Соціальна ізоляція визнана найдієвішим методом стримування епідемії
У четвер, 26 березня, виповнюється рівно два тижні з моменту введення карантину в Україні. 10 днів як не працює метро. Порушення звичного ритму життя "тисне на психіку", підвищує почуття розгубленості і тривоги. Чимало хто задається питаннями: коли закінчиться карантин? Кабмін вже офіційно продовжив карантин в Україні до 24 квітня і оголосив надзвичайну ситуацію по всій країні. Чи буде продовження карантину і що буде після 24 квітня?
У різних експертів на цей рахунок є власні думки. Ми ж пропонуємо знову звернути увагу на Китай, звідки почалася епідемія. Можливо, досвід цієї країни підкаже, до чого варто готуватися українцям.
Епідемія в Китаї почалася ще на початку грудня
Перш за все нагадаємо, як почалася пандемія. Перші повідомлення про спалах невідомої хвороби з'явилися в китайських ЗМІ ще в грудні. Перший пацієнт з симптомами атипової пневмонії надійшов до лікарні китайського міста Ухань 8 грудня. До кінця 2019 року повідомлялося вже про 27 подібних випадків, з них 7 осіб перебували в критичному стані, а двоє готувалися до виписки з лікарень.
За два наступні тижні кількість хворих зросла лише вдвічі: на 8 січня хворих було 59, у більшості хвороба протікала в легкій і помірній формах, а 8 осіб вже одужали. "Ситуація знаходиться під контролем", – заявляли китайські медики.
Однак ще через два тижні хворих було вже 440 (хоча, як визнали пізніше, реальних випадків було відсотків на 50 більше, але ці люди хворіли безсимптомно або легко, а тому не потрапили до статистики). У тому числі майже 150 хворих виявлені за пару днів, щойно почалися масові перевірки і тестування. 17 хворих до того моменту вже померли, близько 10 перебували в критичному стані. І влада міста ухвалила рішення з 22 січня закрити епіцентр поширення нового вірусу – 11-мільйонне місто Ухань- на карантин.
Карантин по-китайськи – це коли відразу зупинився весь громадський транспорт. Спочатку міський (автобуси, метро, пороми), а з 23 січня – міжміський, що зв'язував Ухань з іншими регіонами Китаю та закордоном. Вокзал був просто взятий в оточення. У будинках і на вулицях почали проводити масову дезінфекцію. На виходах із будинків встановили КПП. Вихід з дому кожного жителя суворо контролювався – дозволялося залишати житло не частіше ніж один раз на кілька днів. До магазинів пускали по кілька людей.
- / Фото: Getty Images
- / Фото: Getty Images
Однак введення карантину в Китаї, схоже, трохи запізнилося: вірус встиг поширитися і на інші китайські провінції, а також на територію інших країн: США (перший випадок зареєстрований в штаті Вашингтон 21 січня, хворий приїхав з Китаю 15 січня), Таїланду (2 людини ), Південної Кореї (1 випадок), Японії (1 випадок).
Читайте також:Світ протистоїть коронавірусу: онлайн-карта 27 березня і всі подробиці
У перші дні карантин в Китаї не був суворим. Місто можна було залишати на особистому автомобілі. На виїзді кожному вимірювали температуру, але при 14-денному інкубаційному періоді захворювання ця міра була марною. Про що тоді, звичайно, ще не знали.
Резюмуючи, відзначимо: карантин в Ухані був введений через 45 днів після виявлення першого випадку захворювання. Кількість виявлених хворих тоді становило вже 440 осіб.
Весь Китай на карантин не закривали
Решта Китаю закрилася на карантин набагато пізніше. У країні саме настав період новорічних свят (з 24 січня), коли 90% підприємств в країні припиняють роботу, і влади ще сподівалися, що за два тижні вихідних епідемію вдасться приборкати. Слідом за Уханем закрилися тільки кілька інших міст-мільйонників в провінції Хубей. Але зовні здорових людей на машинах випускали із закритих міст, і більшість за традицією вирушили на місячний Новий рік до батьків в інші регіони Китаю.
Вже 29 січня хворих було виявлено понад 6 тис. осіб, понад сто осіб померли. Помірний або жорсткий карантин довелося ввести в 16 містах провінції Хубей. Тим часом випадки захворювання коронавірусом були виявлені вже практично у всіх провінціях Китаю і в 16 інших країнах. 30 січня ВООЗ оголосила спалах коронавірусу глобальною надзвичайною ситуацією.
До 7 лютого – тобто після новорічних канікул і через два місяці після реєстрації першого випадку – хворих в Китаї було вже понад 30 тис., померли понад 600 осіб. Більшість великих підприємств після новорічних канікул вирішили зупинити виробництво. Однак далеко не всі. Хоча все більше китайських провінцій змушені були закриватися на карантин і будувати додаткові лікарні для важких пацієнтів, в інших регіонах люди як і раніше ходили на роботу. Навіть в регіонах з "помірним" карантином. І коронавірусна епідемія продовжувала поширюватися світом.
На побутовому рівні можна дискутувати про необхідність введення карантину, але жорсткі обмеження, на які пішов Китай, надали результати. Завдяки практично повної ізоляції провінції Хубей більшість випадків захворюваності залишилося все ж таки всередині неї. Станом на 15 березня в цій провінції було 67,8 тис. хворих, тоді як у всьому Китаї – близько 80 тис. Епідемія в Китаї пішла на спад.
Карантин в Китаї знято. Але не повністю і не скрізь
Проте карантин в Китаї був знятий тільки в середу, 25 березня. Таке рішення було ухвалено після того, як в країні три дні поспіль не було зареєстровано жодного "внутрішнього" випадку нового зараження коронавірусом. За повідомленнями місцевих ЗМІ, о 00:00 в ніч на 25 березня майже 20 китайських провінцій і міст відновили внутрішнє і міжміське транспортне сполучення, відкрилися для відвідування об'єкти культури, запрацювали багато підприємств. А ось аеропорти відновили роботу далеко не всі, обмеження на відвідування Китаю зберігаються.
У провінції Хубей, де знаходиться місто Ухань, також зняли карантин. А ось саме місто Ухань, звідки почала поширюватися епідемія, поки продовжує перебувати в ізоляції. Транспортне сполучення з містом планується відкрити тільки з 8 квітня.
Так готували до відкриття Уханьський залізничний вокзал:
Sid@jssqsdAfter reported zero domestic #COVIDー19 case for several days, China is organising a comprehensive disinfection of the #wuhan train station before it's reopen to public. Very impressive.
9720:20 - 22 бер. 2020Відомості про Рекламу у Твіттері та конфіденційність
Резюмуємо: карантин в провінції Хубей тривав рівно 9 тижнів, або 2 місяці і 3 дні – з 22 січня по 25 березня. Карантин в Ухані триватиме щонайменше 11 тижнів. Причому обмежувальні заходи в Китаї були набагато жорсткішими, ніж зараз введені в Україні та європейських країнах. Китай свідомо пішов на такі заходи на шкоду економіці, розрахувавши, що чим раніше буде зупинено епідемію, тим меншого збитку вона завдасть.
До речі, днями авторитетний медичний журнал "Ланцет" опублікував дослідження китайських вчених про те, як за 80 днів розростеться епідемія в містах, де зафіксовано 100 випадків коронавірусу. Було взято 4 можливих сценарії: якщо не вводити карантин зовсім, якщо ізолювати тільки інфікованих осіб і членів їх сім'ї, якщо також закривати школи і якщо також перевести співробітників на дистанційну роботу. Висновки авторів досліджень такі, що, якщо не вводити карантин, при тій активності, яку має нинішній коронавірус (Ro, за різними оцінками, становить від 1,5 до 4, тобто один хворий у середньому інфікує від 1,5 до 4 осіб), замість 100 хворих через 80 днів будет 1 207 000 хворих на добу. У той час як максимальні обмежувальні заходи здатні знизити темпи поширення епідемії на 97%. З усіх обмежень найбільший ефект, на думку китайських вчених, дає перехід на дистанційну роботу, на другому місці – закриття навчальних закладів.
В Україні в різних регіонах карантин ввели задовго до "першої сотні" виявлених хворих. І хоча обмежувальні заходи у нас далеко не такі жорсткі, як у Китаї, і тестування далеко не таке масове, це все ж дозволяє сподіватися на те, що темпи поширення епідемії будуть не такими жахливими, як в інших країнах.
Поки пройшло тільки два тижні карантину. І поки планується, що він триватиме 6 тижнів – до 24 квітня.
Життя після карантину
Коронавірус в Китаї, на жаль, ще не став історією. Близько 4,5 тис. людей до цих пір знаходяться в лікарнях. Більш того, в країні продовжують реєструватися нові випадки зараження. Щоправда, тепер це "привізний" коронавірус, який завозять китайці, які прибувають з інших країн.
У різних містах і регіонах для тих, хто приїжджає в те чи інше місто, введене правило обов'язкового 14-денного карантину. Причому карантин у них не такий "добровільно-свідомий", як у нас, коли людину відпускають додому, вручивши пам'ятку. У Китаї кожного, хто приїжджає з іншої країни або регіону, відправляють в 14-денну ізоляцію під контролем спеціальних служб. Незалежно від наявності або відсутності симптомів.
У Пекіні, наприклад, саме через загрозу "привізного" коронавірусу днями відкрили лікарню, яка була порожньою з часів попередньої епідемії атипової пневмонії в 2003 році. До неї розміщатимуть на 14 днів всіх, хто прибуває в місто хоча б з найменшими ознаками захворювання. Решту людей, хто приїжджає або повертається в місто з інших країн або регіонів, теж відправляють в 14-денну ізоляцію, але в інші місця.
У Шанхаї зараз теж побоюються "завезеного" коронавірусу. Тільки за один день, 24 березня, було зареєстровано 19 нових випадків коронавірусу, всі – привезені з інших країн. Тести ще 14 осіб перевіряють. А всього за останнім часом у 94 прибулих в місто діагностували коронавірусну інфекцію. При тому, що "власних" хворих в Шанхаї тільки 339.
Щоб не допустити другого спалаху епідемії, тих, хто приїжджає в Шанхай, відправляють на домашній карантин (якщо немає симптомів захворювання). Але виходити з квартири суворо заборонено. На дверях – датчики, які передають інформацію про відкриті двері в поліцію в режимі реального часу. За порушення ізоляції обіцяють суворо карати, але поки таких випадків, кажуть, не було. Доставку їжі, посилок, вивезення сміття для таких людей здійснюють громадські працівники. Кожен, хто проходить карантин, зобов'язаний двічі на день перевіряти температуру.
Додамо, що, незважаючи на скасування карантинних обмежень у всьому регіоні, контрольно-пропускні пункти на входах в житлові комплекси Шанхая продовжують працювати. Там як і раніше реєструють гостей і вимірюють температуру всім, хто входить і виходить з дому. Більшість людей в Китаї як і раніше ходять в масках.