"Наші друзі загинули через халатність і байдужість": що кажуть мешканці будинку на Позняках після вибуху

У будинку напередодні трагедії зняли газові лічильники, і мешканці скаржилися на запах газу

У Києві тривають рятувальні роботи в будинку на Позняках, в якому вчора прогримів вибух. Рятувальники акуратно розбирають завали, буквально по сантиметрах просуваючись у зруйнованих квартирах. На місці співробітники ДСНС визнають: за ніч стан пошкодженої секції будинку значно погіршився, і ризик повторного обвалу дуже високий. Тому якщо вчора руїни розбирали близько десятка людина, то сьогодні роботи проводять 3-4 особи: ризикувати заради швидкості занадто небезпечно.

Навколо будинку – закрита зона: в радіусі кількох десятків метрів він оточений захисною стрічкою, за яку нікого не пропускають. З-під вікон, що виходять на жваву вулицю, вже вивезли частину панелей, що впали. Але на вікнах і балконах все ще висять речі, що вилетіли з квартир.

На подвір'ї – намети рятувальників і поліції. До під'їзду в дворі не підпускають: над пішохідною доріжкою дугою вигнута стіна, яка може впасти вниз у будь-який момент. У кількох приміщеннях крізь розбиті вікна можна помітити опорні конструкції, які встановили після вибуху. Роботи рятувальників у квартирах, які з вулиці здаються цілими, викликали обурення мешканців, які заявили, що їхні квартири нібито не пошкоджені, а що там робили сторонні люди – незрозуміло.

1/20

Тим часом біля сусіднього будинку зібралися люди, квартири яких практично зруйновані. Вони чекають, сподіваючись, що їх хоча б на кілька хвилин пустять додому по документи і цінні речі.

"Вчора дозволили зайти буквально на дві хвилини, сьогодні говорили, може, вийде на десять. Попередили, що великі речі дістати звідти не вийде", – розповіла мешканка з четвертого поверху.

Мешканці під'їзду, в якому стався вибух, переважно знайомі між собою. Багато хто знав Людмилу Яківну, у квартирі якої стався вибух, і сім'ю, яка загинула під завалами по сусідству. Люди зізнаються: вони ще не оговталися від шоку і плачуть, згадуючи момент трагедії.

У біді сусіди звинувачують співробітників газової служби. Кажуть, що недавно в під'їзді зняли на повірку газові лічильники, а замість них "причепили" гумові трубки, які, за словами місцевих жителів, були закріплені з порушеннями техніки безпеки. Саме після зняття лічильників у будинку почали відчувати запах газу.

"Я ходила по квартирі й не знала, що сусідньої вже немає"

У неділю вранці жінка, що живе над епіцентром вибуху, поралася по господарству. Її чоловік вийшов у магазин, і буквально через кілька хвилин вона почула страшний гуркіт.

"Воно так бабахнуло, здавалося, стіни вирвало. Пил, цемент на мене полетіли. Я подумала, що це землетрус, бо удар глухий був", – згадує киянка.

Почувши гуркіт, жінка вирішила обійти свою квартиру, щоб подивитися, що сталося. І заглянувши в спальню, побачила вигнуту стіну і... небо.

"Я не знала, що там вже немає квартири сусідської. Ходила спокійно, як по подушках. Вийшла на балкон, крикнула: люди, що сталося? – але мені ніхто не відповів, всі бігали і збиралися", – каже жінка.

Вона спробувала вийти зі своєї квартири, проте двері заклинило. Пізніше з'ясувалося, що навіть якщо б їй вдалося вибратись, зі зруйнованого під'їзду виходу не було: через вибух впали два прогони сходів і обрушилася шахта ліфта.

Киянка згадує, що рятувальники прибули на місце за лічені хвилини і дуже підтримували її, кажучи, що поруч і обов'язково врятують. Її евакуювали за допомогою пожежної драбини, передали медикам "швидкої". Виявилося, що жінка поранила ногу. На щастя, травма виявилася легкою. А поруч кричала сусідка, яка переживала за чоловіка, що залишився вдома. Його все ще не знайшли.

