28 травня Україна відзначає 5-ту річницю створення служби поліцейських офіцерів громади. На Донеччині вони останніми залишали населені пункти, які окупувала росія, та першими входили в деокуповані села. Під снарядами евакуювали дітей і разом з мешканцями підіймали прапор на визволеній землі. Кращих офіцерів, які в умовах війни перебувають поруч із мешканцями, відзначили нагородами.
На Донеччині проєкт «Поліцейський офіцер громади» стартував у 2020 році. З початком повномасштабного вторгнення офіцери громади взяли на себе нові обов’язки: евакуювали людей із зони бойових дій в Лимані, Мар’їнці, Бахмуті тощо, фіксували наслідки обстрілів, протидіяли мародерству, забезпечували гуманітарною допомогою, спільно з Укрпоштою розвозили пенсії. Тільки поліцейські офіцери громади доставили людям понад 160 тисяч продуктових і гігієнічних наборів.
ПОГи реагують на всі повідомлення мешканців. З початку року вони опрацювали понад 5 тисяч викликів. Більшість з них стосувалася масштабних руйнувань. Постраждало й житло «шерифів».
Поліцейські офіцери Лиманської громади Володимир Гладкоскок і Дмитро Мазуров вступили до підрозділу одними з перших, а зараз несуть службу біля лінії фронту. Знання території та довіра громадян стали правоохоронцям у нагоді. Сьогодні десятки людей завдячують їм життям.
«Коли ворожі війська прорвали оборону та вже заходили в Зарічне, біля будинку культури зібралося близько 60 людей, які прагнули виїхати. На службовому «Дастері» я вивозив мешканців до Лиману - по 7-8 людей за раз. У першу чергу – всіх дітей, а потім - дорослих. Бо вже були сильні обстріли, а через день Зарічне було вже окуповане», - згадує Дмитро Мазуров.
Рятували й поранених цивільних. Володимиру Гладкоскоку разом з колегами вдалося вивезти й передати медикам тяжко травмованого касетним боєприпасом мешканця села Озерне – у той час, коли на околиці вже точилися бої.
Поліцейський не вперше ризикує собою заради інших: декілька років тому він пірнув у крижану річку та витягнув жінку, що потопала. А після деокупації саме Володимир повернув український прапор на будівлю сільради в селі Рубці.
У вщент зруйнованих населених пунктах Лиманської громади немає ні світла, ні зв’язку, тому всі контакти із зовнішнім світом відбуваються через офіцерів громади. Екіпаж «шерифів» атакують ворожі дрони, а окремі ділянки дороги ледь витримують автомобіль. Проте поліцейські офіцери громади не шукають іншої роботи.
«Ніхто не знає цю територію і цих людей краще за мене, тому я потрібний саме тут», - стверджує Володимир Гладкоскок.
Попри надскладну ситуацію в області, проєкт продовжує розвиватися. Оголошено набір на посади поліцейських офіцерів Черкаської громади, триває робота над запровадженням проєкту в Слов’янській ТГ.