Через карантин кожен українець в середньому втратив 1000 грн зарплати: хто постраждав більше за всіх

Найбільших збитків зазнали громадське харчування і готельєри, майже «при своїх» - чиновники, військові та вчителі, а аграрії заробили у квітні більше, ніж в березні

Коронавірус і карантинболяче вдарили по кишенях багатьох українців – тепер це підтверджено даними офіційної статистики. За розрахунками Держстату, середня зарплата найманих працівників за квітень впала відразу на 1000 гривень або майже на 10% у порівнянні з березнем. Які галузі постраждали найбільше, з'ясував сайт "Сьогодні".

Також вперше пропонуємо інтерактивну інфографіку, з якої видно, які у квітні поточні середні зарплати у кожному регіоні та наскільки вони змінилися в гривнях в порівнянні з попереднім місяцем:

Як і чому впали зарплати

Згідно з даними Держслужби статистики, середня зарплата по Україні у квітні становила 10430 грн – на понад 1000 грн нижче, ніж у березні. Таке зменшення заробітків траплялося і раніше: як правило, зарплати у січні істотно нижче грудневих. Адже у грудні працівникам виплачують премії, тринадцяті зарплати та інші бонуси. Але нинішнє зниження зарплат майже на 10% в порівнянні з березнем економісти однозначно пов'язують з карантином. Однак номінальні зарплати (без урахування інфляції) за рік трохи збільшилися.

"Карантин запровадили у березні, внаслідок цього за квітень знизилася економічна активність, що відразу позначилося на зарплатах за цей місяць. Аналогічна картина буде і в травні", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Що у регіонах

Зниження середніх заробітків по областям виявилося вкрай нерівномірним: від 0,4% відсотка на Чернігівщині до 15,1% у Києві. У більшості областей зарплати впали на 8-9%. Цікаво, що у двох регіонах, причому це прифронтові Донецька і Луганська області, зарплати навіть зросли (див. Інфографіку) відповідно на 2% і 1,8%.

Очевидно, що в грошах найменше втратили жителі Чернігівщини: у них заробітки впали на 33 гривні. А ось середньостатистичний працівник в столиці недорахувався 2712 грн (у 80 разів більше!). Але київські зарплати як і раніше залишилися найвищими – 15278 грн, це удвічі більше, ніж в найменш оплачуваній Чернівецькій області – 7560 грн.

У шести областях зарплати і після зниження залишилися вищими 10 тис. грн, у трьох областях вони менше 8 тис. грн, в 15-ти – в межах 8,3-9,6 тис. грн.

У семи областях – Волинській, Дніпропетровській, Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Рівненській та Харківській – зарплати впали на понад 1000 грн, найбільше зниження після столиці маємо на Рівненщині – 1310 грн. У більшості областей середні зарплати стали менші на 600-800 грн.

Читайте також:Скільки компаній знизили зарплати співробітникам під час карантину

Що за галузями

Статистика підтвердила прогнози експертів про те, що через карантин найбільше падіння заробітків очікується у сфері громадського харчування та готельного бізнесу, які через карантин практично припинили роботу. Середня зарплата зменшилася тут у квітні на 38% і виявилася нижчою за мінімальну – лише 3500 грн (мінімальна зарплата зараз 4723 грн). Багато працівників були зайняті неповний робочий день або їм роботодавці оплатили вимушений простій – 2/3 ставки.

На 23,5% менше стали заробітки в сфері "надання інших видів послуг" – це, наприклад, ремонт квартир, одягу, взуття, автоперевезення – тут середня зарплата 10616 грн. На 21,4% (до 18317 грн) знизилися зарплати в IT-секторі.

У промисловості зарплати у квітні впали на 12,5% (11412 грн), у будівництві – на 13,8% (8243 грн), у медицині – на 12,7% (7035 грн). Це при тому, що у травні Кабмін виділив на зарплати медикам 2,2 млрд грн.

Найменше втратили у зарплаті чиновники, військові та інші силовики – всього 0,5% (15041 грн), вчителі – 2,3% (8310 грн) і банкіри – 7,2% (20256 грн). А от аграрії у квітні заробили навіть більше на 11,4%, ніж у березні (10140 грн).

Як роз'яснив Олександр Охріменко, в агросекторі це традиційне сезонне зростання зарплат, пов'язане з початком весняно-польових робіт, де застосовується відрядна, а не погодинна оплата праці.

Борги по зарплаті

Держстатистики підрахувала також, як змінилися борги по зарплаті у квітні. Всупереч очікуванням, що вони набагато збільшаться, активні підприємства збільшили заборгованість лише на 0,3%, або на 6,1 млн грн. Ще 0,8% або 27 млн грн росту заборгованості дали бізнес-структури, визнані банкрутами.

