Заморозки пройшлися по Україні смугами - десь наробили біди, а десь ні
Незважаючи на погодні примхи, експерти з агарних питань не втрачають оптимізму. Наприклад, Українська зернова асоціація навіть виправила прогноз врожаю зернових, збільшивши цифри з 94 млн до 98 млн тонн. Експорт, як очікується, теж виросте – з 57 млн до 58,5 млн тонн. Це менше, ніж минулого року, але дуже добре при нинішніх надскладних погодних умовах.
Але все це про велике фермерство. Водночас, ті, хто утримує сад і город для себе, відчули наслідки "погодних жартів" по повній. Новини "Сьогодні" розбиралися, що залишилося на деревах і городах, і скільки будуть коштувати овочі і фрукти.
Травневі заморозки вдарили по більшості областей України. У селі Снітків у Вінницькій області температура опускалася до мінус одного градуса за Цельсієм. Внаслідок цього у місцевого жителя Віктора Ольшевського вимерзла вся полуниця. Город довелося перекопати, щоб посадити замість неї щось інше. Віктор думав, що пропаде і картопля, але її вдалося хоч якось врятувати. А в сусідньому селі заморозки все-таки знищили частину картоплі. Скаржаться і на вбитий холодами урожай огірків, помідорів і квасолі. Деяким селянам довелося садити ці культури заново – а це додаткові витрати на насіння і розсаду.
У Київській області теж були заморозки. Місцевий житель Віктор Катреча розповідає, що багато рослин довелося пересаджувати, а на тих, що вижили – жовте й чорне листя. Картоплю тут посадили ще півтора місяці тому, але вона тільки починає сходити, і то не скрізь – земля занадто холодна. Селяни прогнозують, що урожай буде поганим.
При цьому заморозки пройшлися по Україні смугами – десь наробили біди, а десь ні. Синоптики кажуть, що травень, дійсно, був холодніший за кліматичну норму. Але все це просто закономірні коливання температур.
"Тут ніяких аномальних явищ не було", – констатує начальник Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології Володимир Фріговіч.
"Заморозки, за статистикою, пізні зустрічаються навіть на початку червня", – додає синоптик Наталія Діденко.
Вона каже, що до цього потрібно бути готовим. Тому пропонує впровадити в Україні спеціальну систему оповіщення, перш за все, чергу для селян.
"Зробити таку програму повідомленнями, звичайними SMS. Щоб люди знали, що йдуть заморозки. Тому що зараз мобільний телефон є у всіх, і навіть бабусі й дідусі виходять на город з телефоном", – вважає Діденко.
Заморозки в Україні були не тільки в травні, але й у квітні. Саме тоді, коли цвіли фруктові дерева. Віктор Катреча згадує, що тоді вдарив мороз, і весь цвіт обсипався. А тому врожаю аличі та абрикосів у нього не буде. У Віктора Ольшевського з Вінницької області теж є втрати – замерзли смородина і малина. А жителі села на Прикарпатті показують, що зробили вже травневі холоди з їхньою яблунею – всі квіти почорніли і обсипаються. Тобто яблук у них не буде. Точно так само, як вишень і черешень.
Майже вся рання черешня загинула по всій Україні, каже експерт плодово-овочевого ринку Олександр Хорєв. Тому і на ринку вона така дорога. Пізніші сорти постраждали менше, але якщо і далі будуть лити дощі, ягода буде тріскатися. Якісної – дуже мало.
"Рясні опади не дали смаку, наповнили ягоду вологою ... І на смак вона як вода. А ціни, звичайно, чималенькі", – говорить Хорєв.
Але поки більшу частину України заливає, південні регіони, навпаки, страждають від посухи. Земля там вже сильно потріскалася і через ці щілини швидко випаровується будь-яка волога. В Одеській області у багатьох аграріїв загинув урожай. Один з фермерів навіть наклав на себе руки – був у відчаї, тому що взяв кредит на посівну і не зміг його віддати. Знайомі кажуть, що це був енергійний і життєрадісний чоловік.
"Нерви не витримали. Що тут додати, тут одні емоції", – говорить фермер Володимир Шкурина.
Від фермерів, які постраждали через стихію, і в подальшому вимагають платити кредити, податки, оренду ... І найбільша проблема навіть не в цьому. Аграрії кажуть, що їхній регіон в кліматичному сенсі перетворюється на пустелю. Потрібно терміново відновлювати систему поливу.
"Водосховище пересохло – це екологічна катастрофа. Там стоять насоси, але ніхто не може подати людям воду", – розповідає Володимир.
Читайте також:Дефіцит води: в Україні стрімко міліють річки і озера
Через посуху Україна втратила майже 3% озимих, зокрема пшениці та жита, підрахували в Аграрній конфедерації. Начебто небагато, але це попередження. Якщо в державі вже зараз не будувати системи зрошення, ми отримаємо катастрофічні наслідки найближчим часом.
А поки – не дивлячись на посуху на півдні та на заморозки по всій країні – прогнози врожаю досить оптимістичні.
"Критичного нічого немає, і Україна все ж збереже своє статус лідера-експортера зернових. І загрози продовольчій безпеці в даний час немає", – заспокоює заступник директора Української аграрної конфедерації Наталя Зарицька.
Урожай зерна буде нижчим, ніж в минулі роки, але це означає лише те, що фермери менше продадуть його за кордон – а значить, отримають менше валютної виручки.
Хліб в середньому по країні дорожчати не повинен, кажуть експерти. А ось ціни на ранні овочі, фрукти, ягоди – поповзуть вгору. Однак пізніший врожай овочів повинен бути хорошим – цьому сприяють рясні дощі. А погода і далі буде сира і дощова, а попереджає Наталія Діденко.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства вже готує допомогу для аграріїв, чиї посіви постраждали через посуху. Попередні розрахунки показують, що це повинно бути близько 4,5-5 тис. грн на один гектар."Поступово-поступово температура почне підвищуватися, і ми десь з 7 червня відчуємо таки літні 25 градусів", – говорить Діденко.