Лікарі радять не піддаватися паніці
Українці кинулися скуповувати медичні маски: в аптеках закінчуються запаси
Фото: А. Бойко, "Сьогодні"
Українці вже тиждень купують медичні маски, готуючись у всеозброєнні зустріти спалах коронавірусу. Про це говорять як в соцмережах, так і на вулицях, в офісах і навіть "бабусі на лавках". В Одесі медики вже взяли під контроль ринок "7-й кілометр".
Сайт "Сьогодні" розібрався, чи є ще в країні запаси засобів захисту органів дихання і у скільки обійдеться закупівля масок для сім'ї хоча б на тиждень.
Маски купують упаковками
На вулицях великих міст побільшало людей, переважно молоді, обличчя яких наполовину заховані під одноразовими різнокольоровими масками. Такі люди траплялися і попередніми роками, але зараз через пильної уваги громадськості до ситуації в Китаї, на "масочників" мимоволі звертаєш увагу.
Як показав моніторинг сайту "Сьогодні" столичних аптек, поки маски є в продажу, але далеко не скрізь. Дешевих, по 60 гривень за упаковку з п'ятдесяти штук, практично не залишилося, переважно пропонують дорогі – від 3 грн/шт.
"Дешевих залишилася одна упаковка на вул. Щербаківського (спальний район Києва на Правому березі) і кілька на вул. Мишуги (спальний район Києва на Лівому березі). Якщо хочете купити, покваптеся, їх розбирають", – відповіли нам в довідковій відомої мережі аптек з невисокими цінами.
В іншій мережі аптек вибір місць, де є маски, більший, але залишилися тільки дорогі по 3,20 грн/шт.
"Вони краще захищають органи дихання від вірусів, тому що не дво-, а тришарові, тому дорожче", – пояснили в аптеці.
Поки реально купити недорогі (1-2 грн/шт.) маски в спальних районах на околиці Києва, передусім на Троєщині, де знаходиться відомий на всю країну ринок. Але там теж їх залишається все менше.
"До нас зачастили торговці, переважно вихідці з Азії, видно, отримують китайські товари і бояться вірусу, – розповіла аптекар на вул. Бальзака (Троєщина). – Чи це, навпаки, маркетинговий хід – показати покупцям, що якщо продавець в масці, значить спілкуватися з ним безпечно".
Дешевше купити в інтернеті
Тим, хто бажає і купити маску, і заощадити, варто пошукати їх в інтернеті. На відомих маркет-плейсах поки десятки пропозицій медичних масок від різних виробників. Майже всюди позначка "в наявності", і ціни поки не зросли. Можна придбати як з пересилкою поштою, так і самовивозом, починаючи від однієї упаковки (50 шт.).
"Продаємо всім, як юрособам, так і фізособам, за готівку і за безготівковим розрахунком. Але покваптеся, запаси тануть, вчора одна мережа аптек замовила триста упаковок", – відповіли нам в одному з інтернет-магазинів Харкова.
Нескладно купити маски в Дніпрі, а ось в Києві, де, схоже, у оптовиків немає великих складів, нам пообіцяли доставити тільки поштою.
"Веземо з Дніпра, але швидко, за 1-2 дні, доставка коштує близько 80 грн", – відповіли нам за київським номером телефону.
Почім захистити сім'ю
Як роз'яснив нам терапевт вищої категорії Едуард Михайлов, однією маскою можна користуватися не більше чотирьох годин, потім її потрібно викинути.
"Прати не можна, маска одноразова, після прання вона вже неефективна, потрібно замінити на нову, – каже Михайлов. – Маску є сенс носити тільки на вулиці, в транспорті, можливо, в офісі, вдома, якщо хтось чхає. Але в офісі правильно надіти її не здорову, а застуджену людину, щоб не розносити віруси приміщенням. А ще краще – хай вона візьме лікарняний, щоб не заражати колег".
Нескладний розрахунок показує: для захисту сім'ї з чотирьох осіб на день потрібно не менше 8-10 масок, за умови, що батьки працюють, а діти вчаться або відвідують дитсадок. Тобто однієї упаковки з 50 масок вистачить на 5-6 днів. У грошах це від 60 до 200 грн на тиждень, залежно від того, які маски вдасться купити – дорогі чи дешеві.
Паніці – ні!
Лікарі закликають дотримуватися спокою і не купувати маски сотнями, оскільки поки в Україні не виявлений китайський коронавірус.
"Імовірність епідемії у нас мізерна, адже до Китаю далеко і там вже вжиті жорсткі заходи щодо локалізації вогнища коронавірусу, – заспокоює дитячий лікар Наталія Пащенко. – У групі відносного ризику – тільки люди, які контактують з пасажирами аеропортів, – прикордонники, митники".
Проте, в соцмережах відзначають лавиноподібне наростання попиту на медичні маски. Так ексдепутат Київради Олексій Давиденко пише, що за останній тиждень і тільки в одного великого українського оптовика купили 1,5 мільйона масок.
"Це річний обсяг продажів медичних масок в нашій країні, – зазначив Олексій Давиденко. – У мирний час одна маска коштує в закупівлі на опті 30 копійок, в середині минулого тижня ціна вже була 50 копійок, в цей понеділок ціни в опті зросли до 70 копійок, а сьогодні у деяких оптовиків перевалили за 1 гривню/штука. Повторюється істерія часів пташиного грипу".
Олексій Давиденко закликає не піддаватися паніці і не купувати по 100 масок в одні руки.
Нагадаємо, раніше ми писали, як не заразитися коронавірусом.
Тим часом Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила надзвичайний стан в світі через коронавірус.