Якість соняшникової олії безпосередньо залежить від якості насіння соняшнику та їх терміну зберігання перед віджиманням. Основними характеристиками якості для соняшникового насіння є їх олійність, вологість і час дозрівання, які залежать як від сорту соняшника, так і від того, скільки тепла і сонячного світла вони отримали під час дозрівання. Як показує технологія виробництва соняшникової олії, яку використовують на agrozernoholding.com, чим вище олійність насіння, тим більше буде вихід соняшникової олії.
Максимально допустимий відсоток вологості соняшникового насіння обмежується 6%, так як занадто вологе насіння не тільки гірше і важче зберігаються, але і після віджимання утворюють надто водянисте масло.
Хоч віджимання і є більш екологічним методом, але видає менше готової продукції. Процедура віджиму виглядає наступним чином: за допомогою жаровні мятку прогрівають і одночасно перемішують і зволожують при температурі 1000С – +1100С, після чого віджимають за допомогою шнекових пресів.
Повнота віджиму олії залежить від багатьох факторів, серед яких:
рівень тиску (тиску як преса, так і атмосферного тиску);
товщина шару м'якоті;
рівень в'язкості і щільності масла;
тривалість віджимання та інше.
Цікаво відзначити, що після процедури гарячого віджимання смак масла аналогічний смаку підсмажених насіння соняшнику.
Технологія виробництва соняшникової олії методом холодного віджиму забезпечує одержання рослинного масла без попереднього прогріву мятки, що дозволяє маслу зберігати у своєму складі багато корисні речовини: вітаміни, оксиданти і лецитин. На сьогоднішній день така технологія виготовлення вважається найбільш оптимальною.
Даний метод може допускати можливість потрапляння в готову продукцію продуктів екологічного впливу та агрохімії. Отриманий в процесі віджимання макуха в більшості випадків піддається процедурі екстрагування або застосовується в якості корму в тваринництві. Крім цього, соняшникова олія, отримана методом віджимання, підлягає процедурі відстоювання і фільтрації.
Технология виробництва соняшникової олії методом екстрагування полягає в застосуванні органічних розчинників і виконується спеціальними апаратами – екстрактора. Результатом процедури екстрагування є розчин олії в розчиннику місцелла і шрот, який представляє собою твердий залишок. Потім з місцелли і шроту розчинник витягується за допомогою дистиляторів і шнекових випарників, після чого готову олію відстоюється, відфільтровується і підлягає подальшій переробці.