"Я дуже страждаю, що Настечка одна залишилася"

У цей день родина Ганни Андріївни вирушила на город. Телефони відклали, а коли підійшли до них – побачили численні пропущені дзвінки від друзів і родичів, які, дізнавшись про вибух, турбувалися про них. Почувши про те, що сталося, кияни поспішили додому.

Сьогодні Ганна Андріївна чекає разом з сусідами біля будинку, дивлячись здалеку на вікна своєї квартири. Каже, що всередині залишилися цінності й документи, але коли за ними дозволять зайти – невідомо.

"Ми жили на шостому поверсі, навпроти Інни, Володі та Жені, які загинули. Це настільки хороша сім'я... У Володі були золоті руки, він сам все робив, квартира – як лялечка! Інна була хорошою господинею, до неї що не зайдеш – завжди було чисто, наготовано... Зразкова сім'я. Я дуже страждаю, що Настечка одна залишилася", – розповідає їхня сусідка, ледь стримуючи сльози.

Про Людмилу Яківну, у квартирі якої стався вибух, сусіди згадують тепло і дуже засмучені, що хтось у соцмережах написав, що вона нібито була неблагополучною.

"Вона хотіла ще довго прожити, весь час займалася спортом. Людмила Яківна – гарна жінка, колишня директорка школи. Вона займалася йогою, акуратна була, активістка. Організовувала весь під'їзд, зробили консьєржа завдяки їй, у коридорі зробили ремонт. Ми її дуже поважали. Коли міняли лічильники – вона кілька разів телефонувала", – згадує її сусідка.

За словами жінки, у день трагедії вона сходила до подруги, щоб знову зателефонувати в службу, що міняла лічильники, – у неї не було стаціонарного телефону, а мобільним вона не користувалася. Їй, за словами сусідів, порадили відкрити вікна.

Де тепер будуть жити люди, відселені зі зруйнованого під'їзду, поки не відомо.

"Нам цього толком ніхто не говорить, ми самі організуємося, мешканці під'їзду. Говорили по телевізору, що нададуть житло. Сподіваємося на порядність і чесність держави, ми дуже втомилися від брехні", – скаржиться киянка.

Місце, куди тимчасово поселили Ганну Андріївну та її сім'ю, має непогані умови, але нагадує їй винайняте житло біля моря, в якому можна прийняти душ, приготувати їжу і піти у своїх справах. Але затишну і рідну квартиру, яка залишилася в зруйнованому під'їзді, воно не замінить.

"Наші друзі загинули через недбалість і байдужість"

Остаточну причину, яка призвела до трагічного вибуху, обіцяють назвати після того, як розберуть завали і проведуть експертизу. Але вже зараз мешканці будинку звинувачують компанію, яка зняла на перевірку газові лічильники. За словами мешканців, на місці лічильників залишили "трубочки з хомутами", які візуально не збігалися з діаметром газової труби.

"Трубочку я не фотографувала. Мені було не до того, мені б вийти з квартири і залишитися живою. У нас це страшна трагедія, яку ми не можемо забути. У нас наші друзі загинули, через недбалість і байдужість. Ми це пережити не можемо, ми весь час плачемо. У мене, напевно, посттравматичний шок", – ділиться Оксана Іванівна з 236-ї квартири.

"Як можна було знімати обладнання, попередньо не перевіривши ні стан плит, ні з'єднання, нічого? Приїхала невідомо яка контора, зняли, під'єднали абияк, і все. Ні договорів не залишили, нічого", – говорить Валентина Володимирівна з квартири №233.

Зараз постраждалі мешканці організували ініціативну групу, яка веде переговори з чиновниками про надання мешканцям будинку допомоги, житла і компенсації. Люди просять допомоги юристів з майнових прав.

Зазначимо, що раніше рятувальники повідомляли тільки про двох загиблих жінок і одного молодого чоловіка. Однак відомо, що ще двоє чоловіків залишаються під завалами.

У поліції повідомили, що вибух у житловій багатоповерхівці, внаслідок якого загинули люди, кваліфікований правоохоронними органами за ч. 2 ст. 270 (Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки) Кримінального кодексу України.

Вибух Позняки будинок
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію