Держстат повідомляє про зниження цін за літо, експерти впевнені в зворотному
Дорожчає чи дешевшає: що відбувається з цінами в Україні
2019 року в Україні спостерігається дуже низька інфляція. За даними Держслужби статистики, за вісім місяців року ціни зросли лише на 2,7%, а третій літній місяць поспіль у нас дефляція. Втім, не всі економісти з цим згодні: за їхніми підрахунками, ціни на найнеобхідніші товари зросли як в серпні, так і з початку року.
Статистика
Як видно з розрахунків Держстатистики, ціни в серпні знизилися порівняно з липнем на 0,3%. Це менше, ніж в червні (-0,5%) і липні (-0,6%), але в серпні 2018 року ціни порівняно з липнем того ж року не змінилися, а дефляція 0,7% була лише в липні. Тобто за минуле літо життя подешевшало майже на 1,5%. З продуктів за серпень найбільше знизилися ціни на овочі (-9%), фрукти (-8,4%), цукор (-2%). Але якщо порівняти рік до року, то зараз все це коштує дорожче, ніж в серпні 2018-го: овочі – на 32%, фрукти – на 8,7%, цукор – на 4,3%. У серпні різко злетіли ціни на курячі яйця – на 39,2%, в грошах це майже 6 грн/десяток, або до 20 грн/дес. Також на 1% (1-1,2 грн/кг) подорожчало м'ясо, на 0,8% – алкоголь і тютюн. Вартість інших продуктів змінилася в той чи інший бік на 0,1-0,5%.
З промтоварів найбільше подешевшали за місяць взуття (-4,5%) і природний газ (теж -4,5%, або в середньому на 30 коп./куб. м, наприклад, до 6,17 грн/куб. м для Києва). Також на 1,7% впали за місяць ціни на паливо (-50 коп./л бензину А-95, або до 28,6 грн/л), рік тому пальне коштувало на гривню дорожче, ніж зараз. Ще на 0,7% подорожчали за місяць квитки на потяги, на 0,3% – на міжміські та приміські автобуси, в результаті за рік проїзд став коштувати більше на чверть (26,1% і 24% відповідно), це найбільше підвищення цін серед всіх розглянутих Держстатистикою позицій. На інші промтовари і послуги в межах 1%.
Експерти
У структур, що проводили паралельний підрахунок цін, дані відрізняються від офіційних.
"Ціни на продукти в серпні порівняно з липнем зросли на 0,4%, подешевшали тільки 23% соціальних продуктів, – стверджує директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, спираючись на дані моніторингу цін, який Асоціація проводить в найбільших містах країни. – Найбільше, порівняно з липнем, подешевшали морква і цибуля – на 31,3% і 27,5%. Ціни на буряк знизилася на 6,1%, на капусту – на 4,3%, на картоплю – на 1,7%. На 0,3% впали в ціні рис і соняшникова олія".
За даними Асоціації, минулого місяця не змінилися ціни на макарони, манку і ячну крупу, всього на 8,2% зросли в ціні яйця, на 4,1% – яблука, на 1,5% – цукор. На 1,3% подорожчала куряча тушка, на 1,1% – свинина, на 0,7% – гречка, пшоняна крупа і куряче філе, на 0,6% – житній хліб і батон, на 0,5% – пшеничний хліб, яловичина і варена ковбаса, на 0,4% – морожена риба, молоко і сметана, на 0,3% – вершкове масло, на 0,2% – сир, на 0,1% – сало. Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин стверджує, що, за їхніми даними, інфляція за серпень за продуктами – близько 1,8%.
"Найточніше рахувати зростання цін місяць до місяця, а не з початку року, – говорить Пендзин. – Так ось, незважаючи на нібито дефляцію в 1,5% за літо, чомусь цього року у Держстатистики травень до травня було 9,6% зростання цін, зараз 9%, хоча має бути менше 8%".
У Держстатистиці стверджують, що їх дані щодо зміни цін коректні, оскільки розраховуються за затвердженою методикою, а вона незмінна. Не змінюється і перелік товарів і послуг, які моніторяться, їх, нагадаємо, 328 позицій, в тому числі 132 – продукти, 196 – промтовари і послуги.
Інфляцію прискорює ріст зарплат
На думку експертів, зростання цін обумовлене значним підвищенням як офіційних, так і тіньових доходів українців. Очевидно, що багатіють не всі, а ті, хто має високооплачувану затребувану професію (наприклад, айтішники, будівельники, автомеханіки, інженери), або ті, хто через низькі заробітки в Україні став трудовим мігрантом.
"Таких у нас вже більше 30% працездатного населення (понад 6 млн осіб), вони активно купують недешеві товари тривалого користування – автомобілі, побутову техніку і т.д., будматеріали, з яких будують нові приватні будинки, попит викликає зростання цін, що прискорює інфляцію, – роз'яснив Пендзин. – Держстат це враховує недостатньо. Тому, незважаючи на офіційне зростання цін на 2,7% з початку цього року, грудень до грудня отримаємо інфляцію 9-9,5%".
Дорошенко також прогнозує зростання цін:
"З вересня по грудень матимемо інфляцію до 4%". Тобто за рік вийде інфляція близько 7%.