Через дефіцит одноразових масок в Україні почали шити багаторазові
Масок досі немає: коли зникне дефіцит
/ Фото: Сьогодні
Незважаючи на заборона експорту, масок в аптеках більше не стало. Виробники не можуть задовольнити попит українців. Вся надія на поставку з Китаю. Понад мільйон масок вже прибули до країни і їх повинні розподілити по лікарнях, а потім і по аптеках.
Коли маски та антисептичні засоби з'являться в аптеках, розбирався сайт "Сьогодні".
Медичні маски не встигають завозити
Маски в Україні стали дефіцитними ще до оголошення карантину. З січня їх вивозили до Китаю, а потім – до Італії. Є оцінки, що до 11 березня з країни вивезли 980 тонн масок, 12 березня Кабмін заборонив експорт індивідуальних засобів захисту. Хоча ще в січні Рада національної безпеки і оборони України надсилала листи прем'єр-міністру Олексію Гончаруку з проханням заборонити вивезення медичних масок, рукавичок і захисних костюмів. Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом можливої службової недбалості. Сам експрем'єр Гончарук всі звинувачення відкинув.
Маски, які постачають зараз до аптек, продаються по 25 гривень за штуку. Це вп'ятеро дорожче, ніж кілька місяців тому.
/ Фото: Сергій Ніколаєв, Сьогодні
В аптеках кажуть: всі маски розкуповують, як тільки їх завозять на продаж. Маски повинні з'явитися найближчими днями, розповів Володимир Руденко, керівник Аптечної професійної асоціації України. Це той мільйон масок з Китаю, які вже доставили до України Сьогодні-завтра вони повинні потрапити до аптек і медустанов.
"Постачальники не встигають постачати маски. А аптеки – кінцевий суб'єкт, який передає товар кінцевому споживачеві. Тому і весь негатив і навантаження йде на аптеки. Кабінет міністрів обіцяє найближчими днями поставити маски з Китаю. Конкретики поки немає – будуть вони завтра чи наступного тижня. Чекаємо і намагаємося своїми силами поставляти. На жаль, дефіцит у всьому світі, не тільки у нас", – розповів Володимир Руденко.
Очікувати, що маски подешевшають, не варто. Через те, що продукція ввозиться з-за кордону, платити доводиться валютою. А гривня за останні два тижні значно впала. Все залежатиме від цін, які встановить виробник і постачальники. Самі аптеки не робитимуть великих націнок, зазначає Руденко. Вона становитиме максимум 10%.
З антисептиками така ж ситуація.
"Вони є і надходять у продаж, але неймовірно швидко розкуповуються", – додає голова Аптечної професійної асоціації України.
Читайте також:Навіщо люди скуповують продукти і чи є загроза дефіциту харчів через коронавірус
А що з українськими виробниками медичних масок
Насправді, в Україні не так багато виробників масок, каже Руденко. Ті, що є, не можуть настільки ж збільшити продуктивність, наскільки зріс попит. Зокрема, це пов'язано і з нестачею матеріалу для масок – це не просто тканина, до неї є певні вимоги, і цей матеріал імпортується.
"У нас всього кілька виробників, які роблять маски, які відповідають всім нормам. Вони обіцяють виробляти так багато, скільки дозволяють потужності. Але цього все одно недостатньо при таких екстремальних умовах. Поки найкращий спосіб – самоізолюватись, щоб зменшити витрату засобів захисту і масок", – зазначив Руденко.
/ Фото: Сергій Ніколаєв
Українських виробників антисептичних, дезінфікуючих засобів більше, ніж виробників медичних масок. Але у них свої проблеми із закупівлею спирту – на нього існують квоти і ліміти з продажів.
"Знову ж таки, питання впирається в сировину – спирт, перекис водню. Виробники не були готові, що обсяги попиту настільки зростуть", – додає Руденко.
Через дефіцит одноразових масок в виробництво включилася легка промисловість. Багаторазові маски зараз простіше знайти, ніж одноразові, однак ціни на них стартують від 80 гривень.
"Підприємства реагують на запит. Ми шиємо за всіма технічними умовами, марля поки є, хоча дефіцит існує, і її потрібно буде більше, тому що багаторазова маска складається з шести-восьми шарів. Це альтернатива одноразовим і легка промисловість можемо допомогти таким варіантом", – розповіли в "Укрлегпромі".
В Асоціації зазначають, що для того, щоб більше підприємств могли шити багаторазові маски, потрібно змінити закон. Перш ніж виробляти маски, підприємство повинно пройти процедуру подачі декларації про відповідність технічним регламентам. Це не швидкий процес. Його пропонують тимчасово скасувати, за умови, що бізнес дотримуватиметься вимог з виготовлення масок.
Як варіант, маску можна зробити самостійно. раніше ми розповідали і показували три простих способи.