Київ ризикує підірвати довіру європейців, вважають фахівці
Що буде, якщо Україна і Росія продовжать газовий контракт: названі ризики
/ Фото: AFP
На випадок, якщо не буде підписано новий контракт з російською стороною на транзит газу,у України є план "Б", запевнив секретар РНБО Олександр Данилюк. Він також зазначив, що може бути підписаний як новий контракт, так і продовжений існуючий.
Які ризики можуть виникнути в зв'язку з продовженням діючого контракту, сайт "Сьогодні" дізнався у експертів.
За словами керівника енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, підписавши діючий договір з "Газпромом", Україна понесе репутаційні втрати. Зокрема, Київ підірве довіру європейських партнерів, оскільки не виконає свої зобов'язання перед ЄС і Енергетичним співтовариством.
"Старий договір нам не вигідний, по-перше, з економічної точки зору. А по-друге, Україна в газовій сфері практично повністю потрапить в сферу впливу Росії і дискредитує себе в очах наших європейських партнерів <...> "Газпром" стає єдиним партнером України в транспортуванні природного газу – в України не буде шансу мати інших партнерів у транспорті газу", – сказав Омельченко.
Глава правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик, звертає увагу і на те, що в енергетичній сфері країни були здійснені зміни, які не відображені в чинному контракті.
"Діючий контракт українську сторону не влаштовує, – каже експерт. – Оскільки там не прописані ті зміни, які відбулися за цей час: Україна фактично імплементувала європейське законодавство в свої реалії, тому необхідно вносити зміни в контракт".
Зокрема, продовжує він, потрібно закріпити мінімальний обсяг прокачування газу, а також сформувати тарифну політику щодо транзиту через територію України.
В іншому випадку, після введення обхідних газопроводів, Україна опиниться в лещатах російського газового монополіста.
"Відповідно до цього контракту, ми не застраховані від того, що по території України будуть прокачані 0дні [об'єми газу], а по інших газопроводах буде збільшення потужності в обхід України. Звичайно, найближчі рік-два, поки не запустяться обхідні газопроводи, питання не стоїть, але вже зараз потрібно відстоювати позицію зміни контракту", – резюмував фахівець.
Раніше глава "Нафтогазу України" Андрій Коболєв на своїй сторінці в Facebook зазначив, що російська сторона налаштована на затягування переговорів про транзит газу з 2020 року.
Нагадаємо, контракт на транзит російського газу через територію України був укладений в 2009 році і закінчується в кінці 2019 го. Росія відмовляється укладати договір на європейських умовах. У свою чергу, українська сторона неодноразово заявляла, що не може прийняти вимогу Росії про продовження існуючого договору і відпрацьовує сценарії на випадок припинення транзиту з 2020 року