голосів). Це найвищий результат з усіх українських президентів, які перемагали на виборах. У відсотковому співвідношенні на другому місці Леонід Кравчук, якому 1991 року вдалося отримати 61,59% (щоправда, в кількісному співвідношенні – це понад 19,6 млн українців, що більше показника, який отримав Зеленський).

Завів свою монобільшість до Ради

Нікому з українських президентів за всю історію парламентаризму не вдавалося завести до Верховної Ради свою фракцію, яка б налічувала просту більшість в 226 голосів, необхідну для ухвалення законів.

За словами заступника гендиректора з аналітичної роботи Центру Разумкова Юрія Якименка, 2019-го люди вперше проголосували за віртуальний образ і президента, і політичної сили, і ілюзію того, що краще вже при владі нехай будуть люди взагалі без досвіду.

"Вони проголосували за свої власні уявлення про те, яким повинен був бути президент, які збіглися з образом у фільмі. Люди не хотіли бачити старих статусних політиків, які обросли регаліями, корупційними зв'язками і бізнесами. Потрібно було щось молоде, легке, з новими ідеями. Що ще вперше? Дуже цікаво, що вперше голосували за одного політика і за одну політичну силу люди, які є прихильниками діаметрально протилежних поглядів на певні питання. Припустимо, частина виступали за приватизацію, частина – за одержавлення економіки. Частина були за відновлення в певній мірі відносин з Росією, частина – за інтеграцію в ЄС і НАТО. Частина були противниками ринку землі, частина – прихильники ринку землі", – сказав сайту "Сьогодні" Юрій Якименко.

За рік не розгубив свій рейтинг

Українські політологи і експерти зазначають, що через рік після президентства в жодного українського лідера не було таких високих рейтингів. За словами політолога Володимира Фесенка, це стосується як президентського рейтингу Зеленського, так і рейтингу довіри до нього.

"І тут рекорд навіть в тому, що у Зеленського позитивний баланс. Кількість тих, хто йому довіряє, на 20% вище, ніж тих, хто не довіряє. У Ющенка, Януковича і Порошенка були негативні показники через рік", – сказав сайту "Сьогодні" Володимир Фесенко.

З огляду на такі тенденції, все частіше в українському політикумі можна почути прогнози про те, що Володимир Зеленський точно піде на другий термін, хоча сам він це неодноразово заперечував. За словами політолога Володимира Фесенка, судити про це ще дуже рано.

"З досвіду попередніх президентів, визначаються в цьому питанні десь на екваторі – на третьому році президентства. Скажімо так, на третьому році вже починали підготовку. І, знову-таки, з досвіду попередніх президентів, всі вони або балотувалися вдруге, або хотіли, але не змогли, як Янукович. Але на другий термін йшли всі без винятку. Але, може бути, тут теж буде ще один рекорд Зеленського, якщо він стане першим президентом, який добровільно не захоче балотуватися вдруге", – підсумував Володимир Фесенко.

Новини компаній
11:00, 15 листопада