Білий чай - це один із найкращих делікатесних та найніжніших видів чаю. Його листя збирають вручну, коли воно ще не розпустилося, а потім сушать на сонці або у приміщенні при низькій температурі. Останніми роками цей китайський чай набирає популярності в Україні. І недарма: окрім дивовижного смаку та насиченого аромату, напій дуже корисний.
На відміну від зеленого чаю, червоного та улунів, білий чай має найменший ступінь окислення в процесі приготування. Мінімальне втручання людини та прагнення зберегти первісний вигляд чайного листа – у цьому суть філософії білого чаю. Втім, термін “білий” не має нічого спільного з кольором настою – заварені білі чаї бувають дуже темними.
Історія білого чаю
Перші згадки про чай з молодих бруньок і ніжного листя відносяться до XII століття: знаменитий Бай Хао Інь Чжень або Срібні Голки згадується в трактаті в епоху правління імператора Хуен Цзуна. У минулі часи білий чай активно заготовляли ченці та вживали його як свіжим, насиченим активними та корисними речовинами, так і “витриманим”, що полежав кілька років. Більш масове виробництво витонченого напою розпочалося пізніше, наприкінці XVIII століття. Тоді цей сорт почали постачати до Європи. Європейські аристократи гідно оцінили шляхетний напій. Через високу вартість та складність виробництва, білий чай довгий час залишався рідкісним і дорогим продуктом.
Сьогодні білий чай виробляється не тільки в Китаї, але чай з Піднебесної вважається найякіснішим. Його використовують не тільки для приготування напою, але у косметичних цілях та в кулінарії.
Чим корисний білий чай?
Цей чай майстерно поєднує в собі відмінний смак та високу користь. У давнину до нього вдавалися як до ліків, адже завдяки дуже обмеженому термічному впливу білий чай зберігає максимум корисних речовин та мікроелементів, і, отже, має безліч переваг для здоров'я. Ось деякі з них:
- містить багато антиоксидантів, які допомагають захистити організм від вільних радикалів та запобігають розвитку ракових клітин.
- містить менше кофеїну, ніж зелений або чорний чай, що робить його більш м'яким та менш дратівливим для шлунка. містить катехіни, які допомагають зміцнити імунну систему та захистити організм від інфекцій та хвороб.
- містить фтор, який допомагає зміцнити зуби та запобігти розвитку карієсу.
- допомагає знизити рівень холестерину в крові та покращити роботу серцево-судинної системи.
- містить багато корисних вітамінів та мінералів, таких як вітамін С, калій, магній та марганець, які допомагають зміцнити здоров'я та покращити загальне самопочуття.
- допомагає покращити травлення і знизити рівень цукру в крові, що особливо корисно для людей, які страждають на діабет.
У Китаї вважається, що білий чай особливо сильний у боротьбі з «трьома висотами»: високим тиском, високим холестерином та підвищеним рівнем цукру в крові. Також він має «три протидії»: радіацію, розмноження ракових клітин та старіння. Тому, якщо ви дбаєте про своє здоров'я та хочете спробувати щось нове, то білий чай – це чудовий вибір.
Як вибрати білий чай?
Білий чай - це ніжний напій, який дарує умиротворення та спокій. Вибір його залежить тільки від ваших смакових уподобань, але серед сортів білого чаю особливо популярні: ⠀
- Бай Хао Інь Чжень, який входить до ТОП-10 найпопулярніших чаїв. До 1891 його забороняли вивозити з Китаю!
- Баймудань (Білий Півонія) - має м'який, свіжий смак. Продається як у розсипній, так і пресованій формі.
- Шоу Мей (Брови довголіття або Брові Старця) – досить недорогий чай з квітковим ароматом.
- Гун Мей - легкий чай з квітковими та фруктовими нотками.
Заварювати білий чай потрібно водою температурою не гарячішою за 85 градусів - інакше ніжні бруньки та листочки будуть просто ошпарені та втратять смак та аромат. Білий чай потрібно настоювати лише 1-3 хвилини; якщо витримувати його довше, напій може стати гірким.
Магазин китайського чаю https://www.teaworld.in.ua/