У неділю згадують 82-тю річницю Великого терору
Щороку у третю неділю травня, згідно з президентським указом 2007 року, в Україні відзначають День пам'яті жертв політичних репресій. У 2020-му він припав на 17 травня, коли згадується 83-тя річниця початку Великого терору.
Зазвичай в цей день проходять траурні акції і пам'ятні заходи (мітинги, покладання вінків і квітів до пам'ятників репресованим, "уроки пам'яті" в навчальних закладах і т.д.), присвячені пам'яті людей, загиблих і постраждалих в ході політичних репресій.
Але в зв'язку з карантинними заходами, введеними для боротьби з пандемією коронавірусу, в цьому році масових заходів в Україні не буде. У той же час очікується звернення провідних політиків до українців, а також покладання квітів до місць масових поховань жертв тоталітарного режиму.
Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, розгорнута в СРСР в 1937-1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР і особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної і соціальної структури суспільства.
Биківнянське поховання жертв сталінських репресій під Києвом є одним з найбільших на території України. В даний час виявлено понад 19 тис. розстріляних громадян.
Інші місця масових поховань жертв Великого терору політичних репресій 1937-1938 рр.: Рутченково поле (Донецьк), район Парку культури і відпочинку (Вінниця), П'ятихатки (Харків), Католицьке кладовище (Умань), Єврейське кладовище (Черкаси), село Халявин ( Чернігівська обл.), Друге християнське кладовище (Одеса), 9-й км Запорізького шосе (Дніпро). У Західній Україні після 1939 року також з'явилися місця масових поховань, зокрема, урочище Дем'янів Лаз (Івано-Франківськ), урочище Саліна (Львівська область), Тюрма на Лонцького (Львів).
Нагадаємо, в травні 2019-го тодішній президент Петро Порошенко підписав указ про призначення незаконно утримуваним в РФ політв'язням державних стипендій ім. Левка Лук'яненка на період утримання і протягом одного року.