Пандемія і карантин: як змінилося українське суспільство

Менше третини українців вважають коронавірус серйозною загрозою для країни

Вже більше двох місяців вся Україна знаходиться на карантині. Тривала ізоляція вплинула не тільки на бізнес і економіку, процеси в державі, а й на самих людей. Сайт "Сьогодні" вивчив дані соціологів, які дозволяють оцінити, як змінилося суспільство в умовах пандемії.

Головні завдання під час пандемії – захист прав людини і допомога бідним

Нещодавно фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва представив результати опитування про те, як змінилося громадянське суспільство в умовах пандемії і як тепер громадські організації справляються з новою реальністю.

Експерти відзначають, що карантин і пандемія не мали на суспільство такого сильного впливу, як війни і революції. А рівень громадської активності залишається в Україні на середніх позиціях.

"Якщо говорити про рівень громадської активності в Україні, то більшість опитаних оцінили його як середній. Насправді така оцінка зберігається досить давно, тому що такі опитування ми проводимо вже не один рік, і оцінка не змінюється. Але якщо дивитися ретроспективно, тобто істотний сплеск після 2014-го року, після цього показник суспільної активності зберігається приблизно на одному рівні", – зазначив аналітик "Демініціатив" Андрій Сухарина.

Половина опитаних (50%) погодилася з тим, що пандемія приножила в суспільстві те, що визначається як "соціальний капітал" – людські зв'язки, солідарність і взаємна довіра допомогли виробити навички та технології самоорганізації.

Читайте також:Як карантин вплинув на ставлення українців – результати дослідження

Крім цього, більшість погодилася і з тим, що боротьба з епідемією показала, що українці готові давати гроші на те, що вони вважають важливим (37%), і тільки 19% не погодилися з цим.

"Щодо активізації громадської активності людей: більшість опитаних сказали, що в рівній мірі можуть і погодитися з цим, і ні. Як на мене, це пов'язано з тим, що громадянська активність може бути різною. Зараз істотно менше традиційної громадянської активності – те, що можна зробити руками, ногами. Але вона перемістилася, в тому числі, в інтернет", – зазначив Сухарина.

На думку експертів і опитаних, зараз важливий напрям – захист прав і свобод громадян, захист соціально вразливих верств населення, а також боротьба з фейками. Фейки поширюються з небаченою швидкістю, особливо в інтернеті, соціальних мережах і месенджерах, через що негативна ситуація наростає.

"У порівнянні з 2018 роком спрямованість на захист прав і свобод дуже сильно збільшилася, а ось на допомогу бідним – впала. У 2018 році 60% вважали пріоритетом допомогу бідним, а зараз тільки 45% опитаних назвали це пріоритетом своєї діяльності", – каже Олена Злобіна, доктор соціологічних наук, завідувач відділом соціальної психології Інституту соціології НАН України.

У той же час експерти відзначають, що кількість пожертвувань і обсяги допомоги бідним не скоротилися, а допомагати тим, хто цього потребує в умовах карантину, почали навіть ті, хто не робив цього раніше.

Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР "Єднання", розповідає, що зараз створюється багато місцевих фондів і організацій, щоб протистояти пандемії і вірусу.

"Зараз запускаються ті механізми, які будуть працювати і в майбутньому. І в майбутньому ми зможемо реагувати на ці виклики, які бачимо зараз. Наприклад, фонд "Стоп Вірус" у Вінниці вже зібрав більше 4 млн грн на допомогу нужденним і лікарням", – каже Шейгус.

Аналітики пояснюють, що громадський сектор і громадські організації більш гнучкі і справляються з викликами набагато швидше, ніж офіційні державні структури.

У 74% українців не вистачить заощаджень більше, ніж на місяць

Карантин вплинув і на добробут, а також на емоційний стан українців. Так, згідно з даними опитувань дослідницької компанії "Градус", 15% українців стверджують, що опинилися на межі виживання через карантин, 21% відчуває сильні фінансові труднощі, а ще 38% відчувають певні фінансові труднощі.

Крім цього, 63% опитаних українців ходять на роботу. 74% респондентів заявили, що фінансових заощаджень у них вистачить не більше ніж на місяць, у 16% опитаних заощаджень вистачить на 3 місяці, і лише 5% відповіли, що заощаджень у них більш ніж на півроку.

  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
1/4

Що стосується емоційного стану українців, то домінуючими емоціями виступає тривога (37%), надія (37%) і невпевненість (35%). 15% сильно нервують через ризик заразитися коронавірусом, а 50% скоріше не переживають через це.

Але зате основними страхами українців залишаються: побоювання, що можуть заразитися їхні близькі (68%), страх через відсутність належної медичної допомоги (48%) і страх, що економічна ситуація в країні суттєво погіршиться (37%).

Проте з кожним тижнем знижується кількість тих, хто вважає коронавірус серйозною проблемою для жителів України. Якщо порівнювати з початком травня, то цифри знизилися з 35% до 29%. А ось відсоток тих, хто вважає коронавірус серйозною загрозою для економіки, залишається стабільно високим – 70%.

До слова, карантин не змінив ставлення з близькими у більшості опитаних (69%), а ось 14% відповіли, що відносини тільки покращали. На карантині українцям найбільше не вистачає зустрічей з друзями і родичами (43%), прогулянок на природі і по місту (42%), грошей (42%), живого спілкування (37%) і приємних емоцій (31%).

  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
1/4

Цікаво, що у 22% опитаних абсолютно не змінилося життя на час карантину, а ось 26% відповіли, що їхнє життя навпаки – сильно змінилося. У той же час лише 11% вірять в те, що їхнє життя кардинально зміниться після закінчення карантину.

Зате у багатьох додалася кількість вільного часу, тому 35% українців відповіли, що стали частіше дивитися фільми і серіали, 32% частіше дивляться телевізор, 30% почали частіше прибирати вдома, 25% і 22% – готувати їжу і проводити час з дітьми.

Як ми бачимо, карантин істотно вплинув на всі сфери життя українців. Проте багато хто впевнений, що після закінчення ізоляції все швидко повернеться в норму.

  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
  • / Фото: Сьогодні
1/3

Нагадаємо, "Градус здоров'я України. Зворотній зв'язок" – це спільний проект сайту "Сьогодні" і дослідницької компанії "Градус". Основна мета – отримувати інформацію з перших вуст. Думка кожного з вас важлива! Встановлюйте додаток "Градус" (в Google Play або App Store ) На телефон і проходьте регулярні опитування. Ми впевнені, що об'єктивна інформація – це крок до успішного подолання коронавірусу. Результати опитувань дивіться на сайті "Сьогодні" і в ефірі новин "Сьогодні" на телеканалі "Україна".


Про те, як українці дотримуються правил карантину, дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Пандемія сіспільство Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію