Парламентарі з різних фракцій розповіли і показали, як вони живуть і працюють у самоізоляції
Заходи по боротьбі з епідемією коронавірусу, вжиті владою окремих регіонів України і центральною владою, безумовно, дуже сильно змінили життя громадян. І ці зміни тривають, адже Кабінет міністрів вирішив запровадити режим надзвичайної ситуації по всій території країни і продовжити карантин на 30 днів- до 24 квітня. Найближчими днями очікується і засідання Верховної Ради, адже чинне законодавство вимагає від депутатів приймати рішення тільки особисто і тільки в залі. А крім боротьби з вірусом, необхідно відповісти на економічні виклики і зробити все для продовження співпраці з МВФ.
Депутати – в групі ризику
Українські політики одними з перших потрапили у "зону ризику". В силу професійних обов'язків політик щодня контактує з набагато більшим числом людей, ніж середньостатистичний громадянин. Плюс службові поїздки за кордон. Та й не тільки службові – матеріальне становище багатьох політиків легко дозволяє їм з'їздити за кордон на пару днів просто відпочити. Або відзначити якесь свято. Як це зробив, наприклад, народний депутат Сергій Шахов.
Невблаганна статистика тому підтвердження. На сьогодні підтверджені, як мінімум, два випадки зараження коронавірусом – у народних депутатів Сергія Шахова(група "Довіра") і Руслана Горбенка(фракція "Слуга народу"). У народного депутата Сергія Вельможних(група "Довіра") після повторного дослідження коронавірус не підтверджений. З'явилася інформація про інфікування народного депутата Сергія Рудика. Також раніше заступник голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук заявила, що лабораторно підтвердилася інформація про інфікування депутата Олександра Лукашова("Оппоплатформа-За життя"). Сам нардеп днями заявив, що інформація не відповідає дійсності – тести показали, що вірусу в нього немає.
У будь-якому випадку відсоток хворих парламентарів або тих, у кого підозрювали коронавірус, надзвичайно великий – 5 з 423. Якщо суто математично екстраполювати його на доросле населення України, то ми отримали б цифру в 350 тисяч хворих або перебуваючих "під підозрою" громадян.
Очевидно, що парламентарі прекрасно усвідомлюють, що на сьогодні знаходяться в групі ризику. При цьому вони також розуміють, що вихід будь-якого з них "з ладу", нехай навіть на кілька тижнів, може дуже серйозно підірвати можливості держави оперативно реагувати на виклики, пов'язані з епідемією, карантином і можливим економічною кризою. (Сайт "Сьогодні" докладно описував, до чого може привести зупинка Верховної Ради. А вона сьогодні вже проглядається, оскільки відразу кілька комітетів ВР змушені піти в самоізоляцію. І без їх рішення не можуть бути прийняті важливі та потрібні сьогодні державі і громадянам закони). А тому за можливістю – щоб не піддаватися ризику зараження самому і не наражати на небезпеку своїх колег і оточуючих – максимально мінімізували прямі контакти.
"Самоізоляція без допомоги рідних? Нереально! "
Сайт "Сьогодні" розпитав народних депутатів, як вони справляються з труднощами, викликаними карантином, як організували роботу, зокрема, перебуваючи в самоізоляції.
Народний депутат Ярослав Юрчишин (фракція "Голос") став одним з перших парламентаріїв, що добровільно пішли в самоізоляцію. Зробив він це ще 18 березня, як тільки стало відомо про хворобу Сергія Шахова, з яким Юрчишин контактував. При цьому Ярослав Юрчишин обрав найбільш жорсткий варіант ізоляції: щоб не піддавати потенційній небезпеці рідних, він виключив або мінімізував контакти навіть з власною сім'єю – дружиною і дітьми. Зазначимо, що все це було зроблено виключно як запобіжний засіб: народний депутат не хворів, симптомів, характерних для коронавірусу, не спостерігав.
У коментарі сайту "Сьогодні" парламентарій визнав, що перебувати в самоізоляції, якщо тобі не допомагають рідні, важко.
