Хата з мамонта і поховання скіфської дівчини з золотими прикрасами
Скарби нації-2019: що викопали археологи з початку року
Нинішній рік – особливо вдалий для українських археологів. Наші шукачі старожитностей в складі 30 експедицій, в тому числі міжнародних, розкопали десятки унікальних артефактів, частину з яких вчені називають сенсаційними. Вчений секретар інституту археології НАН України Ольга Манігда розповіла новинам "Сьогодні" про найважливіші знахідки.
Одна з останніх знахідок, яка порадувала вчене співтовариство, була зроблена поблизу полтавського села Більськ. На полі, де ще півтора місяці тому росла пшениця, було знайдено поховання, в якому знаходилися останки скіфської дівчини і золоті прикраси.
"Важливо не тільки те, що археологи знайшли артефакти VI століття до н. е., але і те, що поховання за 2600 років не було розкрадене", – розповіла директор департаменту культури та туризму Полтавської обладміністрації Валентина Вождаєнко.
Привіт від скіфів. Розкопали останки дівчини і золоті прикраси
"Розмір і вагу золотого головного убору ми не визначимо, поки не відкопаємо його повністю. Але вже зараз видно, що ця річ унікальна. Йдеться про двоярусний головний убір з трьома видами золотих платівок і сережками. Браслет, який був на руці у скіфської дівчини, настільки мініатюрний, що може свідчити про маленький зріст померлої. Не виключено, що тут похований підліток", – каже керівник експедиції Ірина Шрамко.
Цього року успішно продовжилися розкопки і ще в одному місці Полтавської області. Як розповіли нам археологи, в Лубенському районі були виявлені фрагменти чотирьох стародавніх жител, побудованих з кісток мамонтів. За даними археологів, цей об'єкт вони планують законсервувати, щоб в подальшому зробити тут музей.
Вперше розкопки відбулися на місці трипільського поселення поблизу Кам'янець-Подільського на Хмельниччині.
"Поселення датується 4000-3900 роками до нашої ери", – розповіли нам археологи.
Перший польовий сезон приніс надзвичайно цікаві результати.
"В одній з частин поселення досліджуються залишки двоповерхового житла, в іншій частині – залишки двох гончарних печей", – повідомляють вчені.
І додають, що окремі фрагменти керамічного посуду і знаряддя праці з кременю вказують на можливі контакти трипільців з представниками інших культур. За запевненням археологів, розкопки будуть обов'язково продовжені наступного року.
А ось на Черкащині шукачам старожитностей пощастило виявити кургани з доскіфськими і середньоскіфськими артефактами. Наприклад, в одному з могильників учені виявили стародавнього воїна з мечем, сагайдаком зі стрілами, ножем і кам'яною плиткою, точне призначення якої з'ясовується.
Хата з мамонта. На Полтавщині знайшли в землі чотири житла з кісток
Риють екскаваторами
Однак свою ложку дьогтю в роботу офіційних археологів додають сотні "чорних" копачів. Заради власного збагачення вони ведуть розкопки на курганах і могильниках Черкащини, Полтавщини, Миколаївщини та Київщини. Як розповіли нам активісти, вже нерідко стало те, що такі ділки використовують не тільки професійні металошукачі, а й навіть потужну землерийну техніку. Свої знахідки горе-археологи продають найчастіше іноземним колекціонерам, рідше – українським поціновувачам старовини. Зазвичай, ціни на артефакти досягають декількох тисяч доларів.
Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, що на Харківщині археологи знайшли підземне місто. Катакомби мають не менше 10 вулиць, що перетинаються між собою, десятки кімнат і навіть систему водопостачання.