У межах обміну досвідом між країнами ЄС та Україною відбулась поїздка до німецьких вугільних містечок. Поїздка до Німеччини продемонструвала українцям практичні рішення, які можна застосувати у вугільних містах сходу України.
Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.
Перше рішення стосується залученості населення. Наприклад, як у місті Зарбек.
“Населення може допомогти у плануванні енергетичного переходу. Тому потрібно поширювати корисну інформацію для жителів та жительок сходу. Наприклад, про можливості та інструменти. Тому що залучене населення стає більш зацікавленим в енергетичному переході. Та починає розуміти важливість трансформаційних проєктів”, — розповіла учасниця делегації та фахівчиня з питань енергетичної політики Центру екологічних ініціатив “Екодія” Анастасія Бушовська.
німеччина-вугільні-міста-сходу
Українська делегація в Німеччині. Фото надано секретаріатом ініціативи щодо трансформації вугільних регіонів Західних Балкан та України
Друге рішення присвячене пошуку рішень щодо води із затоплених шахт. Зараз технології водовідливу мають короткий термін придатності, обладнання швидко виходить із ладу. Тому потрібно знайти більш тривале рішення. Наприклад, як у місті Іббенбюрен.
“Представники німецьких вугільних підприємств показали новітню технологію. Вона допомагає відкачувати воду із вже затопленої шахти за допомогою додаткових дренажних каналів. Ця технологія може допомогти затопленим шахтам на сході України”, — поділилась учасниця.
Анастасія зазначила, що німецьке місто Бохум планує використовувати шахтну воду. Наприклад, для обігріву та охолодження через централізовану систему.
німеччина-вугільні-міста-сходу
Фото надано секретаріатом ініціативи щодо трансформації вугільних регіонів Західних Балкан та України
Третє рішення дає зрозуміти важливість шахтарської історії. Наприклад, зачинені шахти можуть залишатися частиною самоідентичності населення.
“Важливо, щоб колишні гірники не почувалися забутими. Потрібно наголошувати на збереженні надбань попередніх поколінь. У регіоні Руру такі шахти не були повністю знесені. Тепер це туристичні об'єкти. На території колишніх шахт роблять фестивалі та ярмарки. Їх можна залучати під різноманітні потреби: дослідницькі центри, відкриття підприємств та розважальних центрів, інше”, — розповіла учасниця.
Четверте рішення стосується підтримки вугільних громад та процесу трансформації. Мають бути доступними різноманітні інструменти від держави, бізнесу, громадського сектору. Наприклад, як у регіоні Руру.
“Міста Рурського регіону організували товариство. Адже по одинці вони не мали необхідних ресурсів. Відновлення земель фінансується державою, але кошти на інші потреби необхідно шукати самостійно. Колишні вугільні підприємства утворили Фонд. Він фінансує проєкти, які спрямовані на розвиток колишніх вугільних територій”, — поділилась Анастасія.
німеччина-вугільні-міста-сходу
Українська делегація в Німеччині. Фото надано секретаріатом ініціативи щодо трансформації вугільних регіонів Західних Балкан та України
П’яте рішення присвячене плану міста. Шахтарським громадам необхідно розуміти, які підприємства планують залучити до трансформації.
“Потрібно мати розроблений план майбутнього міста. Визначити, які переваги матимуть нові підприємства. Наприклад, зелені джерела енергії, пільги, взаємодію з іншими стартапами або доступ до участі в дослідницьких проєктах”, — наголосила Анастасія.