"Чи важко організувати самоізоляцію? Якщо у вас немає рідних, які беруть на себе 90% контактів із зовнішнім світом, а то і 100% на етапі повної ізоляції, це практично нереально. Досить складними є питання дезінфекції не так кімнати, в якій ви самоізолюєтесь, скільки приміщень, яких ви не можете уникати", – розповів Ярослав Юрчишин.
Зазначимо, що народний депутат вже дещо пом'якшив режим самоізоляції. Оскільки лабораторні тести не виявили у нього захворювання, він відновив спілкування з рідними в межах будинку, однак продовжує самоізоляцію від зовнішнього світу.
"Сучасні засоби комунікації дозволяють працювати дистанційно"
Народний депутат Ірина Верещук (фракція "Слуга народу") прямо не контактувала з депутатами, які захворіли або мали підозру на хворобу. Однак, як тільки місцеві та державні органи ухвалили рішення про карантин, вона максимально обмежила зовнішні контакти – в тих межах, які рекомендує МОЗ.
Як розповіла Ірина Верещук, парламентарям довелося серйозно перебудовувати свою роботу. В першу чергу – комунікувати з виборцями виключно в електронному режимі. Перебудовують комунікацію депутати і з органами місцевої та центральної влади, створюючи спеціальні чати, в яких можуть спілкуватися, формувати запити, актуальні для регіонів, і т.д.
"Є, звичайно, депутати, які повинні йти в Кабмін, наприклад. Як представник Кабміну в парламенті Василь Мокан, який йде на засідання уряду, щоб нам потім донести, що насправді відбувається, яким чином ми можемо вирішити ту чи іншу проблему", – розповіла Ірина Верещук.
За словами народного депутата, вона, як й інші громадяни України, цими днями зіткнулася з певними проблемами, зокрема, побутовими. Але всі вони вирішуються.
"Я намагаюся мінімізувати купівлю продуктів. Ми "виїдаємо" запаси, які були. Проте вчора зробила спробу піти до найближчого супермаркету. Але там була така черга, що я вирішила не чекати. Інакше довелося б не менше години стояти. Пішла сьогодні вранці – було менше людей. І я закликаю: будь ласка, не створюйте черг. Якщо є можливість, давайте берегти один одного", – розповіла народна депутатка.
При цьому Ірина Верещук зазначила, що в чергах, які вона бачила, люди тримали необхідну дистанцію, що, на її думку, свідчить про високу свідомість українців.
Як зазначила народний депутат, проблем з продуктами, як мінімум в Києві, немає.
"Я зайшла, подивилася: і молоко є свіже, і хліб свіжий. Правда, мені дуже не подобається, що ціни піднялися. І ми вже з колегами сьогодні у чаті обговорювали це питання. І я буду звертатися до Кабміну, щоб вони якось проконтролювали ціни", – сказала Ірина Верещук.
"Бережіть себе і своїх близьких"
Деякі депутати, як уже згадувалося, продовжують працювати практично в штатному режимі. Серед них – члени Комітету ВР з питань здоров'я нації. Вони, як і лікарі, виявилися сьогодні на передовій боротьби з коронавірусом. А тому ходять на наради в МОЗ, коли потрібна особиста присутність (дотримуючись, зрозуміло, запобіжних заходів), контактують з керівниками лікувальних установ і т.д.
Однак, як розповіла сайту "Сьогодні" заступниця голови Комітету з питань здоров'я нації Оксана Дмитрієва, все ж депутати намагаються максимально працювати дистанційно.
"Оскільки вся країна знаходиться на карантині, то і ми, народні депутати, ведемо свою роботу дистанційно. Ми дистанційно працюємо над законопроєктами, ми їх можемо дистанційно реєструвати – у нас є електронні підписи. Ми можемо писати звернення. І це дуже добре. Мені дуже подобається меседж медиків, який ходить сьогодні в соцмережах: "Ми знаходимося на роботі заради вас. Ви залишайтеся вдома заради нас". Що ми і робимо. Ми розуміємо, що дистанційна робота – це непросто. Але це єдиний вихід, щоб захистити себе і своїх близьких", – розповіла Оксана Дмитрієва.