"До діючого бізнесу, не кажучи про держструктури, великих претензій немає – аванс за квітень ними виплачений, незважаючи на встановлений з 12 березня карантин, і майже розрахувалися за вимушений простій, – аналізує Олександр Охрименко. – Що стосується недоплат "у конвертах", цього статистика, зрозуміло, врахувати не може. Але можна з високою ймовірністю припустити, що "конверти" у квітні були істотно урізані. І чи виплатять їх після карантину – велике питання".

Експерти: Київ постраждав більше за всіх

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що різноспрямовані тренди зміни зарплат по регіонах і їхня різна динаміка пов'язані з особливостями виробничої структури.

"У промисловій Донецькій області карантин у квітні мало зачепив і шахти, і гірничо-збагачувальні комбінати, і металургійні заводи, – розповів нам Олег Пендзин. – У Луганській області відновив роботу сєвєродонецький "Азот", де високі заробітки, що також позначилося на підвищенні середніх зарплат у регіоні. А ось у Києві з його підвищеною концентрацією культурно-розважальних центрів, фітнес-центрів, салонів краси, торгових центрів, ринків, ресторанів і так далі, які були закриті через карантин, середні заробітки відразу впали більше ніж на 15%. Постраждали також західні регіони, бізнес яких працював на забезпечення трудових мігрантів- це рекрутингові компанії, транспортні перевізники, сфера послуг, громадського харчування. Все це зупинилося, як тільки почалася трудова рееміграція. А та ж сільська Чернігівщина, Житомирщина, Кіровоградщина від протівоепідеміничних заборон майже не постраждали, там, по суті, особливо нічого закривати на карантин".

Економіст Олексій Блінов підрахував, що середня реальна, тобто з урахуванням інфляції, зарплата у квітні 2020 року виявилась на 0,4% менше, ніж у квітні 2019 року. За його словами, у квітні чітко видно, хто повиводив персонал на неповну оплату: готелі та заклади громадського харчування взагалі споловинили свою середню офіційну зарплату. Постраждали легка промисловість, деревообробка, машинобудування, меблі та ремонтні послуги, девелопмент. Це саме ті галузі, що були більше, ніж інші, зупинені карантином у плані продажів.

Ситуацію, на щастя, згладило невелике зростання цін.

"Ось що низька інфляція робить: фактично динаміка зарплат в гривні, в доларах і в реальному вираженні звелася в одну точку, близько нуля, – аналізує Олексій Блінов. – При інших умовно уявних кризових обставинах подібна динаміка гривневих зарплат відповідала б падінню на 10-15%. Наприклад, в I кварталі 2009 року це було мінус 11-13%, а в II кварталі 2015 року динаміка реальних зарплат взагалі сягала мінус 30%. А поки цілком безкровно, і навряд чи буде подальше погіршення. У цій відмінності приховується головна помилка тих, хто змальовував макропрогноз на цей рік з 2008-го або 2014-15 років ".

Чого очікувати далі

Олександр Охріменко каже, що у травні зарплати навряд чи виявляться вищими, ніж у квітні, оскільки, хоча карантин і послабили з 11 травня, але це мало позначилося на активізації тих сфер бізнесу, які не працювали. Тому в кращому випадку травнева середня зарплата виявиться на рівні квітневої. Трохи виросте вона у закладах громадського харчування, готельному бізнесі, ремонтах, перевезеннях.

Олексій Блінов оптимістичніший.

"У 2020 році будемо мати реальне зростання зарплат, і дуже вагоме, думаю, приблизно 5% (понад 500 грн – Авт.), – прогнозує Олексій Блінов. – Але крім середніх зарплат є ще другий шматок випадіння доходів – зростання безробіття. Адже "нулі" упідрахунку середнього заробітку не беруть участь, тільки ті, хто у штаті. Тут більше невизначеності, і не тільки в один бік, хоча зрозуміло, в який більше (зростання безробіття – Авт.) ".

Тобто, арифметично середні заробітки можуть вирости, але при цьому статистика буде враховувати меншу кількість людей, які отримують офіційну зарплату через те, що в неї не увійдуть звільнені співробітники, які стали безробітними. А їхні доходи точно не стануть більшими.

Олег Пендзин сподівається, що у травні середня зарплата все ж збільшиться ц порівнянні з квітневою.

"Карантин в травні був ослаблений, і динаміка відновлення економіки в останній декаді травня дозволить роботодавцям виплатити працівникам зарплати в середньому трохи більші, ніж у квітні", – очікує Олег Пендзин.

Щодо прогнозу зростання зарплат в наступні місяці, то, на думку Пендзина, говорити про це поки рано. Потрібно дочекатися повного скасування карантину і побачити, чи не прийде восени до нас нова хвиля коронавірусу, про яку наполегливо попереджають епідеміологи.


Про те, хто зумів заробити на карантині, дивіться у сюжеті "Сьогодні":

Карантин зарплата Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію