Камери, презентовані патрульними, починають фіксувати не тільки перевищення швидкості
5 років тому в Україні з'явилися нові патрульні поліцейські. У новій формі, на нових авто і з новими критеріями роботи. Багато з копів прийшли з цивільних професій – анкети 2015 року подавали не тільки юристи, але продавці, офіціанти, а одна з анкет в Дніпрі надійшла навіть від фокусника. Незважаючи на те, що у багатьох патрульних спочатку не було змінної форми, другого комплекту, багато хто з них щиро пишалися своєю роботою. До речі, на репортаж про те, як проходила присяга патрульних, кореспондент "Сьогодні" попрямував з редакційною перевіркою. Після того, як патрульні дали присягу 4 липня 2015 року, ми їх перевірили на пильність – стоячи поруч з ними на Софіївській площі, кореспондент "Сьогодні" пригубив пляшку з пивом, дістав з рюкзака пластмасову копію бойового пістолета, але ніхто з патрульних тоді навіть зауваження не зробив. Лише коли кореспондент закурив неподалік строю копів, то отримав усне попередження від однієї з дівчат-поліцейських.
Про те, який стан справ в патрульній поліції зараз, нам розповів головний патрульний країни, полковник поліції Євген Жуков. За його словами, патрульних поліцейських України планують озброїти помповими рушницями для стрільби гумовими кулями і газовими гранатами, також копам планують видати електрошокери.
- 4 липня виповнюється рівно 5 років, як патрульні поліцейські дали присягу. У скількох населених пунктах вони несуть службу зараз?
- Ми працюємо більш ніж в 40 населених пунктах України. Це обласні центри, невеликі міста і деякі села.
- Скільки патрульних поліцейських зараз в Україні?
- З 2 тисяч, які ми запустили 2015 року, ми маємо 19 040 посад з фактичною кількістю 15 390 співробітників.
- Час від часу оголошується набір до лав патрульних. Якої кількості зараз не вистачає?
- Стосовно некомплекту, який зараз є в патрульній поліції, скажу: вакантні місця завжди будуть, адже одні люди йдуть від нас, інші приходять. Хтось звільняється за власним бажанням, когось звільняємо ми з тих чи інших причин. Наприклад, за дисциплінарні порушення. Хтось із патрульних переходить працювати до інших відомств і це абсолютно нормально, адже наші співробітники хочуть розвиватися і вдосконалюватися.
З початку 2020 до сьогодні на конкурс до патрульної поліції подали анкети 25 143 особи. Набір відбувається на постійній основі. Умови конкурсу можна знайти на офіційному сайті патрульної поліції або ж на офіційних сторінках патрульної поліції вашого міста в Facebook.
- В управліннях патрульної поліції є спецвідділи, які моніторять випадки, коли поліцейський порушує закон. Розкажіть про їхню роботу.
- За 5 років роботи співробітники відділів моніторингу провели 15 100 службових розслідувань, розглянули 150 500 звернень громадян. Цей підрозділ – безпрецедентний в органах поліції. Його завдання – поліпшення роботи патрульної поліції, спостереження за дотриманням законності, дисципліни в підрозділах.
- Скільки жінок служать в патрульній поліції?
- В патрульній поліції жінок – 25%. Це найбільший відсоток серед правоохоронних органів. Жінки служать патрульними, командирами рот, батальйонів, начальниками управлінь. Посада в патрульній поліції не знає статі. Головне – знання і вміння, в тому числі і вміння бути успішним менеджером.
- Чи з'явиться у патрульних якесь нове озброєння?
- Зараз на озброєнні у патрульних є пістолети "Форт-17", штурмові гвинтівки "Форт-224" і пістолети-кулемети "MP-5".
Планується забезпечити підрозділи патрульних помповими рушницями для стрільби патронами з гумовою кулею і газовими гранатами, а також планується забезпечити електрошоковими пристроями. До речі, наші американські партнери – Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань Держдепу США – передали патрульним України тренувальні пістолети "GLOCK" для стрільби патронами, оснащеними контейнером з фарбою. Завдяки їм проведення практичних занять з особовим складом стало ефективнішим.
Також в патрульній поліції додали, що за ці роки довелося виїхати на 10 млн викликів, затримати вдалося понад 78 тис. порушників закону і в той же час врятувати в різних ситуаціях близько 2 тис. осіб, з яких 200 – діти.
Крім того, днями виповнився місяць, як патрульні презентували систему автофіксації порушень ПДР. Якщо при запуску система фіксувала лише перевищення швидкості, то тепер її можливості розширюють.
"Зараз в столиці тестують інші можливості системи – проїзд смугою громадського транспорту, парковка з порушеннями, виїзд на зустрічну смугу руху і проїзд пішохідними доріжками", – уточнили в патрульній поліції.