Банки тепер повинні звітувати про особу відправника та одержувача
Сьогодні, 28 квітня, в Україні почав діяти закон, спрямований на боротьбу з легалізацією доходів, отриманих в результаті злочинів. Цей документ, зокрема, вводить нові вимоги до платників.
Банки тепер зобов'язані звітувати про платників і одержувачів коштів, тому почнуть моніторити всі фінансові операції з готівкою, а також грошові перекази в Україні та з-за кордону – від 5 тис. гривень. Тобто, наприклад, поповнювати картки готівкою через термінал самообслуговування можна буде тільки в рамках цього обмеження.
Але це зовсім не означає, що після 28 квітня не можна отримати грошовий переказ або оплатити товари/послуги карткою в інтернеті. Річ у тому, що основну увагу закон приділяє ідентифікації платника, а банківська картка – це вже ідентифікований продукт, про власника якого є всі необхідні дані.
"Кілька засобів масової інформації поширили неправдиву інформацію, що з 28 квітня цього року будуть зупинені платіжні системи. І нібито, як наслідок, буде неможливо здійснити звичайні операції – оплатити комунальні послуги, здійснити грошові перекази, оплатити товари/послуги. Це не відповідає дійсності", – пояснювали раніше в Національному банку України (НБУ).
У разі, якщо банку все ж буде потрібна додаткова ідентифікація платника, провести її можна віддалено, пояснюють в НБУ – наприклад, за допомогою BankID, біометричного паспорта, бази бюро кредитних історій або простого відеодзвінка з банку. У будь-якому випадку, більшості платежів такі правила не торкнуться.
Більш того, нові правила поширюються не на всі платежі. Винятками є такі операції:
- оплата комуналки, податків, зборів штрафів незалежно від суми;
- сплата кредиту в сумі до 30 тисяч грн;
- оплата товарів і послуг за допомогою платіжної картки, якщо її номер супроводжує переказ незалежно від суми;
- всі готівкові перекази в межах України в сумі до 5 тисяч грн;
- зняття коштів зі свого рахунку.