Виготовлення міцного напою належної якості – непросте завдання, адже окрім необхідних компонентів, що надають йому специфічний смак та аромат, необхідно обрати найголовнішу складову – спирт. Він має відповідати трьом показникам, які регулюють собівартість продукції та її популярність у користувачів:
- якість;
- ціну;
- кількість.
Високоякісний спирт, що має надмірну ціну, не буде мати масовий попит внаслідок суттєвих витрат на придбання готового продукту. Такий спирт – ідеальний для преміумсегмента напоїв. Він буде корисний для виробництва обмеженої у кількості, але високовартісної продукції.
Водночас для продукції помірної ціни, що має високу популярність і водночас необхідний рівень якості, застосовують інші сорти спирту. Вони можуть коштувати відносно недорого, однак мати необхідні характеристики – приємний смак, запах, потрібну міцність, малий відсоток домішок.
Для чого можна використати різні сорти спирту і яку роль грають ароматизатори
Майже всі сорти харчового спирту придатні для використання у широкому сегменті виробництва готової продукції – міцних напоїв всіх напрямків. Але є певні обмеження, через особливості у смаку, хімічних характеристиках. Саме тому купить спирт для водки потрібно враховуючи баланс ціни, якості та смакових характеристик.
Наприклад, сорт «Люкс» – ідеальний для напоїв із природним смаком, може сприйматись із домішками для зміни запаху. Внаслідок того, що цей сорт не має власного різкого аромату, він може сприйматись органічно із сторонніми тонкими ароматами, споживатись як напій із високою міцністю, але водночас із м’якою, рівномірною дією.
Дешевші сорти потребуватимуть якісніших ароматизаторів, що будуть приглушувати оригінальний, не дуже приємний аромат та специфічний смак. Однак варто зазначити, що не дивлячись на поверхове пригнічення смаку та запаху, під час споживання, негативні характеристики поступово будуть проявлятись сильніше.
Саме тому скоротити видатки на виготовлення міцного напою можна використанням спирту із поліпшеними якісними показниками, що матимуть відповідні характеристики:
- на смак спирт буде м’яким, не потребуватиме потужних поліпшувачів;
- запах не потрібно регулювати відповідними домішками, які мають сполучатись із оригінальним запахом спирту середньої або нижчої якості;
- достатньо якісний спирт коштує суттєво менше, ніж із високим рівнем очищення, але за балансом показників матиме приблизно той самий вплив на споживача.
Таким показникам відповідають спирти виготовлені із пшениці або кукурудзи – «Люкс» або «Екстра».
Чому краще обрати спирти збалансованої якості
Їх головна перевага – оптимальні витрати на придбання та забезпечення потрібної якості готової продукції. Купить спирт люкс вигідно як для масового випуску напоїв, так і для підготовки обмежених серій крафтових виробів із високою міцністю.
Водночас такі види спирту мають численні переваги, навіть порівняно із спиртом «вищої очистки». Спирти класу «Люкс» або «Екстра» можна порівняти із високоочищеним спиртом за важливими якісними характеристиками:
·вміст сивушних масел менше у два рази – 4 та 10 мг на дм.куб, відповідно;
·кількість естерів удвічі менше – 2 та 5 мг на дм.куб, відповідно;
·обсяг метилового спирту менше втричі – 0,01 та 0,03 % об., відповідно;
·кількість вільних кислот без СО2 менше майже в два рази – 8 та 15 мг на дм.куб, відповідно;
·кількість сухого залишку в два рази менше – 5 та 10 мг на дм.куб, відповідно;
Всі ці характеристики показують, що якісний спирт класу «Люкс» є оптимальним рішенням для придбання спирту. Його застосовують для виготовлення різноманітних міцних напоїв. Такі сорти мають необхідні якісні показники і водночас коштують не дорого, можуть застосовуватись для виробництва оптимальної за ціною, продукції.