На окупованих територіях Волноваського району окупаційна влада почала проводити активні мобілізаційні заходи, до яких залучають навіть неповнолітніх. Про це розповіли у Донбас.Реаліях.
Або російський паспорт, або звільнення
У лютому 2023 року в ЗМІ потрапив “указ” так званого “тимчасового виконувача обов’язків голови днр” Дениса Пушиліна про постановку на військовий облік осіб від 2006 року народження і старших. (Ред. тобто осіб від 17 років). Відбуватися це має на всій підконтрольній росії території Донецької області. Зокрема, призначаються військові комісари по Маріуполю, Маріупольському району, Володарському, Мангуському та Волноваському районах.
Також журналістам Волноваха.City стало відомо від місцевих, що людей, які офіційно працюють на окупованій території Волноваського району, й не отримували російське громадянство, змушують отримати російський паспорт до 1 квітня. Людям погрожують звільненням, знаючи, що для деяких людей така робота — єдина можливість вижити в окупації. Своєю чергою, хочемо нагадати, що отримання російського громадянства — це перший крок до мобілізації.
Своєю чергою у Запорізькій області місцевих змушують до 1 квітня пройти фільтрацію у комендатурі. Кажуть, що це потрібно, щоб люди мали змогу переміщуватися між населеними пунктами.
Хто направляє неповнолітніх до російських військкомів
Як на окупованій частині Донецької області, так і у Луганській області обов’язки зі сприяння постановці на облік покладені на так звані окупаційні Міністерства освіти та навчальні заклади, що їм підлеглі.
Так, у місцевих чатах Маріуполя раніше були оприлюднені текстові розпорядження, які розсилали до навчальних закладів міста, що ще функціонують. Там ішлося про необхідність відправити для постановки на облік осіб відповідного віку, які там навчаються.
Контекст
Примусова мобілізація проводиться на окупованій частині Донецької та Луганської областей з кінця 2021 року. Значні втрати, низька мотивація та ухилення місцевого населення призвели до того, що з початку 2023 року російська влада почала вливати у склад армійських корпусів самопроголошених “республік” російських мобілізованих, чим ті незадоволені.
Військовий облік на нещодавно окупованих територіях може свідчити про кілька моментів:
Російська окупаційна влада, що заявила про анексію окупованих територій України, розглядає місцеве населення як власний мобілізаційний резерв та, при можливості, використовуватиме його у проведенні військової агресії. Осіб, що ще не досягли призовного віку, вже розглядають як таких, які можуть поповнити лави підконтрольних росії збройних формувань. Під мобілізацію потенційно можуть потрапити й студенти. Окупаційна влада не уникає мобілізаційних заходів навіть у найбільш зруйнованих районах та містах, таких як Маріуполь та Волноваха. Схема мобілізації в окупованих Донецькій та Луганській областях відрізняється від тієї, що окупанти використовують у Запорізькій та Херсонській. На півдні України поки що мова йде про формування добровольчих підрозділів та так званих “народных милиций”, як на Донбасі у 2014 році. Для служби там переважно беруть жителів, які отримали російський паспорт.