Ціни на карантині: які важливі для українців товари дорожчають

«Держрегулювання» - не перешкода для підвищення цін

Два тижні тому вступили в силу нові правила "держрегулювання" цін на продукти першої необхідності і товари медичного призначення. Точніше, вимога Кабміну до роздрібних продавців повідомляти про намір змінити ціну на перераховані товари (декларувати наміри). Згідно з постановою КМУ №341 від 22 квітня, про плани підвищити ціну на будь-який з цих товарів на 5-10% потрібно повідомляти за три дні до початку застосування нової ціни, про підвищення ціни на 10-15% – за два тижні, на 15% і більше – за місяць.

Постанова уряду набула чинності з 18 травня. Сайт "Сьогодні" поцікавився, наскільки масово змінюються або будуть змінюватися ціни на товари першої необхідності, ліки, засоби індивідуального захисту та інші товари з кабмінівських списків.

Виявилося, що "держрегулювання" в нинішньому вигляді – зовсім не перешкода для підвищення цін. Принаймні зі списку соціально значущих продуктів, в якому налічується всього 10 найменувань, ми не виявили оголошень про підвищення цін тільки на два продукти: молоко і масло. Інші або вже дорожчають, або повинні подорожчати в найближчому майбутньому.

Судячи з інформації на сайті declaration.consumer.gov.ua, де публікуються декларації про зміну цін, на більшість товарів ціни підняли виробники. Очевидно, саме цим пояснюється те, що товар від одного виробника виріс в ціні відразу в багатьох регіонах.

Продукти харчування: "лідирують" гречка і хліб

Схоже, незабаром може істотно зрости ціна на такий популярний продукт як гречка. Прийдешню зміну ціни задекларували вже десятки магазинів (зокрема, мережевих), мова йде про продукцію кількох виробників.

Читайте також:В Україні заборонили експорт гречки до 1 липня і планують наростити її виробництво

Так, у одного з виробників ціна гречки підвищиться майже на 50%. Тобто, замість 47-52 грн за кілограм гречка цього виробника буде коштувати 75-80 грн. Але, оскільки такі серйозні зміни цін продавцям наказано декларувати за місяць, а зробили вони це лише днями, 25-26 травня, то слід очікувати, що нові цінники в магазинах ми побачимо тільки до кінця червня.

Водночас гречка інших виробників, як очікується, підвищиться в ціні лише на 10-15%. Таку зміну цін, нагадаємо, можна декларувати за 14 днів до зміни цінників. А вона було задекларована майже відразу після того, як запрацював реєстр. Значить, подорожчання станеться вже через тиждень.

А ось макаронні вироби одного з популярних виробників могли подорожчати вже цими днями, причому, практично у всіх регіонах. Більшість найменувань виробів підвищаться у ціні трохи більше, ніж на 5%, але деякі види – майже на 10%. Це подорожчання багато десятків продавців задекларували 25-26 травня. Відповідно, нові ціни в магазинах зможемо побачити вже зараз.

До речі, зміна цін на макаронні вироби цього виробника займає в даний час добру половину всього реєстру роздрібних цін, оскільки видів продукції багато, а магазинів, які торгують нею, ще більше.

Крім того, в кінці травня подорожчала курятина. Це задекларували вже кілька виробників. Подорожчання у різних виробників, в різних магазинах і торгових мережах становитиме від 5 до 10%, а це значить, нові ціни покупці вже побачили або побачать днями.

У багатьох регіонах дорожчає цукор. Це також задекларували вже декілька виробників. Правда, на різні торгові марки подорожчання буде не однаковим. Ціна на одну продукцію зросте всього на 7-8%, у інших же подорожчання буде досить істотним – до 23%. Відповідно, невелике подорожчання побачимо на днях, серйозніше – на початку червня.

Незначно – на 5% – до кінці травня підвищилася ціена на курячі яйця у низці регіонів.

Один з великих виробників негазованої мінеральної води підвищив ціни на свою продукцію на 9,5%. Внаслідок цього, у понад ніж 100 торгових точках в різних регіонах України ця вода подорожчала.

В окремих регіонах мають подорожчати і інші товари зі списку соціально значимих. Наприклад, у Дніпропетровській області подорожчало борошно низки виробників – відразу на 17%. У Кіровоградській, Чернівецькій, Одеській та Волинській областях дорожчає пшенично-житній хліб, причому деякі сорти – відразу на 35%.

Список ліків: серйозно дорожчає тільки Amoxicillin

Список лікарських засобів набагато об'ємніший, ніж список продуктів першої необхідності. Однак більшість ліків зі списку поки не дорожчатимуть навіть на 5%. Зміна цін на них поки ніхто не декларує.

Виняток становлять лише препарати, що містять Amoxicillin. Вони подорожчають найближчими днями у багатьох регіонах. Причому мова йде про препарати різних виробників, з різними торговими назвами. Подорожчання становитиме, за даними реєстру, від 5,7 до 19%. Але, оскільки такі антибіотики недешеві, в абсолютних значеннях подорожчання становитиме від 15 до 40 грн за упаковку.

Антисептики: подорожчання копійчане, але воно є

Дезінфікуючі серветки однієї з торгових марок незабаром, очевидно, подорожчають відразу майже на чверть. Цей товар, в принципі, копійчаний, але саме тому подорожчання на 2 грн виявилося подорожчанням майже на 25%. Хоча, судячи з по всьому, покупці побачать нові ціни аж через місяць, оскільки, нагадаємо, зміну цін більше ніж на 15% необхідно декларувати за місяць до зміни ціни, а з моменту запуску реєстру минуло тільки 16 днів.

У кількох регіонах (Херсонська, Вінницька, Запорізька області та ін.) найближчими днями можуть також подорожчати медичні рукавички низки виробників. Вони коштують пару гривень (від 3 до 5 грн за пару). Подорожчають, відповідно, приблизно на 30-50 копійок (до 10%).

Також до 10% можуть подорожчати медичні антисептики на основі хлоргексидину. Хоча зміна ціни на деякі з цих продуктів поки задекларували лише в кількох областях.

Що стосується засобів індивідуального захисту – медичних масок, рукавичок, халатів і т.п., – то підвищення цін на них якщо і буде, то лише "точковим". Тобто, в одному регіоні можуть незначно (не більше ніж на 5-10%) подорожчати рукавички одного виробника, в іншому регіоні – халати від іншого виробника. У кількох областях відразу задекларовано хіба що подорожчання марлі – теж приблизно на 7%.

Карантин ціни Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію