Відтоді, як Сократ поскаржився на те, що написане слово руйнує спогади, люди замислювалися над потенційною шкодою технології.
Зараз дослідники стверджують, що соціальні медіа можуть провокувати депресію у підлітків, а багато батьків переймаються тим, що смартфони поглинають усю увагу їхніх дітей.
1. Чи технологія руйнує дитинство?
Без сумніву. Врахуйте те, що сьогоднішні підлітки, які володіють смартфоном, діляться у соцмережах усіма своїми переживаннями та роздумами. Вони відкриваються перед аудиторією сотень, якщо не тисячі «друзів», коментують у режимі реального часу те, що вони роблять, а – через Snapchat та Instagram тим, як виглядають. Snapstreak, функція Snapchat, яка вітає користувачів за послідовне надсилання повідомлень своїм друзям, була піддана критиці дитячим комісаром Англії за те, що викликає залежність. Опитування, проведене Центром безпечного Інтернету Великобританії, 1500 дітей, віком від 8 до 17 років, показало, що кожна восьма дитина поділилася своїм селфі впродовж останньої години.
2. Про що свідчать дослідження?
Дані різних досліджень свідчать про наступне: середній вік отримання першого смартфона – 10 років, а половина усіх дітей у США та Великобританії уже у віці 12 років мають облікові записи у соціальних мережах. Близько чверті підлітків стверджують, що «майже постійно» перебувають онлайн. Дослідження, проведене у 2015 року, виявило, що приблизно одна з десяти дівчат у Великобританії використовує соцмережі більше трьох годин під час навчання. Опитування дітей, віком від 8 до 17 років, проведене Центром безпечного Інтернету, виявило, що 22% з них зіткнулися з тим, що хтось розмістив зображення чи відео, що ображає їх. У дослідженні, проведеному психологом Державного університету штату Сан-Дієго, США, було виявлено, що американські підлітки, які проводять більше часу в Інтернеті, є менш щасливими за тих, хто займається чимось іншим.
3. Чи існує протилежний погляд?
Дослідники з Оксфордського інституту Інтернету та Університету Кардіффа проаналізували дані 120 000 підлітків у віці 15 років та дійшли висновку, що у певній мірі благополуччя підлітків фактично зросло зі збільшенням їхнього доступу до Інтернету. У той час як тривале використання телефонів може мати негативний ефект, дослідження показало, що слід враховувати й інші важливі чинники, такі як споживання сніданку чи висипання.
4. Чи це не є частиною сучасного дитинства?
Поняття дитинства змінилося задовго до того, як з’явилися соціальні медіа. Американське дослідження, проведене у 2013 році, встановило, що, чим більше батьків відчували те, що вони живуть у небезпечному районі, тим більше дітей дивилися телевізор та мали надмірну вагу. Адже саме вони частіше залишали дитину вдома та спонукали до того, що вона проводила більше часу за смартфоном або планшетом.
5. Чи соцмережі мають вікові обмеження?
Мають, проте дуже важко простежити за їх дотриманням. На Facebook, Instagram, Snapchat та Twitter вам, як правило, має бути щонайменше 13 років, щоб ви могли створити обліковий запис. (Деякі країни мають більш суворі правила: наприклад, мінімальний вік для створення облікового запису у Google становить 14 років у Південній Кореї та 16 років у Нідерландах). Більшість сайтів пропонує новим користувачам зазначити дату свого народження, що робить їхні вікові обмеження досить простими для обходження.
6. Хто за цим стежить?
Звичайно, багато батьків просто хочуть викинути телефон у смітник та відпустити дітей бавитися надвір. Проте існують групи, що виступають за більш конкретні дії. Група педіатрів та експертів з питань психічного здоров’я лобіює те, щоб Facebook припинив використання програми Messenger Kids – версію свого додатку Messenger для дітей у віці від 6 до 12 років, аргументуючи це тим, що маленькі діти «недостатньо дорослі для того, щоб підтримувати онлайн-відносини». Інша група колишніх співробітників Google, Facebook та подібних компаній, створила Центр гуманітарних технологій для інформування про загрози, що виникають внаслідок звикання до соцмереж. Співзасновник iPod закликав Apple Inc. створити відстеження онлайн-активності дітей.
7. Чи дослуховуються соцмережеві гігінти?
Принаймні, роблять вигляд, що так. У січні 2018 року, два великих акціонери компанії Apple закликали компанію надати батькам можливість налаштувати iPhone дитини для того, щоб обмежити час її перебування в Інтернеті та доступ до соціальних мереж. Компанія Apple заявила, що займається розробкою більш широких функцій для батьків.
8. Чи втрутяться уряди?
Цілком можливо. Під час квітневого виступу генерального директора Facebook Марка Цукерберга у Конгресі США, у сенатора штату Массачусетс, Еда Маркі, виникли певні зауваження щодо використання мережі дітьми. Законодавець закликав Цукерберга підтримати законопроект, який він подав у 2015 році, щоб розширити конфіденційність в Інтернеті для дітей у віці до 16 років. Маркі також порівняв технологічні гіганти з тютюновою промисловістю. У Великобританії міністр охорони здоров’я Джеремі Хант погрожує ввести контроль над Google, Twitter, Snapchat та іншими подібними компаніями.
Джілс Тернер,
The Bloomberg