Часу на експертизу підручників занадто мало, вважає міністр освіти
Підручники для шкіл відбиратимуть по-новому: що готують в Міносвіти
/ Фото: Сергій Ніколаєв, Сьогодні
На вчителів чинять тиск, щоб до шкіл потрапили певні підручники. Через це у книгах повно помилок, недоліків і незаконного використання авторських матеріалів, визнає міністр освіти Ганна Новосад. Тільки за останній місяць бурхливі обговорення викликали "фотожаби" з Кіану Рівзом у підручнику з історіїта мапа з комп'ютерної гри в підручнику з географії.
Щоб подібного не траплялося, в Міносвіти змінять процедуру відбору підручників.
Вчителів підкуповують і залякують
Від вчителів залежить, які підручники закупить держава. До 12 березня педагоги вибиратимуть проєкти підручників для третього класу.
Але деякі видавництва, щоб просунути свій підручник, тиснуть на вчителів, заявила міністр освіти Ганна Новосад. Тому для вчителів запустили "гарячу лінію" 044-248-17-50, на яку педагоги можуть поскаржитися про тиск під час відбору підручника.
"Вчителів підкуповують і на них тиснуть, щоб у школи потрапили певні підручники. Внаслідок школярі вчаться за книгами, де повно фактологічних помилок, перевертів, незаконного використання авторських матеріалів. Це позначається на якості знань. Без права вчителя вибирати підручники – змін в школі не може бути", – каже Новосад.
Підручники, які набирають 40 тис. і більше відсотків голосів вибору вчителів, друкуються за рахунок держбюджету. А ті, що набрали від 10 тис. до 40 тис. голосів, отримують співфінансування. До речі, на підручники в бюджеті закладено 587,6 млн грн.
Конкурсний відбір складається з двох етапів. Вибір підручників вчителями – це заключний етап перед тим, як книги почнуть друкувати. Але спочатку книги оцінюють 200 експертів, яких обирають конфіденційно, а їхні імена зашифровуються. Вони проводять експертизу за чотирма напрямками: навчально-методична, психолого-педагогічна, дизайнерська і антидискримінаційна. Серед експертів можуть бути як вчителя, так і вчені, представники громадських організацій. Всі експерти пройшли навчання перш, ніж взятися до оцінки підручників.
Цього року відбір проходять книги для третього класу. Перший етап вони вже пройшли.
"З 72-х проектів підручників експерти відхилили 11. Але вони через апеляційну комісію оскаржили рішення експертів і братимуть участь у другому етапі – відборі вчителями", – розповів Костянтин Трушковський, керівник Інституту модернізації змісту освіти.
До апеляційної комісії є чимало питань, каже Новосад. Щоб повністю перезапустити процеси відбору підручників експертизу передадуть Українському інституту розвитку освіти.
Перевіряти і відбирати підручники будуть два роки
На підготовку підручників йде рік, з них на експертизу – два місяці. Цього замало, щоб якісно оцінити підручник, вважає Ганна Новосад. Перевіряти і відбирати підручники тепер будуть два роки. Також в міністерстві освіти хочуть ввести критерії, за якими оцінюватиметься підручник.
"Однією з найбільших проблем є дуже короткий термін для підготовки, особливо оцінювання експертами і далі вчителями. На найважливіші етапи відводиться мало часу. Якщо експерти кажуть, що підручники погані, то міністерство починає конкурс наново, а це означає, що навчальний рік почнеться без підручників. Нам потрібні два роки на підготовку підручників для того чи іншого класу, інакше через брак часу неможливо забезпечити якість. Ми над цим працюємо і будемо впроваджувати з 2021 року. Деякі речі з експертизи будуть проходити випробування вже цього року", – розповіла Ганна Новосад.
/ Фото: Сергій Ніколаєв, Сьогодні
Як приклад – експертиза підручників для третього класу проводилася в січні-лютому, а відбір закінчиться тільки в березні. Всі питання відбору повинні вирішуватися до грудня, вважає Вадим Карандій, керівник Українського інституту розвитку освіти. Це надасть можливість вчасно надрукувати підручники і доправити до шкіл. В цьому році в якості експерименту експертизу підручників для четвертого класу почнуть вже восени. А з 2021 роки замість одного класу почнуть готувати лінійки підручників.
"З 2021 року ми водимо підручники не одного класу, а лінійки підручників для декількох класів, тому що це має бути готовий навчальний курс. Якщо діти навчаються за певною програмою спочатку, то вони повинні її пройти до кінця. Тобто ми говоримо вже про підготовку підручників для циклів освіти початкової, середньої та старшої школи", – зазначив Карандій.
Щоб запустити підготовку лінійок підручників, до відбору додасться новий етап – етап публічного захисту навчальної літератури. Відбірковий конкурс проходитимуть не тільки підручники, але і всі матеріали, які будуть задіяні в процесі навчання – посібник для вчителя, робочий зошит учня тощо.